اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

راهکارهایی برای فرار از سکته مغزی در سالمندان

سکته مغزی تبعیض قائل نیست ممکن است برای هر کسی و در هر سنی رخ دهد اما می توان با رعایت چند نکته احتمال وقوع آن را کم کرد.

به گزارش خبرنگار شادمان، از هر چهار نفر در سراسر جهان یک نفر سکته می کند. سکته مغزی در حقیقت قاتل شماره ۲ در جهان و علت اصلی ناتوانی به شمار می رود  اما راهکارهایی هم هست که شما بتوانید تا ۸۰ درصد از دست سکته مغزی فرار کنید.

انجمن سکته مغزی آمریکا (ASA) این راهکارها را برای جلوگیری از سکته مغزی ارائه می دهد:

بررسی مرتب فشار خون

میچل الکیند، استاد مغز و اعصاب و رئیس اپیدمیولوژی در دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک معتقد است کنترل منظم فشار خون و رسیدن آن به یک محدوده سالم، یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای کاهش خطر سکته مغزی انجام دهید.

 

کنترل فشار خون بالا

برای کنترل فشار خون از طریق تغییر شیوه زندگی و یا دارو با پزشک مشورت کنید. به خاطر داشته باشید که داروهای مرتبط را دقیقا همانند نسخه تجویز شده مصرف کنید. برچسب های داروهای بدون نسخه مانند قرص سرماخوردگی یا آنفلوانزا را بررسی کنید  زیرا برخی از آنها ممکن است فشار خون شما را افزایش دهند. 
اگر فشار خون دارید داروی ضد التهاب غیر استروئیدی ، مانند آسپرین ممکن است باعث افزایش فشار خون شود، در عوض استامینوفن (تایلنول) را جایگزین کنید.
میوه ها و سبزیجات رنگارنگ بخورید. یک رژیم غذایی سالم برای قلب ممکن است به مرور زمان به کاهش فشار خون کمک کند.

 

استراحت کافی

 داشتن هفت تا نه ساعت خواب با کیفیت در هر شب می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد. مشکلات تنفسی مربوط به خواب ممکن است خطر سکته مغزی را افزایش دهد، بنابراین اگر به آپنه خواب یا مشکلی مشابه مشکوک شدید سریعاً به دنبال درمان آن باشید.

 

تحرک داشته باشید

یک فرد بزرگسالان باید حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت شدید (یا ترکیبی) داشته باشد. دو روز در هفته فعالیت تقویت عضلات با شدت متوسط تا زیاد نیز توصیه می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.