اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

سالمندان در روزهای بارانی به این نکات توجه کنند

سالمندان در روزهای بارانی باید به آرامی قدم بردارند.

به گزارش شادمان، زمستان فصل زیبایی است، فصلی که سپیدی برف و بارش باران های دل انگیز روحت را می نوازد و دلت را شاد می کند. این فصل زیبا دردسرهایی هم با خود به همراه دارد که می تواند شرایطی سخت را برایتان به وجود آورد. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم موارد زیر را رعایت کنید تا زمستانی بی دردسر را پشت سر بگذارید.
زمین خوردن، یکی از شایع ترین حوادث فصل سرماست. برای جلوگیری از حوادث ناشی از زمین خوردن در برف و باران از کفش های مناسب استفاده کنید.مناسب ترین کفش، کفشی است کــه کف آن دارای عاج باشد تــا هنگام راه رفتن تعادلتان حفظ و مانع از سرخوردن شود. پوشیدن چکمه و کفش های پاشنه بلند به دلیل نداشتن تعادل در سطوح لغزنده به هیچ وجه توصیه نمی شود. هنگام برف و باران، زمین خوردن کودکان و سالمندان بسیار شایع است. در سالمندان به دلیل وضعیت سلامت بدن و پوکی استخوان، گاهی یک زمین خوردن و یک ضربه کوچک می تواند باعث بروز شکستگی شود.
از دیگر نکات مهم حفظ سلامت در روزهای برفی و بارانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
   سالمندان با احتیاط قدم بردارند و بیشتر از هر زمان دیگر مراقب خود باشند.
 در مواقع یخبندان، تا جایی که می توانید از سفرهای غیرضروری خودداری کنید.
  کودکان و افراد سالخورده در زمان لغزندگی معابر و کوچه ها حتی الامکان از منزل خارج نشوند.
 به منظور پیشگیری از آسیب های ناشی از زمین خوردن و تصادف با وسایل نقلیه عبوری، کودکان را از سرسره بازی در کوچه و خیابان منع کنید.
  پرتاب گلوله برفی ممکن است به جراحت، کوری و خسارهای مالی و جانی زیادی منجر شود.
 هنگام پارو کردن برف پشت بام ، از پرتاب برف بر سطح کوچه و خیابان خودداری کنید.
  کوهنوردی در روزهای برفی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
 هنگام خروج از منزل لباس مناسب بپوشید.
  از روی پلکان های برف گیر ساختمان ها، پل های عابرپیاده و پل نرده های روی جوی ها با دقت لازم عبور و حتما از دستگیره های کناری استفاده کنید.
  هنگام پارو کردن برف احتیاط کنید و از پرتاب آن روی سیم های انتقال برق جدا خودداری شود.
  به منظور پیشگیری از سقوط از ارتفاع، از نزدیک شدن کودکان به لبه بام جلوگیری کنید.
 به منظور پیشگیری از برخورد وسایل نقلیه عبوری حتماً از پیاده رو عبور و از تردد در سطح خیابان خودداری کنید.
 در روزهای برفی و یخبندان هرگز از موتورسیکلت و دوچرخه استفاده نکنید.
 هنگام عبور از عرض خیابان با در نظر گرفتن فاصله از وسیله نقلیه با احتیاط کامل عبور و از دویدن خودداری کنید.
   هنگام عبور از معابر مواظب سقوط قندیل های یخی آویزان از ناودان و لبه ساختمان باشید.
  از عبور از سطح یخ زده حوض ها و دریاچه های مصنوعی پارک ها جدا خودداری کنید.
علاوه بر رعایت نکات بالا مورد دیگری که باید به آن اشاره کنیم «برف کوری» است. افرادی که بدون عینک آفتابی در معرض برف و یخ قرار می گیرند، ممکن است دچار علائم چشمی شوند که به «برف کوری» معروف است. از علائم این عارضه هم می توان به درد و قرمزی چشم ها، ترس از نور، احساس جسم خارجی در چشم ، تورم پلک ها و کاهش بینایی اشاره کرد. به گفته پزشکان اگر فردی به مدت ۲۰ دقیقه بدون عینک آفتابی در ارتفاعات و در محیطی که تازه برف باریده، قرار بگیرد، احتمال اینکه دچار این عارضه شود، زیاد است. برف تازه باعث انعکاس۸۰ درصد اشعه ماورای بنفش می شود که علائم آن حدود ۶ تا ۱۲ ساعت بعد بروز می کند، یکی از علت های شایع برف کوری، منعکس شدن اشعله ماورای بنفش است. پزشکان توصیه می کنند در هوای ابری و برفی هم از عینک آفتابی استفاده شود، چراکه امواج ماورای بنفش از ابرها نیز عبور می کند. کاهش بینایی ناشی از برف کوری در بیشتر مواقع موقت است و علائم چشمی حدود ۱۸ تا ۲۴ ساعت بعد بهبود می یابند.
