اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

فرمول جدید محاسبه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شد

حسن صادقی» رئیس اتحادیه پیش‌کسوتان درباره فرمول جدید سازمان تامین اجتماعی می‌گوید: بعد از پیگیری‌های انجام‌شده برای اصلاح احکام، در نهایت فرمولی ارائه شد که همه آن را پذیرفتیم و مقرر شد اجرایی شود؛ به نظرم این فرمول همه گروه‌های بازنشستگان با حقوق حداقلی، متوسط و حداکثری را راضی می‌کند چرا که بسیار روشن و آینده‌نگر است.

به گزارش شادمان، وی می‌افزاید: با فرمول تکمیلی، بازنشسته‌ای با حقوق کمتر از ۳میلیون و ۹۰۰ هزار تومان نخواهیم داشت و بازنشستگانی که با ۳۵ سال بازنشسته شده باشند هم بالای ۴٫۵ میلیون تومان حقوق خواهند گرفت.

او درباره لحاظ‌شدن بخشی از متناسب‌سازی مرحله دوم در بخش مزایای جانبی فیش‌های حقوقی نیز می‌گوید: نظر شخصی من این بود که نباید متناسب‌سازی را در بخش مزایای جانبی لحاظ کرد، به این دلیل که این بخش شامل افزایش سالانه نمی‌شود و با تصمیم اعضای هیئت مدیره سازمان قابل تغییر است. اما در مجموع فرمول تکمیلی با محاسبات همه این موارد تعیین شده و مورد قبول قرار گرفته است.

صادقی می‌افزاید: با این حال اصل متناسب‌سازی روی پایه حقوق است و بعد از آن مواردی مثل مزایای جانبی دیده شده است. مثلا کسی که در سال ۸۳ بازنشسته شده، در آن زمان حقوقش ۳ برابر کف حقوق قانون کار بوده اما حالا به دلیل تورم حقوقش معادل ۱٫۵ برابر کف حقوق است. حالا با فرمول تکمیلی، ۷۵ درصد از این کسری حقوق او (۷۵ درصد ۱٫۵ برابر عقب‌ماندگی) به حقوقش اضافه می‌شود تا متناسب‌سازی شود.

وی می‌افزاید: تنها نگرانی موجود تامین منابع لازم در سازمان تامین اجتماعی برای اجرای مستمر همسان‌سازی است؛ باید دولت و مجلس در بودجه سالانه پرداخت حق تامین اجتماعی را تثبیت کنند تا در سال‌های بعد برای پرداخت حقوق بازنشستگان دچار کمبود منابع نشویم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.