اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

آلودگی هوا چه بلایی بر سر سالمندان می آورد؟

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت سالمندان

آلودگی هوا اثرات مخربی بر سلامت سالمندان می گذارد. از کاهش اکسیژن خون گرفته تا بالا رفتن احتمال سکته قلبی همه از اثرات آلودگی هوا بر سالمندان به شمار می رود.

به گزارش شادمان، در سال‌های اخیر شهروندان تهرانی بارها با مشکل آلودگی هوای تهران مواجه شده‌اند و افزایش آلودگی هوا به جز بیماری‌های گوناگون به‌ویژه بیماری‌های قلبی و ریوی پیامدی ندارد. براساس آمارهای موجود سهم هر تهرانی از آلودگی هوا بیش از ۵۰۰ گرم از انواع آلاینده هاست.

در سال ۱۹۵۲ در حادثه مه دود شهر لندن حادثه غم انگیز فوت ۴۰۰۰ نفر در هوای بسیار سرد روی داد که به علت آلودگی هوا و واژگونی هوای توام با مه بود. در ایالات متحده آمریکا هم در شهر دونورا در سال ۱۹۴۸ و در نیویورک در سال ۱۹۶۰ اتفاق مشابهی با تلفات کمتر روی داد.

در این حادثه به جز مرگ و میر شدید، تعداد زیادی از مردم به مراقبت های پزشکی و رسیدگی به مشکلات قلبی و ریوی نیاز پیدا کردند. مرگ های فراوان ناگهانی در افراد مسن و سالمند و همچنین در کودکان و نیز افرادی که به بیماری های مزمن قلبی و ریوی مبتلا هستند در مناطق آلوده بسیار مشاهده شده است.

بیشتر بخوانید:

نوشیدنی‌هایی که بدن را در برابر آلودگی هوا محافظت می کنند

تاثیر مضر آلاینده ها و آلودگی هوا بر سلامت سالمندان

گاز مونواکسیدکربن CO از اگزوز اتومبیل ها سبب آلودگی هوا می شود. به علت ترکیب با هموگلوبین خون، توان اکسیژن رسانی به بافت ها کاهش یافته است. مغز و قلب آسیب می بینند.

سردرد، خستگی، درد سینه، اختلال ضربان قلب و سکته قلبی، اختلال هوشیاری و اختلال درک و اختلال بینایی از عوارض این آلاینده می باشد. بیماران قلبی و مبتلایان به آسم و زنان حامله نسبت به این گاز حساسیت بیشتری دارند.

اوزون یا ۳O نیز از دیگر آلاینده هاست که سبب ایجاد آسم و برونشیت مزمن می شود. همچنین سرب حاصل از سوخت بنزین سرب دار به مغز، سیستم عصبی، کلیه ها و دستگاه خونساز بدن آسیب میرساند. بیشترین حساسیت مغز به سرب در دو سال اول زندگی رخ می دهد.

کاهش قوای شناختی، اختلال تمرکز، کاهش هوش در بچه ها و حتی ایجاد معلولیت از مهم ترین مضرات سرب است که در بزرگسالان باعث افزایش فشار خون، استفراغ، شکم درد، یبوست و کم خونی می شود.

اکسید نیتروژن یا ۲NO حاصل از وسایل نقلیه و کارخانجات نیز سبب ایجاد اختلال در عملکرد ریه و تخریب بافت ریه می شود. ایجاد سرفه و تنگی نفس، ادم ریه و تحریک چشمی از دیگر عوارض این آلاینده است.

بیشتر بخوانید:

آلودگی هوا یکی از عوامل ابتلا به آلزایمر است

دی اکسیدسولفور یا ۲SO و ذرات اسیدی از سوختن مواد نفتی و ذغال در صنایع ایجاد می شود که تا ثیر تحریک کنندگی روی ریه داشته و منجر به بدتر شدن وضعیت بیماران آسمی می شود.

امروزه احتمال می دهند که شاید افزایش شیوع آسم به علت افزایش ذراتی باشد که از لاستیک اتومبیل ها متصاعد می شود. باید توجه داشت که ۸۰ درصد آلودگی هوای تهران ناشی از سوخت خودروهاست. ایجاد سرطان ریه ناشی از آلودگی هوا به علت اثر دی اکسید نیتروژن و ترکیب PAN (پراکسی استیل نیتریل) است که ترکیبی بسیار مرگ آور و سمی است.

