اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

پایان یک افسانه؛ آیا خوردن تخم مرغ برای سالمندان ممنوع است؟

تخم مرغ برای سالمندان
برای نسل ها تخم مرغ جزو غذاهای اصلی در وعده صبحانه به شمار می رود و بدون شک برای همه مصرف تخم مرغ یک شروع مناسب در روز محسوب می شود، اما آیا واقعا تخم مرغ برای بدن به خصوص سالمندان مضر است؟ جواب خیر است ولی گزارش زیر را بخوانید تا متوجه شوید.

به گزارش خبرنگار شادمان، اگر کلسترول خون شما بالا باشد احتمالا پزشک خوردن تخم مرغ برای شما را ممنوع کرده باشد و یا تعداد آن در ماه را کاهش داده باشد.
اما خبر خوب این است که شما بدون توجه به میزان کلسترول، دیگر نیازی به ترس از تخم مرغ نخواهید داشت، زیرا بسیاری از مطالعات این افسانه را که تخم مرغ برای شما مضر است را از بین بردند.بنا براین با خیال راحت تخم مرغ بخورید.
نتایج این مطالعات که در سایت senior.com منتشر شده است نشان می دهد که تخم مرغ یک غذای سالم برای خوردن است. این غذا منبع خوبی از پروتئین، حاوی ۱۳ ویتامین و مواد معدنی ضروری، ۹ اسید آمینه، همراه با ویتامینD، ویتامین B12، فسفر و ریبوفلاوین هست.
 اکثر این مواد مغذی در واقع در زرده آن وجود دارد. بعلاوه فقط یک تخم مرغ آب پز شده ۷۸ کالری دارد. بنابراین اگر تخم مرغ نمی خورید یا مرکز زرد را دور می ریزید مطمئناً مواد مغذی ضروری را که می توانند سلامتی شما را تقویت کنند از دست می دهید.

 

بیشتر بخوانید:
علائم کبد چرب چیست؟

 

چه مقدار کلسترول در روز باید مصرف کنید؟

هنگام مصرف چربی مهم است که بدانید بدن شما چه مقدار کلسترول در روز نیاز دارد. بر اساس توصیه های کلینیک «مایو» ۳۰۰ میلی گرم کلسترول در روز برای بدن کافی است.
همچنین تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که تخم مرغ به طور متوسط دارای تنها ۷۰ میلی گرم کلسترول است. شاید این مقدار بالا باشد اما اگر بدانید که بدن شما با کلسترول تخم مرغ چگونه برخورد می کند، این نگرانی از بین میرود.

کلسترول موجود در تخم مرغ تخریب می شود

اگرچه مدتهاست که کلسترول به عنوان دشمن سلامتی ما تصور می شود، اما در حقیقت بدن ما به طور طبیعی به ان نیاز دارد. کلسترول در بسیاری از عملکردهای سلولی و هورمون ها از جمله تستوسترون، کورتیزول و استروژن نقش مهمی دارد. بنابراین نقش مهمی در سلامتی بدن دارد. اینجاست که اهمیت درک کلسترول HDL و LDL یا به عبارتی کلسترول خوب و بد مطرح می شود.
HDL کلسترول خوب و LDL کلسترول بد است. وقتی کلسترول LDL در بدن بیش از حد باشد،  رگ های ما را مسدود و جریان خون در بدن را مختل می کند. این می تواند به مرور زمان به قلب آسیب برساند.
کبد ما به طور طبیعی کلسترول تولید می کند و حتی بیشتر از میزانی که در غذاهایی که می خوریم، بدن مصرف کلسترول دارد. هنگامی که ما از طریق رژیم غذایی مقدار زیادی کلسترول مصرف می کنیم، کبد ما در واقع شروع به تولید کلسترول کمتری برای جبران آن می کند.

