اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۴ مورد از شایع ترین نوع بیماری پوستی در دوران سالمندی

بیماری پوستی

پوست انسان همگام با سایر ارگان های بدن دچار یک سری تغییرات همراه با افزایش سن و در روند پیری بدن می گردد، براساس این تغییرات چند نوع بیماری پوستی در سنین سالمندی فراوانی بیشتری پیدا می کند.

به گزارش شادمان، از جمله دگرگونی های دوران سالمندی می توان به تغییر نفوذ پذیری پوست، میزان آب موجود در پوست و اثر تجمعی عوامل محیطی نظیر آفتاب بر پوست اشاره کرد. موارد زیر شایع ترین نوع بیماری در این زمینه هستند:

۱- خشکی پوست

یکی از موارد شایع در دوران سالمندی است که به شکل  کاهش محتوای آب و خشکی منتشر پوست  تظاهر می کند و مهمترین علامت این وضعیت ،خارش شدید و منتشر پوست می باشد به صورتی که می توان خشکی پوست را شایعترین علت خارش عمومی بدن در دوره سالمندی در نظر گرفت که پیشرفت این حالت به بروز نوعی اگزما و حساسیت پوستی در اثر خشکی شدید پوست منجر می گردد.

در مداوای این وضعیت پرهیز از شستشوی بیش از حد پوست،استفاده مداوم از مرطوب کننده های پوستی و در موارد شدید استفاده از داروهای ضد التهاب موضعی حائز اهمیت است. در مجموع خشکی منتشر پوست در دوره سالمندی می تواند زمینه ساز بروز سایر انواع اگزمای پوستی نیز باشد.

بیماری پوستی

 

۲- بدخیمی های پوستی

گروه دیگر از بیماری های پوستی حائز اهمیت در دوره سالمندی بروز بالای سرطان های پوستی می باشد. براین اساس بروز یک ضایعه یا توده مقاوم به درمان های موضعی ،زخمی،با حاشیه نامنظم،خونریزی سطحی به ویژه در مناطق در معرض آفتاب بدن نظیر صورت و اندام ها بسیار مهم بوده و باید

با مراجعه به متخصص پوست ارزیابی مناسب از نظر احتمال بروز سرطان های پوستی ارزیابی شود. با توجه به اثر بسیار بالای نور آفتاب در بروز این موارد بدخیمی، پرهیز از آفتاب و استفاده مناسب از کرم های ضد آفتاب در سنین سالمندی بسیار حائز اهمیت است.

 

۳- چروک خوردگی و تیرگی های پوستی

در سنین سالمندی یک سری تغییرات ناشی از اثر مزمن آفتاب بر پوست و روند پیری ایجاد می شود که عمدتا شامل بروز چین و چروک های عمیق ،قطور شدن موضعی پوست و بروز لکه های تیره در نواحی در معرض آفتاب به ویژه صورت و دست ها می شود.

علاوه بر این ضایعات خال مانند و زگیلی شکل متعددی نیز با افزایش سن در سالمندان روی می دهد که احتمال تغییرات بدخیمی در آنها وجود ندارد. با این وجود در صورت بروز یک توده پوستی، ضایعات شبیه خال به ویژه در صورت افزایش اندازه نامنظم بودن حاشیه وتغییر رنگ توصیه اکید می گردد که جهت بررسی کامل ضایعه به متخصص پوست مراجعه گردد.

 

۴- بسیاری از بیماری های نادرتر پوستی

نظیر برخی از بیماری های تاولی پوست، برخی حساسیت های ناشی از آفتاب و شماری دیگر از بیماری های پوستی شیوع بالاتری در سنین سالمندی دارد که خوشبختانه بسیاری از این موارد در صورت ارزیابی درست توسط پزشکان حاذق و کارآمد قابل درمان می باشد.

بیماری پوستی

در مجموع دوره سالمندی با تغییراتی در عملکرد پوست همگام با سایر ارگان های بدن همراه است که می تواند باعث پیدایش بیماری های پوستی مشخصی گردد.

توصیه عمومی در دوره سالمندی در مورد مراقبت از پوست اجتناب از شستشوی بیش از حد پوست، پرهیز از استفاده از مواد شوینده محرک،پرهیز از آفتاب،استفاده منظم از کرم های ضدآفتاب و مراجعه فوری به متخصص پوست در صورت بروز هر ضایعه و توده جدید و مقاوم به درمان های معمول می باشد.

