اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

اوج فعالیت مغز انسان در چند سالگی است؟

افراد مسن غالباً افرادی با توانایی های فکری کاهش یافته تلقی می شوند، در حالی که مطالعات خلاف این را نشان می دهد.

به گزارش شادمان، تحقیقات علمی ثابت کرده است که مشکل اصلی خود افراد مسن هستند‌. زیرا آنها در زمان بازنشستگی تمام روز خود را با تلویزیون بسر می برند و بعد از سن و سالی به خود بی توجه می شوند. بسیاری از سالمندان از بیماری های زیادی در رنج هستند و مصرف داروهای متعدد نه تنها آنها را مسموم می کند و بلکه تمایل به انجام کاری خارج از روال را نیز در آنها از بین می برند.

برخی از دانشمندان استدلال می کنند که مغز یک فرد مسن از انعطاف پذیری بسیار بیشتری نسبت به آنچه تصور می شود ، برخوردار است.

در این سن نیمکره های معز تعادل بیشتری دارند ، انسان قادر است از هر دو نیمکره استفاده کند. همگام سازی نیمکره ها خلاقیت را افزایش می دهد و به شما امکان می دهد مشکلات بسیار پیچیده ای را حل کنید. به همین دلیل ، در میان افراد بالای ۶۰ سال می توانید شخصیت های زیادی را سراغ داشته باشید که اخیراً کار خود را به عنوان انسان های خلاق آغاز کرده اند.
مطمئناً مغز مانند جوانی سریع نیست ، اما چابک تر است ، به همین دلیل است که با افزایش سن می توانیم تصمیمات خوبی بگیریم و از احساسات منفی تاثیر کمتری ببریم.

اوج فعالیت در حدود ۷۰ سالگی است ، زمانی که مغز با ظرفیت کامل شروع به کار می کند.

با گذشت زمان ، مقدار میلین در مغز افزایش می یابد ، ماده ای که به عبور سیگنال ها بین نورون ها کمک می کند. و دقیقاً در ۶۰ – ۸۰ سالگی است که بدن حداکثر مقدار این ماده را تولید می کند. مغز یک فرد مسن مسیر صرفه جویی در انرژی را انتخاب می کند ، از انتخاب راه حل های فرعی اجتناب می کند  و فقط انواع راه حل های مناسب را برای حل یک مشکل ترجیح می دهد.

باید در نظر داشت که:
۱- بهتر است بدانیم که با بالا تر رفتن سن نورونهای مغز نمی میرند. در شخصی که دیگر کار ذهنی انجام نمی دهد تنها ارتباطات بین نرون ها کم و یا از بین می روند.
۲- حافظه و حواس پرتی بد به دلیل متمرکز شدن بیش از حد بر روی اطلاعات بد ظاهر می شود. باید سعی کنیم که روی مزخرفات تمرکز نکنیم.
۳- از سن ۶۰ سالگی ، انسان از هر دو نیمکره استفاده می کند و نه از یک غالب ، مانند جوانان.
۴- با داشتن یک زندگی سالم ، پر از فعالیت ذهنی ، توانایی های فکری با افزایش سن کاهش نمی یابد ، بلکه رشد می کنند و در ۸۰سالگی و گاهی در ۹۰ سالگی به اوج می رسند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.