اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چگونه به مراقب سالمند کمک کنیم؟

مراقبت از سالمندان یکی از شیرین ترین و در عین حال سخت ترین کارهاست. این کار می تواند در عین حال که حس خوبی به مراقب می دهد، به همان اندازه موجب افسرده شدن او نیز شود تا جایی که مراقب خود نیاز به مراقبت کردن پیدا کند.

به گزارش خبرنگار شادمان، حال اگر مراقب یکی از فرزندان باشد کار کمی اسانتر است چرا که فرزندان دیگر به او  در این راه کمک می کنند و همه بار نگهداری از سالمند بر دوش یک نفر قرار نمی گیرد. اما اگر این مراقب یکی از زوجین (زن یا وهر) باشد کار بسیار برای او دشوار می شود.
با پیر شدن انسان و بالا رفتن سن، نیاز به کمک گرفتن در انسان افزایش می یابد حال تصور کنید شخصی که خودش به علت مسن شدن نیاز به کمک دارد، باید مراقب زوج خود نیز باشد و این باز مضاعفی بر دوش او می گذارد.
اما وظیفه ما به عنوان فرزند چیست؟ چه کاری از دست ما بر می آید نا نگذاریم پدر یا مادر زیر بار نگهداری از زوج خود آسیب ببینند؟

 

 

چند توصیه برای شما داریم.
۱٫ اینکه سعی کنید ترتیبی اتخاذ شود تا والدین در منزل خود مستقر باشند تا زوج مراقب بتواند ضمن مراقبت از دیگر زوج به استراحت کافی و لازم نیز بپردازد.
۲٫ می توانید یک پرستار ماهر استخدام کنید تا به پدر یا مادر در نگهداری از زوج کمک کند. برای این منظور میتوانید هزینه استخدام را بین همه فرزندان تقسیم کنید.
۳٫ می توانید به مراقب مرخصی دهید و او را به مسافرت بفرستید در این مدت خودتان وظیفه مراقبت را برعهده بگیرید تا مراقب اصلی از سفر بازگردد.
۴٫ برای اینکه مراقب نیز بتوانید به کارهایی که از آن لذت می برد بپردازد، فوتبال تماشا کند، با دوستانش وقت بگذراند و …، لازم است که در هفته چند ساعتی جای او را بگیرید.
۵٫ حتما رصد کنید تا مراقب تغذیه خوبی داشته باشد و اگر قادر به خرید کردن به علت مراقبت نیست، جای او به خرید بروید.

 

 

اما در اینجا چند توصیه هم رای مراقب داریم که لازم است آنها را در دستور کار قرار دهد تا دچار مشکل نشود.

۱٫ فراموش نکنید که شما به تنهایی توان انجام همه امور را ندارید. زمانی که نیاز به کمک دارید، از دیگران در نگهداری از سالمند کمک بگیرید. سعی نکنید تمام کارها را به تنهایی انجام دهید.

۲٫ شرط اول در اینکه بتوانید مراقب خوبی باشید این است که خودتان از سلامتی لازم برخوردار باشید. بنابر این تغذیه سالم داشته باشید. سعی کنید غذاهایی که می خورید تمام نیاز بدن شما را تامین کند.

۳٫ به یک گروه پشتیبانی مراقبت کننده بپیوندید. انها شما را در انجام امور حمایت کرده و همینطور می توانید از آنها کمک بگیرید.
 

۴٫ بدن شما برای اینکه بتواند به وظایف خود عمل کند نیاز به استراحت کافی در طول روز دارد. بنابر این مطمئن شوید که هم بدن و هم مغز شما در طول روز استراحت کافی داشته باشند.
 

۵٫ شما نیز نیاز به تفریح دارید، بنا بر این ساعاتی در هفته را با دوستان خود بگذرانید تا نشاط از زندگیتان دور نشود. این کار مانع بروز افسردگی در شما می شود.
 
6. کارهایی را انجام دهید که دوست دارید و با سرگرمی ها و علایق خود همراه باشید.
 
7. تا جایی که می توانید ورزش کنید.

۸٫ به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید.
   
9.  اطلاعات خود در زمینه موضوعات مرتبط با سلامت و مالی را به روز نگه دارید.

 

 

اما مراقبت از سالمند می تواند مشکلاتی ایجاد کند اگر یکی از علام زیر را در مراقب دیدید سریعا برای کمک به او آماده شوید.
  1. اضطراب، افسردگی، تحریک پذیری.

  2. احساس خستگی و فرار کردن از سالمند.

  3. پیدا شدن اختلال خواب.

  4. واکنش بیش از حد به مزاحمت های جزئی.

  5. مشکلات سلامتی جدید یا بدتر شدن قبلی ها.

  6. اختلال در تمرکز.

  7. زودرنج شدن.

  8. تمایل به مصرف سیگار یا پرخوری.

  9. بی توجهی به مسئولیت ها.

  10. کاهش فعالیت هاییکه پیش از این در اوقات فراغت انجام می دادیم.

  11. انرژی بسیار کمتری نسبت به گذشته داریم.
 
  12. به نظر می رسد خیلی سریع به انواع سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا می شویم.

  13. خستگی مفرط حتی بعد از خواب طولانی مدت.

