اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۵ اصل ابتدایی که هنگام مراقبت از سالمندان باید رعایت شوند

وقتی می خواهیم از سالمندی مراقبت کنیم باید در گام نخست ۵ اصل ابتدایی را رعایت کنیم.

به گزارش خبرنگار شادمان، مراقب از سالمندان فوت و فن های خاص خودش را دارد و هرکسی که می خواهد این کار را انجام دهد باید خود را کاملا آماده کند.
بهتر است در این مسیر ابتدا به مطالعه باید ها و نبایدهای مراقبت از سالمندان بپردازد و دستورالعمل ها را به دقت رعایت کند. به طور مثال باید بداند چگونه از خودش نیز مراقبت کند. ما در این گزارش ۵ اصل ابتدایی را به شما مراقبان می آموزیم که حتما باید آن را سرلوحه کار خود قرار دهید.
یکی از مشکلات شایع در میان سالمندان زمین خوردن به دلایل مختلف است. برای ایمن سازی منزل قبلا گزارش هایی را داشتیم که می توانید در اینجا بخوانید.

 

 

اما امروز می خواهیم به ۵ مورد بپردازیم که مراقبان باید انها را رعایت کنند.

۱٫ مراقب داروها و عوارض جانبی آنها باشید

مدیریت صحیح شرایط پزشکی عزیزتان و اطمینان از اینکه وی به موقع دارو مصرف می کند به پیشگیری از زمین خوردن کمک می کند. در این میان باید بدانید که کدام داروها موجب بروز سرگیجه شده و احتمال زمین خوردن را افزایش می دهد. مراقب مصرف همزمان داروها نیز باشید و توصیه های پزشک را در این موارد جویا شوید.
مراقب باشید باشید سالمندی که از او مراقبت می کنید بعد از مصرف دارویی خاص که عارضه ان سرگیجه است، به تنهایی قدم برندارد.

۲٫ سالمند را تشویق به داشتن سبک زندگی سالم و فعال کنید

افراد مسن را به داشتن یک رژیم متعادل و تحرک تشویق کنید. زیرا این امر می تواند به تقویت عضلات و کاهش خطر سقوط کمک کند. تمرینات ملایمی که برای افراد سالمند بی خطر است شامل پیاده روی ، تمرینات آبی و تای چی است. اما ابتدا در مورد اینکه کدام یک از ورزش ها برای عزیزان شما مناسب است، با پزشک خود مشورت کنید.
در اینجا تعدادی از نرمش های سبک را برای شما اموزش دادیم که می توانید سالمند را تشویق به انجام آنها کنید.

 

بیشتر بخوانید:
پیلاتس برای افراد مسن

 

همچنین به یاد داشته باشید که انجام معاینات منظم چشم از نظر بیماری مانند گلوکوم یا آب مروارید نیز نقش مهمی در پیشگیری از زمین خوردن دارد.

۳٫ اطمینان از استفاده از کفش مناسب

پوشیدن کفش مناسب از نظر پیشگیری از زمین خوردن می تواند تا حد زیادی کمک کند. دمپایی های فلاپی و کفش هایی با کف نرم و صیقل ناپذیر مشخص هستند.
در عوض به سالمندان توصیه می شود کفش هایی با بند استفاده کنند. برای ثبات بیشتر به دنبال کفهای ضد لغزش، بافت، یک کفش پاشنه پهن باشید.
سعی کنید کفشی را انتخاب کنید که مچ پای شما را مجکم نگه دارد و مانع پیچ خوردن آن شود.
 

۴٫ اصلاح خانه

مبلمان را مرتب کنید تا مسیرهای رفت و امد عریض شوند و پای سالمند هنگام تردد به مبل گیر نکند. از گذاشتن سیم تلفن و سیم های دیگر روی زمین خودداری کنید. بهم ریختگی را از زمین دور کنید و بلافاصله مایعات ریخته شده روی زمین را تمیز کنید تا کف خشک شود.
تشک های غیر لغزنده را روی کف حمام بگذارید تا از لغزش سطح مرطوب جلوگیری کنید. برای جلوگیری از افتادن در سرویس بهداشتی نیز دستگیره ای به دیوار آن جوش دهید تا به کمک آن نشست و برخواست کنند.

 

 

۵- استفاده از وسایل کمکی را تشویق کنید
سالمندانی که در راه رفتن پیوسته مشکل دارند ممکن است از وسایل کمکی مانند عصا یا واکر برای کاهش احتمال زمین خوردن استفاده کنند. با این حال ، استفاده از وسایل اشتباه می تواند آسیب های ناشی از سقوط را افزایش دهد.
در مورد استفاده از کدام وسیله مناسب حتما با فیزیوتراپ صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.