حفظ سلامت در زمستان
در هوای برفی و بارانی خانه نشینی نمی تواند سلامتتان را تضمین کند، بنابراین اگر به نکات سلامتی و ایمنی در روزهای سرد زمستان توجه کنید، مشکلی برایتان پیش نمی آید.
 لباس گرم بپوشید
به اندازه کافی لباس بپوشید تا احساس سرما به بدنتان منتقل نشود، زیرا گاهی سرما به زیر پوست نفوذ می کند و باعث می شود مدت ها احساس لرز و سرما داشته باشید.
 اگر باران باعث می شود لباستان نمدار شود، در اولین فرصت، لباستان را عوض کنید و نگذارید لباس مرطوب با پوستتان در تماس باشد، چراکه باعث ایجاد حساسیت پوستی می شود.
فعالیت بدنی داشته باشید
 در فصل سرما نیم ساعت پیاده روی سریع در روز به گرم نگه داشتن بدن کمک و سیستم ایمنی بدن را فعال می کند. فعالیت و در معرض نور قرار گرفتن، نه تنها برای سلامت جسم و روح که برای سلامت قلب و ذهن نیز مفید است.
محیط خانه را بیش از حد گرم نکنید
 اینکه بخواهیم داخل خانه یا هر مکانی دیگر که در آن حضور داریم، گرم باشد، موضوعی طبیعی است، اما گرمای بیش از حد و خشکی هوا برای سلامت پوست مناسب نیست؛ به همین دلیل درجه حرارت وسایل گرمایشی را نباید به حداکثر برسانیم.
مرطوب کننده را فراموش نکنید
سردی و خشکی هوا در زمستان به پوست آسیب می رساند؛ به همین دلیل برای جلوگیری از این آسیب، بهتر است در زمستان استفاده از مرطوب کننده ها را فراموش نکنید.
با تغذیه خوب سالم بمانید
برای اینکه در طول زمستان سالم بمانید، باید تغذیه خوب و مناسبی داشته باشید، تغذیه ای که بتواند در طول زمستان شما را گرم و پرانرژی نگه دارند.
مصرف میوه و سبزیجات
در روزهای سرد سال باید مصرف سبزیجات و میوه ها را بیشتر کنید، چراکه در زمستان مقاومت سیستم ایمنی بدن کاهش می یابد. مصرف ویتامین  A و  C می تواند ایمنی بدن را در برابر بیماری های فصلی تقویت کنند. در زمستان خوردن گلابی، سیب و مرکباتی مثل پرتقال، نارنگی و میوه های مناطق گرمسیری مثل کیوی و آناناس را فراموش نکنید.
لبنیات بخورید
برای داشتن استخوان های محکم باید مصرف لبنیات را در برنامه غذایی روزمره قرار دهیم، زیرا کلسیم موجود در لبنیات به تقویت بافت استخوانی کمک می کند و هنگام سر خوردن آسیب کمتری به فرد وارد می شود.
غذای گرم را فراموش نکنید
سردمزاج ها، در فصل سرد و روزهای برفی دچار سستی و بی حالی می شوند که برای رفع این مشکل باید مصرف غذاهایی با طبع گرم را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانند. همچنین برای داشتن سیستم گوارشی مناسب در هوای سرد نباید از مصرف انواع سوپ و آش که حاوی ویتامین های مختلف هستند، غافل شد.
عسل و دارچین بخورید
مصرف عسل و دارچین در روزهای سرد برفی مانع از بروز بیماری هایی چون استرس و اضطراب می شود و احساس سرما را از بین می برد. همچنین خوردن یک لیوان آبجوش همراه با عسل در صبح باعث می شود دست و پاهایتان همیشه گرم بمانند و احساس سرما و بی حالی در ساعات سرد روز در بدن خود نداشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.