اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۷ نشانه بیماری روانی در سالمندان

بیشتر ما می دانیم که با افزایش سن ، بدن ما تغییرات جسمی خاصی را تجربه می کند. آنچه بسیاری از مردم نمی فهمند این است که هرچه پیرتر می شویم ، سلامت روان ما نیز تغییر می کند. اما چه زمانی و بعد از دیدن چه نشانه هایی باید نگران سلامت روان خود شویم؟

به گزارش خبرنگار شادمان، همه ما نگران سالمندان اطرافمان هستیم، پدرف ادر، پدربزرگ و مادر بزرگ و حتی دوست و همسایه و دیگر اعضای فامیل. سلامتی این افراد نیز دغدغه ماست و نگران آنها هستیم. اما در این میان بیشتر ما به سلامت جسمانی سالمندان اهمیت می دهیم و از سلامت روحی و روانی آنها غافل می شویم، در حالیکه سلامت روحی و روانی از اهمیت زیادی برخوردار است و در بسیاری موارد در نهایت به جسم نیز صدمه خواهد زد.
اما چگونه باید متوجه این موضوع شویم که سالمند ما دچار مشکلات روحی و روانی شده است؟ مشکلات روحی معمولا مانند بیماری های جسمی دارای نشانه ای مانند درد نیستند و با نگاه ساده به جسم سالمند نمی توانیم متوجه آن شویم.
با این حال نشانه هایی وجود دارد که به کمک آن می توانیم سلامت روحی و روانی سالمند را بسنجیم و خیلی زود اقدام به درمان آن کنیم.

 

 

۱٫ تغییر در ظاهر

تغییر در شکل ظاهری یکی از واضح ترین نشانه هایی که نشان می دهد کسی با افزایش سن با مشکلات سلامت روح و روان روبرو است. به طور مثال خانم سالمندی که دیگر علاقه ای به رنگ کردن مو و آرایش ندارد، قطعا سلامت روان او مختل شده است.
سالمندی که پیش از این موهایش را مرتب شانه می کرد و دنبال لباس های شیک بود، سالمند آقایی که به تیپ و ظاهر آراسته اهمیت می داد، عطر مزد و هر روز دوش می گرفت اما اکنون علاقه ای به انجام این کارها ندارد قطعا نیاز به مراقبت های روانی پیدا  کرده است.
پس فراموش نکنید که اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید، تغییر رفتار سالمند در اهمیت دادن به ظاهر خود است و اگر تغییراتی مشاهده کردید حتما نگران سالمند شوید و برای درمان اقدام کنید.

 

 

۲٫ تغییر در خلق و خوی

با افزایش سن برخی از تغییرات خلقی طبیعی است برخی مهربان می شوند و اخلاق برخی نیز تند می شود، با این حال ، هنگامی که یک نوسان شدید در خلق وجود دارد و کسی بیش از حد غمگین است و مدام از دیگران و در جمع بودن دوری می کند، تمایلی به غذا خوردن نشان نمی دهد و تمرکز خود را از دست داده، با مشکلات روانی روبرو است.
بنابراین نست به اینگونه رفتارهای سالمندان نیز حساس باشید، اگر تا دیروز علاقه زیادی به رفت و آمد داشت و دوست داشت هر شب فرزندانش گرد او جمع شوند، اما اکنون از جمع آنها نیز دوری می کند و نسبت به مسائل خانوادگی بی اعتنا شده، لازم است حتما او را نزد روانشناس ببرید.

 

 

۳٫ ترک عادت های قدیمی و فعالیت های عادی

یکی دیگر از نشانه های در خطر بودن سلامت روان را می توان در کم شدن علاقه سالمندان به انجام فعالیت های عادی روزانه دید. اگر به طور ناگهانی یک فرد مسن علاقه خود را به فعالیت هایی که به طور معمول برای آنها لذت آور است از دست بدهد حتما یک جای کار مشکل پیدا کرده است.
اینجاست که باید نسبت به سلامت روان او حساس شویم. اگر سالمند ما دیگر نمی خواهند با دوستان و خانواده خود معاشرت کند، منزوی شده و علاقه ای به ترک خانه ندارد، به احتمال زیاد دچار افسردگی شده و هر چه سریعتر باید برای درمان آن اقدام شود.

۴٫ خسته و کم انرژی شدن

درست است که یک فرد ۶۵ ساله انرژی و استقامت یک جوان ۲۰ ساله را ندارد، اما هنوز هم باید قادر به انجام بیشتر فعالیت ها باشد. اگر مشکل جسمانی نداشته باشد، باید حتما نگران سالمندی باشیم که مدام می خوابد و انرژی کافی برای انجام فعالیت های عادی را ندارد.
باید بدانیم که کمبود انرژی و خستگی می تواند نشانه افسردگی و اضطراب باشد و نیاز به درمان دارد.

 

 

۵٫ تغییرات ناگهانی

معمولا هیچ انسانی از ایجاد تغییرات اساسی در زندگی خود استقبال نمی کند اما لازم است که در مورد سالمندان کمی حساس تر باشیم و او را بعد از هر تغییری تحت نظر بگیری.
این تغییرات می تواند مرگ همسر، فرزند یا یک دوست و یا خویشاوندان باشد. حتی ممکن است سالمند ما به تغییر منزل و حل اقامت نیز واکنش منفی نشان دهد و تا جاییکه ممکن است او را از ساختمان مورد علاقه اش که به آن عادت کرده دور نکنیم.
در موارد متعدد مشاده شده که سالمند بعد از آنکه فرزندان تصمیم با تخریب منزل قدیمی و ساخت منزل جدید می گیرند، با افسردگی مواجه شده است.
حتی ازدواج فرزند آخر و ترک منزل از سوی او نیز می تواند به افسردگی سالمندان منجر شود.

۶٫ مصرف زیاد دارو

طبیعی است که با افزایش سن بدن به داروهای بیشتری برای حفظ سلامتی خود نیاز پیدا می کند اما گاهی اوقات سالمندی را مشاهده می کنیم که داروهای زیادی را همزمان مصرف می کند یا تمرکزش را از دست داده و یک دوز یک دارو را ناخودآگاه و بدون تجویز پزش افزایش داده است.
این می تواند باعث ایجاد گیجی، تحریک، فراموشی، عصبانیت، خستگی، تغییر اشتها و موارد دیگر شود. لازم است در این مورد حساسیت لازم را داشته باشیم و حتما داروهایی که مصرف می کند را با پزشک چک کنیم.

 

۷٫ سایر علائم

مشکلات روانی می تواند علائم زیادی داشته باشد که خیلی ریز هستند و نیاز به دقت زیادی دارند برخی از این علائم عبارتند از:  خواب زیاد یا خیلی کم، گیجی، اختلال در حافظه، تغییر در اشتها، دردهای غیرقابل توجیه که دلیل جسمی ندارند، تمایل به انجام فعالیتهایی که برای این فرد معمول نیست، روی آوردن به مواد مخدر یا الکل و تغییر وزن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.