اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

همه چیز در مورد واکسن کرونای سالمندان + تزریق واکسن برای کدام سالمند ممنوع است؟

هنوز خیلی از سالمندان از تزریق واکسن کرونا واهمه دارند و از عواقب آن هراسان هستند، ما در این گزارش تمام بایدها و نبایدهای تزریق واکسن کرونا برای سالمندان را ذکر می کنیم تا شما نسبت به آن ها آگاهی کامل داشته باشید.

این روزها شاهد واکسینه شدن سالمندان عزیز علیه بیماری کرونا هستیم. که این موضوع هم جای خوشحالی و هم جای نگرانی برای برخی سالمندان دارد ، چرا که این نگرانی وجود دارد که بعد از تزریق واکسن عارضه جدی بوجود بیاید و بعضا برخی با انتشار اخبار نامعتبر به این نگرانی دامن می زنند. در حالی که روند کلی واکسیناسیون همواره توصیه می شود و جز با واکسیناسیون حداکثری جامعه، نمی توان پایانی برای پاندمی کرونا متصور شد.

در این رابطه دکتر  زهره عباس زاده  متخصص طب سالمندان در رابطه با تزریق واکسن کرونا برای سالمندان  گفت: با توجه به اینکه احتمال مرگ و میر در سالمندان مبتلا به کرونا بیشتر بوده و همچنین احتمال شدت بیماری  در این افراد بیشتر است، بطوری که از هر ده  نفری که بر اثر کرونا فوت شدند، هشت نفر آنها از سالمندان بودند. سالمندان در اولویت برای تزریق واکسن هستند. همچنین توصیه می شود سالمندان عزیز هر واکسنی که در دسترسشان است تزریق کنند.

کدام سالمندان واکسن کرونا نزنند؟

وی در مورد منع مطلق تزریق واکسن  کرونا گفت:  کسانی  که سابقه حساسیت های شدید به اجزای تشکیل دهنده واکسن دارند و حساسیت در آنها در حدی شدید است  که منجر به شوک می شود و نیاز به احیا دارند، منع تزریق واکسن دارند. اما اگر حساسیت شان کم باشد، تزریق واکسن منعی ندارد. همچنین توصیه می شوند کسانی که کرونا دارند تا بهبودی کامل واکسن نزنند چراکه ممکن است علائمشان شدید شود و خطرناک است.

بیشتر بخوانید:

آموزش ثبت نام سالمندان برای دریافت واکسن کرونا

این متخصص طب سالمندان ادامه داد: توصیه می شود که سالمندان عزیز بعد از تزریق واکسن ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در مرکز واکسیناسیون بمانند و علائم شایع اکثرا بعد از ۴۸ تا ۷۲ ساعت برطرف می شود .

 دکتر عباس زاده در مورد واکسن آسترازنکا گفت: بیشترین احتمال خطر در تزریق واکسن آسترازنکا از روز ششم تزریق تا روز  بیستم است و اگر علائم شدید و پایدار بود با مرکز واکسیناسیون یا پزشک معالج خود تماس بگیرید.

تزریق واکسن کرونا به سالمندان

وی همچنین گفت: کسی با تزریق واکسن کرونا ناقل  بیماری  کرونا نمی شود  چرا که  واکسن های موجود در بازار ایران هیچ کدام ویروس فعال ندارند.

بعد از تزریق واکسن کرونا سالمندان چه کنند؟

این متخصص طب سالمندان گفت: به طور کلی انتظار داریم بعد از واکسیناسیون، افراد به کرونا مبتلا نشوند یا در صورت ابتلا بیماری خفیف باشد. ولی سالمندان بعد تزریق کرونا همچنان باید رعایت کنند تا زمانی که اکثریت جامعه واکسن کرونا را تزریق کنند.

دکتر عباس زاده با اشاره به اینکه همه افراد را باید تشویق کرد که واکسن بزنند، گفت: در این شرایط حاد باید بپذیریم که همه واکسن بزنیم و دید منفی و مقاومت نسبت به واکسن باید از بین برود.

