اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

نکات کلیدی برای رانندگی سالمندان

رانندگی در شرایط عادی هم یکی از سخت ترین کارهاست چرا که یه لحظه غفلت می تواند خسارت جبران ناپذیری به بار بیاورد حال فرض کنید که با افزایش سن این خطرات بیشتر می شود.

به گزارش خبرنگار شادمان، این خیلی طبیعی است که با افزایش سن، توانایی انسان در رانندگی هم تغییر کند. برای بسیاری از ما، رانندگی یکی از جنبه های اصلی حفظ استقلال با افزایش سن است. 
با کاهش عوامل خطر و استفاده از روشهای ایمن رانندگی، ممکن است بتوانید رانندگی را با خیال راحت تا سال های سال ادامه دهید. اما حتی اگر متوجه شدید که باید رانندگی خود را کاهش دهید فرمان را رها کنید، این به معنی از دست دادن استقلال نیست.
پیر شدن هر شخصی متفاوت است و برای اینکه چه شخصی با پیر شدن باید رانندگی را کنار بگذارد نمی توان حکم کلی داد. با این حال، مطابق آمار افراد مسن بیشتر از جوانان تصادف می کنند، اما آیا برای رفع این مشکل راه حلی وجود دارد؟

با افزایش سن عواملی مانند کاهش بینایی، اختلال شنوایی، کند شدن رفلکس های حرکتی و بدتر شدن شرایط سلامتی می توانند برای انسان مشکل زا شوند. همچنین افزایش سن منجر به کاهش قدرت، هماهنگی و انعطاف پذیری می شود که می تواند بر توانایی شما در کنترل ایمن خودرو تأثیر بگذارد. 
به طور مثال گردن درد یا سفتی آن می تواند نگاه کردن به اطراف را دشوار سازد، پا درد می تواند حرکت پا روی پدال گاز و ترمز را مختل کند، کسی که زانو درد دارد نمی تواند مدام کلاج بگیرد. کاهش قدرت بازو می تواند چرخاندن فرمان را دشوار سازد و چند علت دیگر.
ممکن که شما در تمام طول عمر خود از زمان گرفتن گواهینامه رانندگی کرده باشید و به نحوه رانندگی بی خطر خود افتخار کنید اما باید بدانید که با افزایش سن مهارت های شما نیز تغییر کرده اند.
ممکن است رانندگی نکردن این حس را در شما ایجاد کند که استقلال خود را از دست داده و به دیگران وابسته شده اید اما بدانید که این روزها بدون خودرو هم می توان زندگی فعال و مستقلانه ای داشت.

نکات مهمی که سالمندان باید برای رانندگی بدانند
افزایش سن به معنای از دست دادن کل توانایی های رانندگی در انسان نیست، نکات زیادی وجود دارد که رعایت آنها می تواند به شما در داشتن یک رانندگی ایمن کمک کند. از جمله تغییر خودرو و روش رانندگی و رفع مشکلات جسمی که می تواند در رانندگی تداخل ایجاد کند.
بنا بر این در قدم اول سلامتی خود را حفظ کنید. معاینات منظم برای نگه داشتن شما در بهترین شکل ممکن در رانندگی بسیار مهم است. هر ساله چشم هایتان را چک کنید. شیشه خودرو آینه ها و چراغ های جلو را تمیز نگه دارید و روشنایی را روی صفحه ابزار روی داشبورد خود افزایش دهید.
شنوایی خود را سالانه بررسی کنید. اگر به سمعک نیاز دارید، حتماً هنگام رانندگی از آن استفاده کنید. 
با پزشک درمورد اینکه چگونه بیماری ها یا داروها می توانند توانایی رانندگی شما را تحت تأثیر قرار دهند صحبت کنید. به عنوان مثال ، اگر به آب سیاه مبتلا هستید، عینک های رنگی می توانند به کاهش خیرگی کمک کنند.
به اندازه کافی بخوابید. خواب کافی برای رانندگی خوب ضروری است. اطمینان حاصل کنید که خوب می خوابید و با پزشک خود در مورد تأثیر داروهای خواب آور در رانندگی صحبت کنید.
وسیله نقلیه ای که انتخاب می کنید دنده اتوماتیک و دارای جعبه فرمان برقی باشد، چرا که دنده عوض کردن هم به زانو و هم به دست شما فشار وارد می کند.
با تعمیر و نگهداری منظم برنامه ریزی شده، خودرو خود را در شرایط مناسب نگه دارید.
مطمئن باشید که شیشه ها و چراغ های جلو همیشه تمیز هستند.
فاصله تا خودرو جلویی را رعایت کنید.
در تقاطع ها بیشتر دقت کنید.
سرعت خودرو را متناسب با حجم ترافیک و سرعت سایر خودروها تنظیم کنید.
از عوامل حواس پرتی مانند مکالمه تلفنی، ارسال و خواندن پیام کوتاه  خودداری کنید.
اگر در شب خوب نمی بینید، روزها رانندگی کنید
از خیابان های شلوغ و پر ترافیک دوری کنید.
در هوای بد رانندگی نکنید (باران ، رعد و برق ، برف ، تگرگ ، یخ).
مسیر خود را از قبل مشخص کنید تا هنگام رانندگی مجبور نباشید دنبال آدرس بگردید.

بیشتر بخوانید:
 
چگونه بفهمیم زمان خداحافظی با رانندگی رسیده است؟
بعضی اوقات علائمی وجود دارد که با استناد به آنها می توانیم بفهمیم که اکنون وقت خداحافظی با رانندگی است، علائمی مانند:
فرورفتگی و خراش روی ماشین یا روی سپر، در پارکینگ یا دیوارها و ستون در پارکینگ.
افزایش جرایم راهنمایی و رانندگی و هشدارهای ارسالی از سوی پلیس.
تغییر ناگهانی در لاین اتوبان، انحراف به چپ یا راست یا ترمز های ناگهانی و چرخش بدون استفاده از راهنما
مشکلات بینایی و ندیدن تابلوهای راهنمایی و رانندگی و شهری
نشنیدن صدای بوق یا آژیر آمبولانس
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.