اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

رئیس جمهور غایب همیشگی جلسات شورای ملی سالمندان

احمد دلبری رئیس مرکز تحقیقات سالمندی

رئیس مرکز تحقیقات سالمندی با انتقاد از غیبت رئیس جمهور در تمامی جلسات شورای ملی سالمندان، این موضوع را نشانه بی توجهی دولت به نیازهای سالمندان دانست و گفت: نیازهای سالمندان به مستمری خلاصه نمی شوند.

به گزارش خبرنگار شادمان، نشست بازنشستگی با حضور عبدالله معتمدی استاد گروه روان شناسی دانشگاه علامه طباطبایی، میکائیل عظیمی مدیرعامل موسسه راهبردهای بازنشستگی و احمد دلبری رئیس مرکز تحقیقات سالمندی به صورت مجازی برگزار شد.

در این نشست احمد دلبری رئیس مرکز تحقیقات سالمندی، اظهار کرد: بازنشستگی و سالمندی از موضوعاتی است که در کشور ما جزو موضوعات مغفول است، هرچند دولت سعی خود را کرده است اما این تلاش ها تناسبی با نیازهای بازنشستگان نداشته است و اقدامات جدی دولت باید داشته باشد.

وی افزود: بیشتر تلاش دولت ها بر مستمری بازنشستگان بوده است اصلا جوابگوی نیازهای بازنشستگان نیست هرچند به طور کلی، شاخص های سالمندی بررسی شده وضعیت کشور ما وضعیت خوبی نیست و ایران رتبه ۶۴ داشت، به هرحال نیازهای سالمندی فراتر از مستمری است و نیاز است که در این حوزه شورای ملی سالمندان، سازمان های بازنشستگی و وزارت خانه های مربوطه اقدامات جدی انجام دهند.

وی گفت: در ۱۰ سال گذشته دولت ورود جدی در این حوزه نداشته است و جلسات شورای ملی سالمندان تاکنون با حضور رئیس جمهور تشکیل نشده است، نباید بگذاریم افراد به بازنشستگی برسند بعد صندوق های بازنشستگی ورود کنند باید تمام دستگاه ها قبل از بازنشستگی به فکر دوران باشند، اما در کشور فرآیند سالمندی و بازنشستگی به درستی طی نمی شود و فرد یک شبه بازنشسته می شود. دوران بازنشستگی همانطدر که میتواند باعث شیوع بیماری ها باشد می‌تواند فرصت خوبی هم باشد.

وی گفت: در کشورهای توسعه یافته آموزش های لازم مربوط به دوران بازنشستگی به افراد داده می شود اما اینکه افراد بدون پایش سلامت وارد سالمندی شوند و بخش زیادی از بیماری های سالمندی روبه رو شوند مشکلات زیادی روبه رو خواهیم شد و هزینه زیادی برای صندوق ها ایجاد می شود.

وی بیان کرد: وضعیت سالمندی در کشور ما خوب نیست هرچه جلوتر می رویم مشکلات بیشتری روبه رو می شویم سازمان بازنشستگی و بهزیستی و سازمان های اجتماعی رفاهی اقدامات جدی تری را باید انجام دهند، طبق گزارشات نرخ فقر در دوران سالمندی تقریبا ۲ برابر سایر دوره های زندگی است، با یک پازلی روبه رو می شویم که توجه چندانی به این موضوع نشده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.