همچنین دکتر لیلی علیزاده متخصص طب سالمندان در مورد واکسن کرونا گفت: با توجه به تحقیقات انجام شده، تزریق واکسن کرونا میزان مرگ و میر و بستری شدن را کاهش می دهد و هر چه تعداد بیشتری از جامعه واکسینه شوند احتمال سرایت و جهش ویروس کاهش می یابد.

وی در مورد ایمنی واکسن های موجود گفت: واکسن های موجود در ایران همه ایمن هستند و عوارض ناشی از تزریق آنها ناچیز و عوارض شدید نادر است.

بیشتر بخوانید:

اجباری نبودن تزریق واکسن کرونا در افراد پیر

دکتر علیزاده ادامه داد: حتی در مورد واکسن آسترازنکا که تشکیل لخته خون و احتمال بروز سکته  را جزء عارضه های  جدی  می دانند، باید گفت که  احتمال بروز تشکیل لخته خون در ابتلا به کرونا بیشتر دیده می شود  و این عارضه (تشکیل لخته خون ناشی از تزریق واکسن) بیشتر در جوان ها دیده شده است و علی رغم این عارضه باز توصیه به تزریق واکسن می شود و همه واکسن های موجود در بازار مورد تائید است. همانطور که میبینیم در کشورهای اروپایی مرگ و میر و بستری شدن بواسطه تزریق واکسن کاهش یافته است.

این متخصص طب سالمندان  در مورد لزوم یا عدم لزوم تمدید سالانه واکسن کرونا گفت: از الان نمی توان در این مورد نظر داد و این مسئله نیاز به گذشت زمان و بررسی شرایط دارد.

تزریق واکسن کرونا به زنان سالمند

وی در مورد عوارض تزریق واکسن کرونا گفت:فرد از زمانی که واکسن را تزریق میکند تا ۳۰ دقیقه بعد در مرکز واکسیناسیون بماند و عوارض شایع بعد ازتزریق واکسن که ممکن است در بدن فرد ظاهر شود  معمولا شامل تب خفیف- سردرد- بدن درد است و در صورتی که علامت ۲ تا ۳ روز پایدار بود باید به مرکز واکسیناسیون مراجعه کنند تا مورد بررسی قرار بگیرند.

دکتر لیلی علیزاده در پاسخ به این سوال که آیا می توان در دوز دوم واکسن دیگری تزریق کرد گفت: واکسن های موجود در کشور ما دو دوز هستند  و باید افراد همان واکسنی که در دوز اول تزریق کردند، در دوز دوم تزریق کنند چرا که ایمنی زایی بیشتر و مورد انتظار ، ۲ هفته بعد از تزریق دوز دوم واکسن  اولیه ایجاد می شود و با تزریق دوز اول ایمنی کمی ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید:

۱۰ حقیقتی که سالمندان بعد از دریافت واکسن کرونا باید بدانند

وی در مورد کسانی که داروی خاصی مصرف می کنند، گفت: این افراد می توانند در زمان تزریق و بعد تزریق واکسن  مصرف داروهای خود را ادامه دهند و منعی در این مورد وجود ندارد. تنها مورد استثنا بیماران خاص و افرادی هستند که داروی کورتیکواسترویید و شیمی درمانی مصرف می کنند و باید زیر نظر پزشک معالج نسبت به دریافت واکسن کرونا اقدام کنند

این متخصص طب سالمندان در مورد لزوم واکسیناسیون بزرگسالان گفت: چون بچه ها بیشتر ناقل هستند وقتی بزرگسالان واکسینه شوند این احتمال خود به خود کاهش پیدا می کند و روند ابتلا به بیماری کرونا کاهش پیدا می کند.

دکتر لیلی علیزاده در پایان گفت: افراد واکسینه شده باید بعد ازتزریق واکسن و تا واکسینه شدن حدود ۷۰ درصد جامعه همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.