اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

عوارض و چالش های دوران سالمندی

افراد میان‌سال متوجه تکانه‌های پرخاش، افکار افسرده ساز و رویه‌های استرس‌زای خود باشند.

مفهوم «عبور از جوانی» برای خیلی از مردم چالش برانگیز، دردناک و ناامید کننده است. ترس از دست دادن شور جوانی و سلامت و زیبایی و رفاه به نگرانی روزمره افراد تبدیل می‌شود‎. این مفاهیم می‌تواند به جایی برسد که تبدیل به یک بحران به نام بحران میانسالی شود، در این قسمت ما به بحران میانسالی در مردان و علائم آن پرداخته‌ایم، با بیتوته همراه باشید.

از روزهای نوزادی تا سال‌های پیری عمر انسان به دوره‌های رشد تقسیم شدند. هر دوره مدت خاص خودش را دارد. ترتیب این دوره‌ها و توالی رشد در همه افراد یکسان است اما اینکه افراد دقیقاً در چه سن سال و ماه به آن می‌رسند، واکنش و علائم افراد نسبت به آن دوره و یا اینکه علائم یک دوره چقدر در فرد ادامه پیدا می‌کند؛ بستگی به طبیعت و تربیت آن فرد دارد.
 
میانسالی
دوره نوجوانی با علامت اصلی بلوغ به بازه زمانی از ۱۱ تا ۱۶ سالگی گفته می‌شود که در هر فردی متفاوت است. دوره میانسالی هم بعد از بزرگسالی و به بازه زمانی ۴۰ تا ۶۰ سالگی گفته می‌شود که هر فردی در سال‌های خاصی و در ارتباط با تجربیات خاصی متوجه توالی علائم خاص آن در خود می‌شود.
 
دوره میانسالی تغییرات وضعیت روانی و جسمانی خاص خود را دارد که برحسب موقعیت افراد، توانایی و ظرفیتشان، حمایت و راهبردهای شخصی‌شان تجربه مخصوص خودشان می‌شود. 
 
بحران میانسالی
اگر خانم یا آقایی طی سنین میانسالی اش هیجان‌های منفی، افکار مزاحم و شرایط نابه‌سامانی داشته و نتوانسته از آن عبور کند دچار بحران میان‌سالی شده است. 
 
از آنجایی که توانایی جسمانی افراد با افزایش سن محدود می‌شود به خاطر عدم آزادی عمل و استقلال آسیب‌پذیرتر می‌شوند. ارزیابی مداوم دستاوردها، موفقیت شغلی، موقعیت فرزندان و نتایج زندگی شخص تا به این سن محور اصلی افکار این افراد است.
 
نحوه‌ی درمان بحران میانسالی
لازم است که افراد میان‌سال متوجه تکانه‌های پرخاش، افکار افسرده ساز و رویه‌های استرس‌زای خود باشند و اگر دچار بحران میانسالی شده‌اند از افراد نزدیک خود کمک بگیرند و 
قبل از تشدید ناراحتی‌ها به روانشناس مراجعه کنند و با همراهی آنان به آرامش و تعادل رفتاری برسند. 
 
روانشناس با توجه به گذشته افراد و برداشت‌هایشان مهارت‌های لازم برای این دوره سنی را آموزش می‌دهد، خطاهای شناختی فرد را دنبال می‌کند و بحران هیجانی فرد را در مسیری منعطف از قواعد و برآیندها به جریان درمی‌آورد.
 
بحران میانسالی در آقایان
بحران میانسالی در مردان با علائمی همچون: افسردگی، یائسگی مردانه، بحران روحی شدید، آندروپوز و .. آغاز می‌شود. حالتی شبیه به بلوغ جوانی و دوران جوانی دارد، اما با این تفاوت که اگر در زمان بلوغ جوانی شما شاداب‌تر و پرجنب و جوش‌تر هستید در این دوران افسرده تره و آرام‌تر می‌شوید.
 
برای آن دسته از مردانی که زندگی گذشته‌شان را فرصت از دست رفته می‌دانند و تلاش می‌کنند جوان بمانند این دوره از زندگی به صورت بحران ظاهر می‌شود، در حالی که برای کسانی که متوجه این نکته شده‌اند تغییرات جسمی، هیجانی و روحی ناشی از این مرحله جهت آماده‌سازی آن‌ها برای مرحله دوم زندگی مفید است و این دوره از زندگی برایشان بحران محسوب نمی‌شود.
 
علائم بحران میانسالی مردان

 
 

• یائسگی مردانه (آندروپوز)
یائسگی مردانه که به آن آندروپوز هم گفته می‌شود با تغییرات هورمونی، فیزیولوژیک و شیمیایی که معمولا در تمام مردان بین سنین ۴۰ تا ۵۵ سالگی رخ می‌دهد، آغاز می‌شود و این تغییرات بر تمام جنبه‌های زندگی یک مرد تاثیر می‌گذارد.
 
یائسگی مردانه یک وضعیت جسمی است که جنبه‌های روانی، فردی، اجتماعی و روحی متفاوتی دارد. یائسگی مردانه گاهی برای توصیف کاهش میزان تستوسترون با افزایش سن رخ می‌دهد.
 
علائم یائسگی آقایان (آندروپوز)
– افزایش وزن
– کاهش توده عضلانی‌
– افسردگی، بی‌حوصلگی و اضطراب
– اختلالات خواب
– احساس ضعف، خستگی، گرفتگی عضلات و درد‌های استخوانی
– ناتوانی جنسی
– کاهش حافظه و سطح کارایی
– تکرر ادرار بخصوص در شب
– یبوست
– ریزش مو

 

 
• بازنده انگاشتن خود
مردانی که در این دوره دچار بحران می‌شوند صرف‌نظر از میزان موفقیت احساس یک بازنده را دارند. احساس می‌کنند در تمامی جنبه‌های زندگی‌شان شکست خورده‌اند. امور جنسی و توان فیزیکی در حال افت، هسته مرکزی مردانگی‌شان را تضعیف می‌کند و در نتیجه دچار افسردگی می‌شوند.
 
نکته: مردان اغلب به افسردگی به عنوان یک بیماری زنانه نگریسته و در این دوره بیشتر مردان از افسردگی‌شان آگاه نبوده، بنابراین هرگز شانس درمان را پیدا نمی‌کنند.
 
• گرفتن تصمیمات متفاوت
در این مرحله برخی مردان احساس می‌کنند باید شغل خود را رها کنند یا سرسختانه تصمیم می‌گیرند که تا اوج بروند. بعضی مردان احساس می‌کنند باید به سوی جزیره رویا‌ها بروند تا در آنجا همیشه جوان بمانند و تا ابد شاد زندگی کنند.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.