اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۱۰ حقیقتی که سالمندان بعد از دریافت واکسن کرونا باید بدانند

ممکن است این روزها سالمندان در اولویت دریافت واکسن باشند و حتی برخی نیز واکسینه شده باشند اما نکات مهمی هست که همچنان باید در مورد کرونا بدانند.

به گزارش خبرنگار شادمان، اگر شما یا یکی از سالمندان اطرافتان جزو دسته ای هستند که تاکنون واکسن کرونا دریافت کرده اند و یا به زودی دریافت خواهند کرد، باید نسبت به ۱۰ حقیقت آگاه باشید.
اما قبل از اینکه ماسک خود را کنار بگذارید و مهمانی برپا کنید، مهم است که به یاد داشته باشید که ویروس کرونا همچنان در حال گسترش است و اکثریت مردم هنوز واکسینه نشده اند. بنابراین اقدامات احتیاطی برای محافظت از خود و افراد اطراف شما همچنان ضروری است.

 

 

۱٫ هنوز هم باید ماسک بزنید

حتی اگر موارد ابتلا به کرونا در ماه فروردین به اوج خود نرسیده باشد، ویروس کرونا همچنان در حال گردش است و انواع جدید و مسری بیشتری ظاهر شده است. استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی هنوز برای کمک به کند شدن شیوع آن تا واکسینه شدن تمام مردم اهمیت دارد.
پوروی پاریخ متخصص آمریکایی آلرژی و ایمونولوژی در این ارتباط می گوید: “تا زمانی که بیشتر افراد واکسینه شوند، ماسک زدن و حفظ فاصله اجتماعی اهمیت زیادی دارد چرا که با اینکار نه از خود، بلکه از دیگران نیز محافظت میکنید.”
ماسک زدن همچنین به کاهش سرعت انتشار انواع ویروس کرونا کمک می کند و از ظهور انواع جدید جلوگیری می کند، زیرا ویروس در صورت عدم انتشار نمی تواند جهش یابد.

 

 

۲٫ هنوز می توانید کرونا بگیرید

این دلیل دیگری است که کارشناسان نمی خواهند شما ماسک خود را کنار بگذارید. اگرچه مشخص شد که هر واکسن های مجاز در برابر بیماری شدید و مرگ ناشی از کرونا بسیار موثر هستند، اما هنوز هم احتمال آلوده شدن به ویروس وجود دارد.
در این زمینه پاریخ می گوید: “تمام نکته یک واکسن این است که مانع از مرگ شما و یا بیمار شدن در بیمارستان می شود. اما ممکن است هنوز بیمار شوید.”

 

 

۳٫ می توانید شخص دیگری را آلوده کنید

کریستن مارکس، متخصص بیماری های عفونی در نیویورک می گوید: همچنین یک احتمال کوچک وجود دارد که می توانید به ویروس آلوده شوید و حتی متوجه آن نشوید و سپس می توانید آن را به شخصی که واکسینه نشده انتقال دهید.
وی می گوید: محققان هنوز در حال بررسی این موضوع هستند که آیا واکسن ها از گسترش بدون علامت ویروس جلوگیری می کنند یا خیر.

 

 

۴- می توانید به دیدار دوستان و خانواده بروید

متخصصان می گویند، افرادی که کاملاً واکسین شده اند می توانند با دیگران که کاملاً واکسینه شده اند ، بدون استفاده از ماسک و فاصله فیزیکی در منزل جمع شوند، زیرا احتمال ابتلای این افراد بسیار کم است.
همچنین این بدان معناست که شما می توانید فرزندان و نوه های واکسینه نشده خود را ملاقات کنید و آنها را بغل کنید!. به طور مثال اگر پدربزرگ و مادربزرگ واکسینه شده به طور کامل با دختر واکسینه نشده و فرزندانش ملاقات می کنند و همسایگان واکسینه نشده دختر نیز به آنجا می آیند، این ملاقات باید در فضای باز انجام شود و هر کسی ماسک مناسب داشته باشد و فاصله جسمی خود را حفظ کند.

 

 

۵- لازم نیست بعد از قرار گرفتن در معرض کرونا، قرنطینه شوید

متخصصان می گویند: پس از در معرض ویروس کرونا قرار گرفتن مجبور به قرنطینه یا آزمایش نیستید. اگر دچار سرفه، تب، تنگی نفس، اسهال یا سایر علائم کرونا هستید ، باید آزمایش دهید.

 

 

۶٫ باید کارت سابقه واکسن خود را نگه دارید

احتمالا برای تردد و مراجعه به مکان های مختلف در آینده باید سند واکسینه بودن خود را ارائه دهید و بهتر است کارت واکسن را پیش خود نگه دارید.

۷٫ هنوز زمان سفر رفتن نرسیده است

متخصصان همچنین تاکید میکنند که افراد واکسینه شده فعلا به فکر سفر رفتن نباشند. آنها می گویند: آنچه ما می دانیم این است: هر بار که مسافرت موج می زند ، مواردی در کشور افزایش می یابد.

 

 

۸- زمان خوبی برای مراجعه به پزشک یا دندانپزشک است

بعد از واکسینه شدن بهترین فرصت را برای مراجعه به پزشک برای بیماری های مختلف دارید. با شروع اپیدمی کرونا بسیاری از افراد انجام امور پزشکی خود را به علت خطر ابتلا به کرونا به تعویق انداختند.
حالا مهم است که بعد از واکسینه شدن بتوانید به پزشک مراجعه کنید و دندان های خود را به دندانپزشک نشان دهید.

۹٫ ممکن است به یک دوز جدید واکسن نیاز شود

متخصصان آمریکایی می گویند: به دو دلیل ممکن است نیاز به دوز جدید داشته باشیم اول آنکه ایمنی بدن ما به طور طبیعی از بین برود یا دوم اینکه ویروس چنان تغییر کند که ایمنی ما از واکسن های فعلی ناکافی باشد.
محققان هنوز نمی دانند که مصونیت از واکسن ها چه مدت دوام می آورد.  واکسنهای فعلی باید تا حدی از انواع ویروس کرونا محافظت کنند. اما تعداد کمی جهش است که ممکن است به ویروس اجازه دهد برخی از آنتی بادی های تولید شده توسط واکسن ها را از بین ببرد.

 

 

۱۰٫ بازگشت به روال طبیعی بعد از واکسینه شدن اکثریت

قبل از اینکه زندگی کاملاً به حالت عادی برگردد ، متخصصان می گویند ابتدا باید به ایمنی حداکثری برسیم یعنی بیشتر افراد واکسینه شوند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.