اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۱۳ راه برای سرگرم کردن سالمندان

اگر پدر و مادر شما هم حوصله شان مانند بسیاری از سالمندان سر میرود نمیدانند چگونه روز خود را بگذرانند، این مقاله را بخوانید تا بتوانید به آنها بگویید چگونه خود را سرگرم کنند.

به گزارش خبرنگار شادمان، بسیاری از افراد با عبور از ۶۰ سالگی و بازنشست شدن، دچار خانه نشینی شده و حوصله شان از بیکاری سر می رود. همین موضوع می تواند آنها را افسرده و بیمار کرده و عمرشان کوتاه شود.
بنابراین بهتر است برای انها سرگرمی هایی در نظر بگیریم تا روزهای خود را به خوشحالی سر کنند و دچار رخوت نشوند.
ما فهرستی از ۱۵ ایده برتر سرگرم کننده آماده کرده ایم که با سلیقه همه افراد جور است و آنها می توانند یک یا چند مورد را برای گذراندن روز خود انتخاب کنند.

 

 

۱٫ ورزش
همانطور که در مطالب قبلی هم قبلاً اشاره کردیم، برای افراد مسن بسیار مهم است که از نظر جسمی فعال باشند. طبق تحقیقات انجام شده، بیشتر بزرگسالان ۶۵ سال به بالا به طور متوسط ۱۰ ساعت یا بیشتر هر روز را در حالت نشسته یا درازکش می گذرانند.
 این امر باعث می شود تا این افراد بیش از بقیه افراد در معرض خطر چاقی و بیماری های قلبی باشند. اولین ایده سرگرمی ما راهی عالی برای مبارزه با این خطرات است!

بسیاری از ورزش های مختلف وجود دارد که به شما کمک می کند بدون در نظر گرفتن سطح آمادگی جسمانی یا تجربه، آن را انجام دهید و تحرک داشته باشید. ورزش همچنین می تواند یک فعالیت اجتماعی عالی باشد، شما را به افرادی که می شناسید نزدیک کرده و به شما در پیدا کردن دوستان جدید کمک می کند.  سالمندان می توانند ورزش های زیر را انجام دهند.
فوتبال با همسالان
شنا کردن
 پینگ پنگ یا همان تنیس روی میز
اسکواش
ورزش نه تنها برای سلامتی جسمی، بلکه برای سلامت روان نیز عالی است. مطمئناً بیش از هر چیز دیگر ورزش کردن یک سرگرمی است.

 

 

۲٫ فعالیت های تناسب اندام
شاید پدر و مادر شما به علت مشکلات جسمانی نتوانند و یا اصلا علاقه ایبه ورزش هاییکه گفته شدهنداشته باشند ویا در شرایط کرونایی فعلی امکان برخی ورزش ها مانند شنا وجود نداشته باشد با این حال برای آنها توصیه دیگری داریم.
پیاده روی
دوچرخه سواری
یوگا روی صندلی
کلاس تناسب اندام

برای کسانی که به دنبال تناسب اندام و کاهش وزن هستند، پیاده روی یک ورزش وسرگرمی ایده آل می تواند باشد.

اگر قصد دارید در یک فعالیت ورزشی یا تناسب اندام شرکت کنید، دانستن محدودیت های بدن بسیار مهم است. قبل از شروع هر رژیم ورزشی جدید ، باید با پزشک عمومی خود صحبت کنید ، به خصوص اگر در عضلات ، مفاصل یا استخوان های خود مشکلی دارید.

 

 

۳٫ باغبانی
شاید در خانواده شما هم افرادی هستند که بعد از بازنشستگی به دنبال باغبانی می روند و در زمین یا باغی که خریده اند، با درختان و گل ها خود را سرگرم می کنند.
باغبانی یکی از سرگرمی هایی است که گرچه وقت و انرژی زیادی از افراد می گیرد اما آنها را جوان نگه می دارد.
به افراد سالمند احساس جوانی می دهد و شما می توانید تفاوت روحیه این افراد را در بهار و تابستان با پاییز وزمستان مشاهده کنید.
در اینجا تنها چند مورد از مزایای ذهنی و جسمی باغبانی را برای شما ذکر می کنیم:
کاهش سطح استرس
 احساس مفید بودن
تنفس در هوای تازه
کمک به تناسب اندام و داشتن تحرک بدنی
یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که گذراندن تنها دو جلسه ۵۰ دقیقه ای در کنار گیاهان و آبیاری گلها می تواند به طور چشمگیری قدرت استقامت، مهارت و عملکرد مغز را بهبود بخشد.
به طور کلی ، درک اینکه چرا باغبانی یکی از محبوب ترین ایده های سرگرمی برای افراد مسن است ، کار سختی نیست!

 

 

۴٫ بازی
طبق نظرسنجی سال ۲۰۱۹ ، ۴۲ درصد از بریتانیایی های ۵۵ تا ۶۴ سال در پنج سال گذشته بازی های ویدیویی انجام داده اند. برای انگلیسی های بالای ۶۵ سال، این رقم ۲۷ درصد بود.
اما بازی فقط منحصر به استفاده از کنسول هایی مانند پلی استیشن و ایکس باکس نمی شود.  اخیراً روزنامه تلگراف گزارش داده است که از هر چهار فرد بالای ۶۵ سال در انگلستان، یک نفر با استفاده از تلفن هوشمند خود بازی میکند.
بازی سرگرمی فوق العاده ای را فراهم می کند و مانند اکثر ایده های سرگرمی ما فرصتی برای معاشرت به شما می دهد. اکثر بازی ها به شما این امکان را می دهند که به صورت آنلاین یا کنار هم در مقابل دوستان خود بازی کنید.
همچنین می توانید به صورت آنلاین در برابر غریبه ها بازی کرده و با افرادی از سراسر جهان گپ بزنید. انجام بازی های رایانه ای به مغز کمک میکند تا بهتر کار کند.

