اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

ضرورت برقراری ارتباط با سالمندان

برقراری ارتباط با سالمندان
به گزارش شادمان، سالمندان به واسطه ی محدودیت‌های زیستی و اجتماعی که در این سنین برایشان ایجاد می‌شود ممکن است زودرنج، حساس، بد خلق و یا به اصطلاح بد قلق شوند و برقراری ارتباط با آن‌ها کار ساده‌ای نباشد.اما اگر اصول برقراری ارتباط با سالمندان و جلب رضایت آن‌ها را بدانید می‌توانید همدم و همراه آنها شده و آنها نیز برای شما یک همدم و سنگ صبور باشد.

نحوه برقراری ارتباط با سالمندان

به باورها و عقاید سالمندان احترام بگذارید

در برقراری ارتباط با سالمندان نباید فراموش کرد هر فرد ارزشها، باورها و فرهنگ خاص خودش را دارد. عقاید و ارزش های سالمندان امروز، در جامعه ای کاملاً متفاوت با جامعه ای کنونی شکل گرفته است.

آنها حوادث تاریخی و شرایط اقتصادی – اجتماعی متفاوتی را پشت سر گذاشته اند. درک آنچه بر سالمند کنونی گذشته است برای شما ممکن است سخت باشد و تنها یک ارتباط خوب می تواند این شکاف نسلی را هموار سازد.

خواسته‌هایشان را جویا شوید

اولین قدم برای برقراری ارتباط با سالمندان این است که سالمندان را بشناسید و این شناخت با مطلع شدن از خواسته هایشان بهتر شکل می‌گیرد. برای شناخت سالمند باید از آنان سؤال کنید تا بتوانید نگرانی های آنها را بهتر بفهمید وکمک بهتری به ایشان عرضه کنید.

به یاد داشته باشیم در برابر پاسخ سالمند صبور باشیم و وقت بیشتری صرف کنیم و اگر سالمند در حال صحبت کردن است، به او فرصت دهید تا حرفش را تمام کند و جملهی او را خودمان کامل نکنیم و در نهایت یه می‌دانم به آن بچسبانیم.

شنونده مشتاق و همدلی برای سالمندان باشید

لازم است حین گفت و گو با سالمندان، به گفته های آنان ارزش و احترام بگذارید. به صحبت های آنان خوب و دقیق گوش بدهید. گوش دادن فعالانه چیزی بیش از شنیدن ساده است و در واقع همدلی با سالمند است. همدلی با سالمند یعنی خودمان را جای فرد سالمند بگذاریم و بفهمیم که او در موقعیت های مختلف چه فکر یا احساسی دارد.

سالمندان به شدت پذیرای ارتباطات غیر کلامی شما مانند لبخند زدن، تکان دادن سر برای تأیید، نگاه کردن، ارتباط چشمی، گرفتن دست، تعارف با دست و … هستند. بنابراین با یک اخموتخم ساده سبب رنجیده شدن آنها می‌وید و با یک لبخند ساده می‌توانید اشتیاق خود برای برقراری رابطه با آنها را نشان داده و به آن‌ها روحیه دهید.

در میان گذاشتن روزمرگی‌ هایتان با او

حرف زدن با سالمندان و گفتن نظرات و عقاید، مسائل روزمره‌تان و همچنین درمیان گذاشتن احساس و عواطفتان با آن‌ها، بیانگر ارزشی  است که برای آن‌ها و نظرشان قائل می‌شوید.

به لحن و تن صدایتان توجه کنید

یک سالمند به لحن و تن صدای شما هنگام گفتگو با خود بسیار توجه دارد. پس سعی کنید با لحنی آرام، شمرده و با احترام با او صحبت کنید و از افعال جمع و غیر دستوری استفاده کنید. حتی اگر سالمندی ناشنوا باشد هیچ گاه نباید برای صحبت کردن با او صدایتان را بلند کنید یا فریاد بزنید. برای اینکه او حرف های ما را بشنود، با صدای معمولی و نزدیک گوشی که شنوایی بهتری دارد و با اشاره صحبت کنید.

ارتباط تماسی با سالمند برقرار کنید 

یکی از ابتدایی ترین و خصوصی ترین شکل برقراری ارتباط با سالمند لمس کردن است،  بسیاری از سالمندان محرومیت لمسی دارند.

 

در برقراری ارتباط با سالمندان سه نوع ارتباط لمسی وجود دارد:

 

– تماس عاطفی:

لمس محبت‌آمیز یکی از نیازهای انسانی است. مانند وقتی که پدر بزرگ یا مادر بزرگ را در آغوش می‌گیرید و آنها را می‌بوسید. محبت، تفاهم، اعتماد، امید و علاقه را می‌توان با نگه داشتن دستی لرزان در دستی قوی به دیگری منتقل کرد.

پیشنهاد ویژه

– تماس حمایتی:

برای کمک به سالمند به کار می‌رود. مانند وقتی که به سالمند برای بلند شدن از زمین کمک می‌کنید.

– تماس کنشی:

به منظور ادب و احترام به کار می‌رود. مانند دست زدن به پشت سالمند و تعارف و تقدم برای عبور

 

ارتباط برقرار کردن با سالمندان بداخلاق

اگر بداخلاقی سالمندان عارضه پیری باشد مثلا در اثر بیماری های این دوران یا به دلیل  احساس بی کفایتی به خاطر از دست دادن کار و همکاران یا به خاطر احساس مزاحمت و سربار بودن و از این قبیل باشد ،با فراهم آوردن شرایط بهتر و با تلقین مفید بودن و رحمت بودنشان در خانواده می توانید بدخلقی هایشان را چاره کنید. و آن‌ها را به آرامش، گفتگو و معاشرتی دوستانه دعوت کنید.

 

 

و اما نکته مهم :

فرزندان شما شبانه روز شاهد رفتار شما با سالمندان هستند. آنها هم در شرایط فعلی شما قرار خواهند گرفت. دوست دارید چه رفتاری با شما داشته باشند؟احتمالا هیچ گاه تاکنون به چنین چیزهایی فکر نکرده اید. زیرا با میل طبیعی انسان مخالف است. بشر در رویاهای خود همواره چیزهایی را که مطلوب او هستند در نظر می گیرد و آینده خود را آن طور که دوست دارد مجسم می نماید.

به عبارتی نفس ما، ما را فریب می دهد. البته اگر هم به چنین روزهایی فکر کنیم خودمان را از هر عیب و نقصی مبرا فرض می کنیم حال آنکه این چنین نیست. پس واقع بینانه وقتی به سالمندان می نگرید خودتان را جای آنها در نظر بگیرید و با رحم کردن در حق ایشان به خودتان لطف کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.