اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۶ ترفند آسان برای مطالعه و فراگیری سریعتر متون برای سالمندان

خواندن و فراگیری متون جدید یکی از مشکلات سالمندان به شمار می رود اما ما با ۶ ترفند به شما می اموزیم که چگونه متون را فرا بگیرید.

به گزارش خبرنگار شادمان، شاید از زمانی که کودک و نوجوان بودیم به بعد که برای فراگیری دروس مختلف تمام تلاش خود را می کردیم، دیگر به این موضوع فکر نکرده باشیم که چگونه بعد از خواندن یک متن آن را فهمیده و آموخته باشید.
دوران بزرگسالی به آسانی برای ما می گذرد و خیلی راحت با خواندن متون مختلف آنها را یاد میگیریم اما با عبور از این دوره و ورود به سالمندی باز هم با مشکل مواجه می شویم.
یادگیری نحوه خواندن و جذب متن یکی از بهترین مهارت هایی است که در زمان سالمندانی باید توسعه دهید. این مهارت باعث صرفه جویی در وقت و زمان تحقیق و تحقیق شما می شود. در حالی که روشهای شگفت انگیز زیادی برای توسعه این مهارت مهم وجود دارد ، در اینجا سه روش ساده و موثر آورده شده است. اما ابتدا اجازه دهید درک مطلب را تعریف کنیم.

 

 

درک مطلب
درک مطلب در واقع فهمیدن مطالبی است که می خوانید. درک قوی خواندن شامل طیف گسترده ای از مهارتهای سوادآموزی است که برای شناسایی و تفسیر معانی یک متن لازم است. عناصر مختلفی در درک موثر دخیل هستند که در زیر به آنها اشاره می کنیم.
روان خوانی
این شامل ترکیبی از چندین عامل است. این بر توانایی شما برای خواندن با جریان متمرکز است در حالی که واژگان جدید را به سرعت رمزگشایی می کنید.
واژگان
این شامل رمزگشایی معنای کلمات جدید برای تأثیر در درک است. هنگامی که شما معانی را تفسیر می کنید و پیوندهای واژگان جدید را شناسایی می کنید، احتمال شکل گیری ایده های جدید و درک مطالب خوانده شده را بسیار افزایش می دهید.
استنتاج
استنتاج یک مولفه اساسی در درک مطلب است. وقتی استنباط می کنید، اطلاعات متون را به ایده ها و نظرات خود متصل می کنید تا معنی آنچه را می خوانید، شناسایی کنید. توانایی اتصال ایده های جدید و ایجاد نظرات ، میزان ماندگاری اموخته ها در ذهن شما را افزایش می دهد.

 

 

اما راهکارهای اصلی برای درک بهتر و فراگیری متون برای سالمندان کدامند؟
۱٫ خلاصه سازی متون
خلاصه کردن همواره یکی از بهترین تکنیک های خواندن است که سالمندان باید از آن استفاده کنند. خلاصه سازی اینگونه است که از کلمات کلیدی و حرکت سریع چشم برای خواندن استفاده می کنیم. با خلاصه سازی نمای کلی از کل مطالب را بدست می آورید.
خلاصه سازی می تواند صرف ساعت ها برای خواندن را صرفه جویی کرده و بتوانید در یک زمان کوتاه چندین بار یک مطلب را مطالعه کنید.

۲٫ خواندن جملات تاثیرگذار
همانطور که کارشناسان تندخوانی توصیه می کنند، بیشتر نویسندگان موفق به طور کلی از یک فرمول آزمایش شده پیروی می کنند. این فرمول به این شکلاست که شروع هر پاراگراف با جمله ای است که پاراگراف را معرفی می کند و جهت مشخصی از اینکه پاراگراف به کجا می رود به دست می دهد.
همچنین جمله آخر هر پاراگراف نیز نتیجه ومنظور اصلی از آن پاراگراف را منتقل می کند.

 

 

۳٫ استفاده از برنامه های تندخوانی
بیشتر تکنیک های تندخوانی را می توانید به سادگی انجام دهید، با این حال، همیشه احتمال بازگشت دوباره به عاداتی که قبلاً ایجاد کرده ایم وجود دارد. اگر می خواهید نحوه خواندن و جذب سریع متن را یاد بگیرید ، باید به دنبال بهترین برنامه های مطالعه باشید.

۴٫ یادداشت برداری هنگام مطالعه
روش موثر دیگری که به شما در رشد و ارتقا مهارت خواندن کمک می کند، یادداشت برداری هنگام خواندن است. یادداشت برداری موثر به شما امکان می دهد از خود سوالات اساسی بپرسید و ارتباطات واضحی را در مورد موضوع مورد علاقه پیدا کنید.
۵٫ هر روز بخوانید
یکی از بهترین راه ها برای رشد و ارتقا مهارت خواندن به عنوان سالمند، تمرین روزانه است. توسعه مهارت های خواندن شما به زمان و تلاش نیاز دارد. حداقل پانزده دقیقه برای خواندن در روز اختصاص دهید.

 

 

۶٫ اهداف مطالعه را تعیین کنید
تعیین اهداف مطالعه روزانه به شما کمک می کند لغات گسترده ای ایجاد کنید درک عمیقی از متن خود پیدا کنید و ایجاد ارتباط بین چیزهایی که می خوانید و ایده ها و دیدگاه های شما برای شما آسان تر می کند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.