 

عوارض پوستی ناشی از بیماری زمینه‌ای

بیماری‌های پوستی سالمندان ممکن است در اثر وجود بیماری‌ زمینه‌ای دیگری ایجاد شده باشد. افراد مسن بیشتر به  بیماری‌ های کلیوی، کبدی، قلبی عروقی، دیابت  و … مبتلا هستند بنابراین دیدن عوارض پوستی ناشی از این بیماری‌ها در سالمندان طبیعی است.

مثلا فردی که کم خون است، پوست رنگ‌پریده و سردی دارد یا به علت  کم خونی دچار ریزش مو در سر، صورت و بدن  می‌شود. حتی ناخن‌ های فرد کم‌ خون نیز تغییر شکل می‌دهند. مشکلات کلیوی می‌توانند باعث خارش پوست شوند. بیماری‌های کبدی نیز میتواند از علت های خارش بدن و زردی پوست می‌شوند.

مواد معدنی برای درمان و پیشگیری از خشکی پوست در سالمندی

بهترین محافظ پوست از نور خورشید در سالمندان، مصرف مجموعه‌ای از  کاروتنوئیدها، اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین‌های C و E  می‌باشد. به طور کلی تغذیه نقش مهمی در سلامت پوست ایفا می‌کند. دریافت مواد آنتی‌اکسیدان که از اکسیده شدن چربی‌های غشاء سلول‌ها جلوگیری می‌کنند، مانند: ویتامین‌ A، ویتامین‌ E، ویتامین‌ C، ماده معدنی سلنیوم در حفظ سلامت پوست نقش حیاتی دارد.

 

طب سنتی برای درمان بیماری پوستی در سالمندان

طب سنتی برای درمان بیماری های پوستی در سالمندان مورد استفاده قرار می گیرد. با مصرف موارد زیر ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز پوست و فیبر لازم برای بدن تأمین می‌شود.

– سبزی‌ها

– میوه‌ها

– حبوبات

– خشکبار

– نان‌های سبوسدار

ویتامین A  سرعت بازسازی و ترمیم پوست و رشد سلول‌ها را افزایش می‌دهد. مصرف مواد پروتئینی با کیفیت بالا مانند  گوشت‌های قرمز بدون چربی و گوشت سفید، تخم پرندگان و انواع ماهی‌ها، پروتئین  مورد نیاز را در بدن سالمندان را فراهم می‌کند. دریافت آب نیز به اندازه کافی از ضروریات است و باعث انعطاف‌پذیری پوست شده و مانع از خشکی آن می‌شود.

 

خواص چای سبز برای پوست سالمندان

برعکس مصرف چای، قهوه و نوشابه‌های گازدار به شادابی پوست لطمه وارد می‌کند ولی مصرف چای سبز از تخریب پوست و رشد بیماری پوستی در سالمندان جلوگیری می‌کند و پوست را در مقابل اشعه محافظت می‌کند. از کمبودهای دیگر تغذیه‌ای، کمبود ویتامین ۳ B است که ایجاد بیماری پلاگر می‌کند و  کمبود ویتامین C که ایجاد اسکوربوت و خونریزی از لثه و لکه‌هایی در پوست  می‌نماید.

بسیاری از بیماری های نادر تر پوستی نظیر برخی از بیماری های تاولی پوست، برخی حساسیت های ناشی از آفتاب و شماری دیگر از بیماری های پوستی شیوع بالاتری در سنین سالمندی دارد که خوشبختانه بسیاری از این موارد در صورت ارزیابی درست توسط پزشکان حاذق و کارآمد قابل درمان می باشد.

 

نتیجه گیری

سالمندان در مورد مراقبت از پوست خود باید از از شستشوی بیش از حد پوست خودداری کنند، پرهیز از استفاده از مواد شوینده محرک، پرهیز از آفتاب، استفاده منظم از کرم های ضدآفتاب و مراجعه فوری به متخصص پوست در صورت به وجود آمدن هر ضایعه و توده جدید و مقاوم به درمان های معمول می باشد.

 

منبع: پایگاه خبری جماران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.