اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

حمام کردن سالمند آلزایمری چگونه است؟

با پیشرفت آلزایمر حمام کردن سالمند آلزایمری و رعایت نکات بهداشتی به یکی از مهمترین مسائل در سالمند بیمار تبدیل می شود، موضوعی که می تواند سبب بروز بیماری های عفونی و خطرناک شود.

به گزارش خبرنگار شادمان، آلزایمر یکی از شایع ترین انواع زوال عقل به شمار می شود و عملکرد شناختی بیمار را مختل می کند. سالمندان مبتلا به آلزایمر با مشکلات متعددی روبرو هستند که موضوع رعایت بهداشت فردی یکی از مهمترین آنها به شمار می رود.


فرد مبتلا به زوال عقل در مورد رفتارهای به ظاهر ساده مانند نحوه شستن موهای خود دچار سردرگمی می شود. برداشتهای ذهنی از مسائل تحت تأثیر قرار می گیرند. با از دست رفتن توانایی درک عمق، یک وان آب برای آنها ترسناک می شود. 

آینه ها می توانند حس حضور غریبه ها در دستشویی و حمام را ایجاد کنند. حتی ممکن است آنها پیراهن کثیف و بدبویی که برایشان آشناست را به پیراهن تمیز و تازه شسته شده اما نا آشنا ترجیح دهند.


شاید نتواند لوازم بهداشتی را تشخیص دهد و از شامپو جای خمیردندان و از خمیردندان جای خمیر ریش تراشی استفاده کند. همین مسائل سبب می شود تا او نتواند به بهداشت شخصی خود برسد و در نتیجه دچار بیماری های عفونی شود.

بیشتر بخوانید:

خرید صندلی حمام برای جلو گیری از زمین خوردن سالمندان

سیستم ایمنی بدن در سالمندی به طور طبیعی ضعیف می شود و این ضعف در مبتلایان به آزایمر بیشتر خود را نشان می دهد؛ بنابراین این افراد بیشتر در معرض خطر هستند و رعایت نکات بهداشتی بسیار اهمیت دارد.

 نکاتی که به کمک آنها می توانید سالمند مبتلا به آلزایمر را راحت حمام کنید:

برای حفظ سلامتی عزیزتان و در عین حال حفظ کرامت، روی کلمه «باید بکنید» تمرکز کنید. حمام یا دوش روزانه واقعا لازم نیست به شرطی که موارد بهداشتی در سرویس بهداشتی رعایت شود و دستگاه تناسلی به خوبی شستشو شده باشد. با این حال بعضی از مراقبان احساس می کنند که برنامه روزانه حمام کردن راحت تر است زیرا فرد مبتلا به زوال عقل می تواند با برنامه روزمره آشنا شود.

بیشتر بخوانید:

در صورت زمین خوردن چه کاری باید انجام دهیم؟ + ۴ تمرین زمین نخوردن

حمام یا دوش باید سریع و کارآمد باشد. می توانید با تشویق و دادن یک خوراکی خوشمزه و مورد پسند آنها را آماده حمام رفتن کنید. اگر نسبت به در آوردن لباس ها مقاومت می کنند، بهتر است لباس ها را دانه دانه و با فاصله چند دقیقه از تن سالمند آلازیمری خارج کنید.
قبل از آوردن عزیزتان به حمام، حمام را آماده کنید، به طور مثال آیینه ها را بپوشانید، شیر آب را ببندید و اگر وان دارید، مطمئن شوید که خالی از آب است چرا که ممکن است صدای آب و عمق آن در وان موجب ترس سالمند از غرق شدن شود.

حمام کردن سالمند آلزایمری

روی زمین تشک مخصوص حمام پهن کنید تا سالمند شما لیز نخورد و بهتر است جای دوش ثابت، از دوش های دستی استفاده کند تا اب جای مورد نظر را بشوید. مطمئن شوید که آب حرارت و دمای مناسبی داشته باشد.

اگر سالمند شما به موسیقی علاقه دارد و با آن آرام می شود، بهتر است شرایط پخش موسیقی در حمام را فراهم کنید. ضمن اینکه خودتان مشغول شست بدن سالمندتتان هستید، از او نیز بخواهید تا با لیف ه تمیز کردن بدن مشغول شود.


اگر سالمند آلزایمری نسبت به شستن موها حساس است و مقاومت می کند، لازم نیست در هر بار استحمام موها را بشویید و یکبار در میان این کار را انجام دهید.

مطمئن شوید که اندام تناسلی او حتما شسته شود چرا که اولین عضو در معرض عفونت، این اندام است. بعد از استحمام مراقب باشید که بدن و موهای سالمند به طور کامل خشک شده باشد.


اگر دارای پوست خشک است، از لوسیون برای مرطوب نگه داشتن پوست استفاده کنید و سعی کنید ناخن ها را هم بعد از استحمام کوتاه کنید. نحوه کوتاه کردن ناخن ها را اینجا بخوانید.

بیشتر بخوانید:

۶ نکته مهم برای مراقبت از والدین سالمند

از مدل لباس های مورد علاقه سالمند آلزایمری چند دست تهیه کنید تا او نسبت به پوشیدن لباس تمیز و نا آشنا واکنش منفی نشان ندهد.

منبع: thirdage.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.