 

 

۵٫ حضور در شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی دنیا را غافلگیر کرده است. درست است که این شبکه ها در میان نسل جوان محبوبیت بیشتری دارند اما سالمندان نیز حضور فعالی در شبکه های اجتماعی دارند.
تشکیل گروه های خانوادگی در واتس اپ و تلگرام و فعالیت بیشتر آنها نشان می دهد که این شبکه ها علاوه بر قدرت سرگرم کنندگی برای آنها می توانند محلی برایتجدید دیدار و گپ وگفت نیز باشند.
به همین دلیل است که ارتباطات آنها امروز گسترده شده و پدر ومادرتان به روزترین و جدیدترین اخبار در مورد اعضای خانواده یا سرزمین مادر و پدری را در اختیار دارند.
آنها در اینستاگرام چرخ می زنند و مطالب مورد علاقه خود را دنبال می کنند. یکی به دنبال صفحات مربوط به آشپزی می رود و دیگری بافندگی.
بنا بر این توصیه می شود که سالمندان را تشویق به حضور در فضای مجازی کنید و به آنها استفاده از شبکه اجتماعی را آموزش دهید.

 

 

۶٫ آشپزی کردن
آشپزی کردن را حتما امتحان کنید، به دنبال پختن غذاهای عجیب بروید و برای خودتان انواع کیک ها را بپزید. آشپزی علاوه بر اینکه میتواند شما را سرگرم کند، می تواند محلی برای کسب درآمد اضافه و حتی برقراری ارتباط با دیگران شود.
آشپزی و سعی در پختن غذاهایی که بلد نیستید، ذهن شما را تقویت می کند و احساس خوشی پیدا می کنید.

۷٫ درست کردن پازل
به مغازه های اسباب بازی فروشی سر بزنید و برای خود پازل بخرید. سعیکنید پازل هایی را بخرید که قطعات بیشتری دارد. جور کردن این پازل ها بسیار سخت و زمان بر است اما شما را برای روزها سرگرم میکند.
همینطور مغز شما را فعال نگه می دارد و مانع زوال عقل می شود. با اینکار شما متوجه نمی شوید که ساعت چگونه می گذرد.

۸٫ مطالعه کردن
اگر به مطالعه علاقه دارید، برای سرگرم شدن کتاب بخوانید. خواندن کتاب به تنهایی سرگرمکننده است اما اگر مطالب را به قصد آموختن و حفظ کردن بخوانید، مغز شما را حسابی تکان می دهد و مانع از بروز بسیاری از بیماری ها در جودتان می شود.
بنابراین اگر مطالعه می کنید، سعی کنید مطالبی را بخوانید که کمک به فراگیری علوم جدید می کنند.

 

 

 
۹٫ آموختن نوازندگی
این می تواند یکی از چالشی ترین کارهایی باشد که برای سرگرم شدن انتخاب کرده اید. آموختن نواختن یک ساز بسیار سخت اما در عین حال دلنشین و سرگرمکننده است.
آموختن نوازندگی مغز شما را به شدت درگیر میکند و مانع از بروی زوال عقل، افسردگی و چندین بیماری دیگر می شود. ضمن اینکه در شما احساس سرزندگی ایجاد می کند.

۱۰٫ ساختن ماکت یا کوزه گری
شما می توانید برای سرگرم شدن ماکت یا مدل های کوچک وسایل را با استفاده از چوب، گل و یا شیشه بسازید. ساختن مدل کوچکی از یک خودرو یا ساختمان با چوب و یا درست کردن کوزه و تنگ از گل یا شیشه میتواند بسیار سرگرم کننده باشد.
ضمن اینکه برای اینکار لازم است ابتدا آموزش ببینید و همین امر مغز شما را فعال نگه می دارد.

۱۱٫ مراقبت از حیوان خانگی
مراقبت از حیوان خانگی به راحتی می تواند به عنوان یک ایده سرگرمی تلقی شود. داشتن یک حیوان خانگی می تواند یک همراه صمیمی و شخصی را برای شما فراهم کند تا انرژی شما را هر روز متمرکز کند. به عنوان مثال داشتن پرنده بسیار عالی است. مانند داشتن یک طوطی سخنگو

۱۲٫ سفر کردن
اینکه همراه همسرتان سوار خودرو شوید و شهرهای مختلف را ببینید، نه تنها سبب می شود از گذران زمان آگاه نشوید، بلکه موجب می شد تا چیزهای جدید آموخته و دوستان جدید پیدا کنید.
سفر کردن در هر سنی لذت بخش است بنابر این توصیه میشود که جای خانه نشینی حتما به شهرهایی که تاکنون نرفته اید سر بزنید.

 

 

۱۳٫ آموختن
سعی کنید برای سرگرم شدن مطالب جدید بیاموزید، مانند آموختن نوازندگی یا صحبت به زبان خارجی. اینموضوع نه تنها سرگرم کننده که برای سلامتی مغز شما مفید است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.