اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۸ نشانه اذیت و آزار سالمندان + راه های تشخیص سوءاستفاده از سالمندان

اذیت و آزار سالمندان

سوءاستفاده از سالمندان نیز به مانند دیگر اقشار انجام می شود و این می تواند در ادامه اذیت و آزار سالمندان باشد، موضوعی که می توانیم با شناختن نشانه آن، مانع بروز و تکرار آن شویم.

به گزارش خبرنگار شادمان، اذیت و آزار سالمندان و سوءاستفاده از سالمندان یک مسئله جهانی به شمار می رود و تنها مختص به کشور ما نمی شود.  براساس گزارشی که مرکز ملی سوءاستفاده از سالمندان آمریکا منتشر کرده است، تقریباً از هر ۱۰ سالمند ساکن در ایالات متحده یک نفر مورد سوءاستفاده قرار می گیرد..

برای درک بهتر از چگونگی سوءاستفاده از سالمندان و ۸ نشانه اذیت و آزار سالمندان، پاتریشیا اسپک، پزشک پرستار خانواده و عضو هیئت مدیره متخصص در پرستاری پزشکی قانونی، خانواده و خشونت جنسی در دانشگاه آلاباما و دانشکده پرستاری بیرمنگام ، انواع مختلف آزار سالمندان و نحوه تشخیص علائم سو ءاستفاده را توضیح می دهد.

اذیت و آزار سالمندان و 8 نشانه آن

۸ نشانه سوءاستفاده از سالمندان

سوءاستفاده جسمی به معنای استفاده عمدی از نیروی جسمی است که منجر به بیماری، آسیب، درد یا نقص عملکرد می شود.

به گفته اسپک؛ کبودی، بریدگی، سوختگی روی بدن سالمند می تواند نشانه های آزار جسمانی باشد. همچنین اگر متوجه تغییرات ناگهانی در رفتار، به ویژه هنگامی که سوءاستفاده کننده در نزدیکی سالمند باشد، شدید آن را جدی گرفته و به سادگی از آن نگذرید.

یکی دیگر از نشانه ها و نکاتی که باید به آن توجه کرد علائم آسیب دیدگی عمدی روی بدن سالمند است. علائمی مانند کوفتگی لب ها، گونه ها، ضرب دیدگی صورت، از دست دادن موها – به ویژه در مکان های عجیب و غریب و نه در مناطقی که انتظار طاس شدن آنها را دارید.

باید به کبودی و پارگی پوست در مکان های عجیب و غریب، مانند شکم یا زیر بازو یا فاق، نیز توجه کرد. سالمندان ویلچری از آن دست افرادی هستند که بیشتر مورد اذیت و آزار قرار می گیرند. برای نشانه های این اذیت و آزار بهتر است به دنبال سوختگی ناشی از اصطکاک در ناحیه شکم یا مچ دست، الگوهای مختلف در کبودی و پارگی پوست باشیم.

سوءاستفاده از سالمندان اذیت و آزار سالمندان

تجاوز جنسی هم یکی دیگر از انواع اذیت و آزا سالمندان به شمار می رود که کبودی و پارگی پوست در مکانهای عجیب مانند شکم یا زیر بازو از علائم رایج است.

این پزشک خانواده در مورد علائم سوءاستفاده جنسی از سالمندان می گوید: علائم سوءاستفاده جنسی شامل بیماری های وریدی غیر قابل توضیح، عفونت های دستگاه تناسلی و خونریزی و پارگی در ناحیه تناسلی می باشد. همچنین به کبودی در باسن و اطراف ران داخلی و خارجی نیز باید توجه کرد.

اذیت و آزار سالمندان با مسائل روانی

سوءاستفاده روانی یکی از متداول ترین انواع سوءاستفاده هاست. علائم مشکوک شامل تغییرات غیرمعمول در رفتار یا خواب، ترس یا اضطراب، غم و انزواست.

در این زمینه اسپک می گوید: انزوا یکی از بدترین علائم سوءاستفاده روانشناختی است. بسیاری از افراد مسن که توسط یکی از عزیزان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، نمی خواهند به دیگران بگویند پسر یا دخترشان با آنها چه می کند زیرا او فرزند آنهاست. این باعث می شود که قربانی احساس بسیار تنهایی و افسردگی کند.

بیشتر بخوانید:

سالمند آزاری را جدی بگیرید – شادمان

به گفته عضو هیئت مدیره متخصص در پرستاری پزشکی قانونی، خانواده و خشونت جنسی دانشگاه آلاباما، مسئله اصلی در موضوع اذیت و آزار روانی سالمندان، کنترل است.

بهتر است بدانیم که اذیت و آزار روانی سالمندان می تواند به صورت سرزنش، توهین و تحقیر باشد که البته مشهود نیست. به عنوان مثال، همین که عصا، عینک، ویلچر یا واکر سالمند را از او دور نگه داریم و نتواند به راحتی از آنها استفاده کند، نوعی از اذیت و آزار به شمار می رود.

شایع ترین علامت اذیت و آزار را می توان زمانی مشاهده کرد که سالمند در حضور فردی که او را آزار می دهد، از خود تمایلی برای ایجاد ارتباط نشان نمی دهد.

اذیت و آزار سالمندان 2

سوءاستفاده مالی از سالمندان

سوءاستفاده مالی به عنوان استفاده غیرقانونی یا بداهه از وجوه و دارایی های یک فرد تعریف می شود. به عنوان مثال می توان به جعل امضای فرد مسن، مجبور نمودن فرد مسن برای امضای اسناد مانند قرارداد یا وصیت نامه و استفاده نادرست از وکالت نامه اشاره کرد.

اسپک می گوید سوءاستفاده مالی در میان سالمندان، به ویژه در افراد دارای زوال عقل یا اختلال شناختی شایع است. با وجود وضعیت روحی و روانی آنها، بهترین کار این است که وقتی از کمبود بودجه شکایت می کنند به آنها اعتقاد داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

چگونه سالمند آزاری را کاهش دهیم؟

وی می افزاید: وقتی فرد مسن شکایت می کند، آنها را باور کنید و به آنها گوش دهید. اگر عزیزی در شرایط مساعدی زندگی  اما از وجود همه چیز شکایت می کند، به آن توجه کنید. گوش ندادن یا نادیده گرفتن شکایات مربوط به سوءاستفاده مالی باعث می شود که قربانی از عدم اعتقاد خود احساس شرم کند و همچنین هنگام گزارش موارد بعدی سوءاستفاده ترس و بدبینی ایجاد خواهد کرد.

بی توجهی به سالمند یک نوع اذیت و آزار

به گفته اسپک، سه نوع غفلت یا بی توجهی وجود دارد که عبارتند از: جسمی، عاطفی و خودی.

غفلت جسمی به عنوان عدم رعایت بهداشت پزشکی، تغذیه و نیازهای غذایی فرد تعریف می شود. این غفلت جدا از ندادن دارو و تعویض بانداژ تعریف می شود.

اما آنچه که بیشتر در مورد سالمندان رخ می دهد، غفلت عاطفی است. درست زمانی که آنها تنها در خانه یا بیمارستان رها می شوند و کسی را اطراف خود نمی بینند.

منبع: thirdage.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.