  14. غفلت از نیازهای خود و اهمیت ندادن به خود.

  15. عدم احساس رضایت از مراقبت از سالمند.

  16. زود عصبانی شدن از دست فرد سالمند.

  17. احساس ناتوانی و ناامیدی در خود.

 

 

قابل توجه والد مراقب
اگر یکی از علائم و نشانه هایی که در بالا ذکر شد را داریم باید سعی کنیم که آن را بر طرف سازیم. اما چگونه؟ با رعایت نکات زیر می توانیم استرس خود را کنترل کرده و نگذاریم کار به جایی برسد که از نبود سالمند و عزیزمان خوشحال شویم.

۱٫ احساس ناتوانی را از خود دور کنیم. احساس ناتوانی در انجام کاری عامل شماره یک افسردگی به شمار می رود، به ویژه اگر احساس کنیم در نقشی گیر کرده ایم که انتظار نداریم یا از تغییر اوضاع به سمت بهتر شدن ناتوان هستیم.

۲٫ شرایط را بپذیریم و با آن کنار بیاییم. شاید بیمار شدن عزیزمان سبب شود تا ما روحیه خود را از دست دهیم و شرایط زندگی ما و خانواده را تغییر دهد، اما مهمترین نکته این است که باید شرایط را بپذیرم و با آن کنار بیایی. بالاخره اتفاقی است که افتاده و نمی توانیم آن را تغییر دهیم، بهتر از با پذیرش شرایط جدید خود را آماده مراقبت از عزیزمان کنیم.

۳٫ از عمق جان مراقب بودن را قبول کنیم. شاید پیش خود بگوییم که مراقبت از سالمندمان اجباری است و با وجود عدم تمایل نیز باید آن را انجام دهیم، اما این طرز تفکر سبب می شود تا در ادامه از مراقبت لذت نبریم و دچار مشکل شویم.
بنا بر این وقتی تصمیم گرفتیم از سالمند و عزیزمان مراقبت کنیم، این تصمیم باید از اعماق وجود باشد و هیچ تردیدی در آن نداشته باشیم.
 
4. به کارهایی فکر کنیم که می تواند موجب صمیمی تر و نزدیک تر شدن به سالمندمان شود.

۵٫ نگذارید مراقبت از سالمند همه زندگی ما  شود. این کار نباید هرگز زندگی عادی ما را تحت تاثیر قرار دهد و سبب شود تا ما به سمت تغییر در زندگی خود برویم. این بزرگترین آفتی است که مراقبت از سالمند می تواند برای ما داشته باشد.

۶٫ به مسائلی که نمیتوانیم حل کنیم فکر نکنیم و درعوض تمرکزمان را روی حل مشکلات قرار دهیم. اگر برادرمان نمیتواند به ما در نگهداری از پدر و مادر پیر کمک کند، جای ناراحت شدن از برادر به این فکر کنیم که چگونه باید این مشکل را برطرف کنیم.

 

 

۷٫ دنبال تغییر شرایط و پیروزی های بزرگ نباشیم و با هرتغییر مثبتی خوشحال شویم و آن را جشن بگیریم.

۸٫ تلاش های خود را تحسین کنیم. اگر فرد سالمند نمیتواند قدردانی از زحمات ما را به زبان بیاورد، جای ناراحتی بهتر است خودمان، خودمان را تحسین کنیم و متشکر از خودمان باشیم.

۹٫ در انجام امور از فرد سالمند کمک بگیریم. هرگز سعی نکنیم تمام مسئولیت ها و کارها را خودمان به تنهایی به عهده بگیریم. ما می توانیم در انجام امور از سالمند کمک بگیریم. این کار هم به سبک شدن کارهای ما کمک می کند و هم سبب افزایش روحیه سالمند میشود.

۱۰٫ از هرکسی که اطرافمان هست و می تواند در مراقبت به ما کمک کند، کمک بگیریم تا وقتی برای استراحت داشته باشیم.

۱۱٫ نیازها و توقعات خود از دیگران را به زبان بیاوریم. انتظار نداشته باشیم که دوستان و اعضای خانواده به طور خودکار از نیاز ما مطلع شوند.

۱۲٫ اگرکسی داوطلب کمک به ما شد، نه نگوییم. لیستی از کارهای کوچک که دیگران به راحتی می توانند درانجام آن کمک کنند، تهیه کنیم.

 

 

۱۳٫ به مرخصی برویم و استراحت کنیم. همانگونه که ما از سر کاررفتن خسته می شویم و نیاز به تعطیلات داریم، از مراقبت از سالمند نیز خسته می شویم و نیاز داریم تا مدتی را استراحت کنیم. بنابراین از کسانی که می توانند به ما کمک کنند، کمک بگیریم و مدتی را به تعطیلات برویم.

۱۴٫ ارتباطات اجتماعی خود با دیگران اعم از دوستان و فامیل را حفظ کنیم و گاهی با آنها صحبت کنیم، بیرون برویم وخوش بگذرانیم.

۱۵٫ به انجام کارهایی بپردازیم که از آن لذت می بریم. این کار می تواند آواز خواندن،خطاطی،بازی یا ورزش کردن باشد. حتی گاهی آشپزی هم لذت بخش است. خودمان را از کارهایی که از انجام آن لذت می بریم محروم نکنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.