اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

بازنشستگی از چه زمانی در ایران اجرا شد؟ + مشکلات بازنشستگی و راه حل آن

عبدالله معتمدی استاد گروه روان شناسی دانشگاه علامه طباطبایی

استاد گروه روان شناسی دانشگاه علامه طباطبایی به تشریح مشکلات بازنشستگی برای افراد و راه حل های آن پرداخت.

به گزارش خبرنگار شادمان، نشست بازنشستگی با حضور عبدالله معتمدی استاد گروه روان شناسی دانشگاه علامه طباطبایی، میکائیل عظیمی مدیرعامل موسسه راهبردهای بازنشستگی و احمد دلبری رئیس مرکز تحقیقات سالمندی به صورت مجازی برگزار شد.

عبدالله معتمدی استاد گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علامه طباطبایی، در سلسه نشست های تخصصی حوزه سالمندی، اظهار کرد: با یک رویکرد روانشناختی می خواهم به این موضوع نگاه کنم.

وی افزود: بازنشستگی به معنی افرایش سن، شیوع انواع بیماری ها و .. است. از سال ۱۲۸۷ شمسی در مجلس اول قانونی داریم که برای وراث حق و حقوقی را قائل شده اند و سازمان تامین اجتماعی از سال ۱۳۰۱ راه افتاد و ۱۰۰ سال پیش نظام بازنشستگی در ایران شکل می گیرد و افراد از مزایایی برخوردار می شود و بازنشستگی های مختلفی در قانون وجود دارد.

وی گفت: بازنشستگی با سالمندی یکی نیست ممکن است فرد زیر ۵۵ سال بازنشسته شود گاهی افراد در ۵۰ سالگی بازنشسته می شود اما در بیشتر مواقع ممکن است یکی باشد و مواردی که به سالمندی مربوط است به بازنشستگی هم مربوط شود، مراحل انتقال بازنشستگی وقتی اتفاق میفتد طی ۵ مرحله این اتفاق می افتد، مرحله قبل از بازنشستگی وجود دارد بعد خود بازنشستگی هم یک پدیده است که در فرهنگ خودمان موضوعی به نام بازنشستگی نداشتیم، اساسا اینکه بازنشستگی امر مطلوب یا نامطلوبی است نظریه های مختلفی وجود دارد.

وی گفت: مداخله های روانشناسی برای کمک به سالمندان می تواند مفید باشد در اینجا می توانیم فرد بازنشسته را قبل از بازنشستگی آماده کنیم تا برای این دوران آماده شود، دو سال پیش در یک موسسه ای یک کارگاه برای بازنشستگان گذاشتیم و خیلی خوب هم انجام شد در ان موسسه سال قبل به فردی که حکم بازنشستگی نشان دادیم حالش بد شد و فوت کرد و نگران بودند این اتفاق تکرار شود به همین دلیل این کارگاه را برگزار کردند، خود بازنشستگی می تواند استرس زا باشد در این مرحله قبل از بازنشستگی فرد ممکن است به آن توجه نکند، بعد از اینکه فرد بازنشسته شد عده ای احساس خوبی هم ممکن است داشته باشند و سرخوشی ابتدایی پیدا کند که از درگیری های کاری راحت شده است.

معتمدی گفت: مرحله بعدی که مرحله نو اثر است، زندگی بازنشستگان به زندگی نوعروسان تشبیه شده است بازنشسته در این مقطع مانند تازه عروس و تازه دامادها که گردش و گذارهایشان رفته اند، احساس بدی هم ممکن است داشته باشد همراه استرس های دیگر شرایط فرد را تهدید می کند‌ در مرحله سازگاری با زندگی جدید خیلی اهمیت دارد فرد با واقعیت مواجه می شود و مشکلاتی را تجربه می کند ممکن است احساس بدی هم داشته باشد. فرد ممکن است احساس ناتوانی داشه باشد و پیامدهای منفی هم متحمل می شود. اگر از عهده این مرحله برآید وارد مرحله جدید می شود و در این مرحله هیجانات منفی کم می شود.

وی گفت: تخریب هویت شغلی یکی از بحث هایی است که مطرح می شود و هویت شغلی فرد تحت عنوان بازنشستگی تخریب می شود، برخی از افراد هویت شغلیشان بسیار برجسته است و مشکلات جدی برای فرد ایجاد می شود، «فلج تصمیم گیری» از مشکلات دیگر است که در تصمیم گیری دچار مشکل می شود، سعی می‌کند موقعیت جدید خود را معنا دار کند و سعی می کند ساختار زندگی متناسب با بازنشستگی را برای خود طراحی کند و مشکل دیگری هم که به آن اشاره شد این است که بازنشستگی با سالمندی همراه می شود و اضطراب هایی را برای جسم، توانمندی ها و… برای فرد ایجاد کند.

وی افزود: ما هویت شخصی و اجتماعی داریم و شغل ما هویت اجتماعی به ما می دهد، این هویت بخشی از هویت شخصی فرد می شود بعد از بازنشستگی متوجه می شود این هویت را از دست داده است و می‌تواند آسیب زا باشد، البته نوع برخوردها متفاوت است. وقتی فرد بازنشسته می شود گاهی در مقابل خود برنامه های مختلفی دارد و همین ممکن است معضلی را ایجاد کند و سردرگم می شود.

معتمدی تصریح کرد: گاهی اوقات ممکن است باتوجه به اینکه ضعف توان در خود ببنید، فکر می‌کند قدرت لازم را ندارد و نمی‌تواند تصمیم گیری لازم را انجام دهد، این معنا دادن فعالیت های دوران بازنشستگی می‌تواند برای فرد سخت باشد بازنشستگی یک موقعیت است و ممکن است فرد احساس کند باتوجه به ناتوانی هایی که دارد نمی‌تواند به خوبی کارهای بازنشستگی را انجام دهد. مشکلاتی که قبل از بازنشستگی وجود داشته به فرد را به سمتی می برد که احساس پیری کند مشکل زا خواهد بود.

معتمدی بیان کرد: در خانه ماندن برای افراد سخت است و دیگران بگویند تو در خانه ماندی در کار دیگران دخالت می‌کنی باعث ایجاد بد بیشتری در فرد می شود، بازنشستگی اگر همراه با سالمندی باشد فرد احساس می کند دیگر نمی‌تواند پیگیر کار جدیدی باشد و مشکلات عدیده ای به دنبال می آید و فرد اعتماد به نفس لازم را نداشته باشد، استرس اجتناب ناپذیر را پیدا کند و احساس کند نمی‌تواند از عهده شرایطش برآید.

وی گفت: کارهایی که در این خصوص می شود کرد، اگر نتوانستیم در دوران طلایی به فرد کمک کنیم به این معنا نیست که فرصت را از دست دادیم بلکه در شرایط دیگر هم می‌توانیم به فرد کمک لازم را داشته باشیم.

وی افزود: اگر سازمان ها بخشی از اعتبارات خود را به این اختصاص دهند که کارمندان خود را با دوران بازنشستگی آشنا کنند می‌توانند از مشکلات بعد از جلوگیری کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.