 

 

افسانه تخم مرغ مضر است، از کجا آمد؟

اما زمانی که به تاریخ و سبک زندگی مردمان گذشته نگاه می کنیم تخم مرغ را جزو مصرف روزانه افراد می بینیم وتوصیه های تاریخی برای عدم مصرف تخم مرغ وجود ندارد. این افسانه که تخم مرغ مضر است ریشه در تحقیقات آمریکایی ها در سال ۱۹۶۰ دارد.
در آن زمان به علت تغییر سبک زندگی مردم این کشور و گرایش به مصرف بیشتر چربی، از طرف مقامات بهداشت و مراقبت از غذا در آمریکا این ایده که کلسترول مضر است،  ابداع شد. این ایدئولوژی در آن زمان منطقی بود، زیرا مردم شروع به مصرف بیشتر چربی کردند و سرعت حملات قلبی افزایش یافته بود. اما امروز ، به نظر می رسد دولت ایالات متحده موضع متفاوتی در مورد مسئله کلسترول اتخاذ کرده است.

بالاترین «پنل مشاوره تغذیه آمریکا» دیگر در مورد مصرف غذاهای غنی از کلسترول هشدار نمی دهد. اگرچه پنج سال پیش همان پنل کلسترول را ناسالم می دانست، اما تحقیقات انجام گرفته به توصیه های جدیدی در مورد تخم مرغ و کلسترول ختم شد.
همانطورکه وب سایت senior.com ذکر کرده، «پنل مشاوره تغذیه آمریکا» معتقد است که که مصرف غذاهای کلسترول بالا لزوماً باعث حمله قلبی نمی شود، اما آنها احتیاط می کنند که مصرف غذاهای پر چربی در بیماری قلبی نقش دارد. هنوز هم کسانی که از قبل دچار مشکلات قلبی هستند باید میزان کلسترول خود را تعدیل کرده و رژیم خود را رعایت کنند.

 

 

اکنون احتمالاً از خود می پرسید که می توانید روزانه چند تخم مرغ بخورید و نگران کلسترول خود نباشید؟ توصیه رایج مصرف دو تا شش تخم مرغ در هفته است، اما شواهد علمی کافی برای حمایت یا محکوم کردن این تصور وجود ندارد. برخی از متخصصان معتقدند که تخم مرغ در روز کاملاً خوب است، اما این امر تا حد زیادی به سلامت فرد بستگی دارد.
محققان نتیجه گرفتند که اثرات منفی مصرف تخم مرغ در هر فرد متفاوت است و بستگی به شرایط بدنی او دارد. دریک مطالعه روی افراد مختلف، ۷۰ درصد از شرکت کنندگان از عوارض جانبی مصرف تخم مرغ در امان بودند و ۳۰ درصد باقیمانده نیز اثرات کمی را مشاهده کردند.
بنابراین ممنوعیت کلی مصرف تخم مرغ برای سالمندان درست نیست و بهتر است هر شخص با توجه به وضعیت بدن خود، با پزشک مشورت و بعد نسبت به مصرف یا عدم مصرف تخم مرغ اقدام کند.

چگونه کلسترول را کاهش دهیم؟

اگر هنوز نگران کلسترول هستید ، غذاهای بسیار دیگری وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند تا سطح کلسترول خون خود را به طور طبیعی کاهش دهید. در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به کاهش کلسترول کمک کند.
در بسیاری از غذاهایی که می خوریم چربی های خوب و چربی های بد وجود دارد و دانستن تفاوت بین این دو می تواند به شما در انتخاب سالم تری که منجر به کاهش سطح کلسترول می شود کمک کند.

 

 

از خوردن چربی های اشباع شده و ترانس که معمولاً در گوشت ها و لبنیات و همچنین مواردی که حاوی “روغن های گیاهی تا حدی هیدروژنه” هستند، خودداری کنید. در عوض ، اطمینان حاصل کنید که بیشتر چربی های رژیم غذایی شما از چربی های سالم و اشباع نشده مانند چربی های موجود در ماهی، مغزدانه ها و سبزیجات تشکیل شده باشد.

فیبر بیشتری بخورید. انتخاب غذاهای پر از فیبرهای محلول مانند جو دوسر و میوه ها می تواند به کاهش کلسترول خون کمک کند.
استرول ها و استنول های گیاهی را اضافه کنید. استرول ها و استنول ها ترکیباتی هستند که به طور طبیعی در گیاهان خاصی وجود دارند. آنها ساختاری مشابه کلسترول دارند و بدن را قادر به جذب کلسترول می کند. این ترکیبات را می توان در برخی از آب میوه ها و ماست ها مشاهده کرد.

گزارش برگرفته از تحقیقات منتشر در senior.com

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.