در ضمن شواهدی دال بر وجود رابطه میان سرطان معده و آلودگی هوا به دست آمده است.

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت سالمندان

تاثیر آلودگی هوا روی سلامت سالمندان

اثر آلودگی هوا روی افراد سالمند، به شکل کاهش اکسیژن موجود در خون که سبب کاهش رسیدن اکسیژن به قلب و ایجاد مشکل ایسکمی قلب می شود و نیز ایجاد اختلال تنفسی در سالمندان به ویژه افراد مبتلا به آسم، برونشیت مزمن و آمفیزم می کند.

ایجاد سردرد، خستگی، درد سینه، اختلال ضربان قلب و سکته قلبی نیز از پیامدهای آلودگی هواست.در افراد مسن به علت عدم وجود مکانیسم دفاعی کارآمد در ریه، خطر عفونت های تنفسی افرایش می یابد. افزایش فشار خون سیستولی و دیاستولی نیز به علت آلودگی با سرب در بزرگسالان دیده می شود.

طبق تحقیقات انجام شده در مونترال کانادا، افرایش آلودگی با اوزون، مواد معلق و سولفات ها نسبت مستقیمی با مراجعه سالمندان بالای ۶۴ سال به بخش اورژانس بیمارستان ها به دلیل مشکلات تنفسی دارد. در مورد سالمندان مشکلات دیگری چون تغذیه، استرس،مصرف الکل، سیگار و دخانیات و نیز نحوه فعالیت کاری آنها در محیط شهر با آلودگی هوا در میزان شکایات آنها دخیل است.

علاوه بر این ایجاد سرطان ریه و گاه سرطان معده را در سالمندانی که در شهرهای آلوده زندگی می کنند به خوبی می توان مشاهده کرد. علاوه بر این به علت حفره اوزون در اتمسفر و ورود اشعه های زیانبار خورشید، سرطان های پوستی به ویژه در غرب و استرالیا و همچنین کاتاراکت یا آب مروارید چشم در سالمندان مشاهده می شود. آلودگی هوا می تواند سبب ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بالغان و بزرگسالان شود.

بیشتر بخوانید:

دلایل لزوم حضور سالمندان در فضای شهری چیست؟

محافظت از سالمندان در برابر آلودگی هوا

هوا یک عنصر ضروری برای حیات بشر است به نحوی که هر انسان به طور متوسط حدود ۲۰ هزار بار تنفس در روز دارد که معادل با ۳۰۰۰ گالن می باشد. کاهش مدت حضور در فضای آلوده به ویژه برای کودکان، زنان باردار، سالمندان و بیماران قلبی و عروقی و ریوی ضروری است.

این افراد باید از هرگونه فعالیت اضافی و ورزش نامناسب خودداری کنند. درمان بیماران ریوی با احساس تنگی نفس حتماً نیاز به مراجعه به پزشک دارد. این افراد، باید از کشیدن سیگار و حضور در هوای آلوده به دود سیگار جداً پرهیز کنند.

سالمندان باید به خاطر داشته باشند که در شرایط بحران آلودگی هوا نباید از اتاق و یا دفتر کار خود خارج شده و همواره باید پنجره ها بسته و از سیستم تهویه ای که دارای فیلترهای کامل است استفاده کنند. در صورتی که اعلام می شود آلودگی هوا ادامه خواهد داشت بهتر است سالمندان موقتاً از منطقه خارج شده تا آلودگی هوا برطرف شود.

بیماران، خانواده ها و پزشکان معالج به طور مستمر از چگونگی وضعیت آلودگی هوا با توجه به اطلاعیه های سازمان حفاظت محیط زیست و هواشناسی کسب اطلاع کرده و دردوره های آموزشی آسم و آلودگی هوا که در مراکز بهداشتی برگزار می شود شرکت کنند.

استفاده از وسایل حفاظت شخصی و ماسک های شیمیایی بهترین وسیله جلوگیری کننده از استنشاق ذرات آلوده است. ماسک های پارچه ای به نظر نمی رسد که مانع عمده ای برای عبور گازهای سمی باشند.

همچنین شما می توانید نتایج مقاله «آگاهی و نگرش کنترل آلودگی هوای شهر تهران از منظر سالمندان و زنان باردار در سال ۱۳۹۶» را با کلیک بر روی عنوان مقاله مقاله کنید.

منبع: ویستا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.