اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

پنج نکته حیاتی برای بهبود کیفیت زندگی سالمندان

سالمندی دوره حساسی از زندگی انسان ها به شمار می رود و در این میان فرزندان، نوه ها و همراهان انها باید نکاتی را رعایت کنند تا کیفیت زندگی سالمند افزایش پیدا کند.

به گزارش خبرنگار شادمان، زندگی ، مانند بسیاری از چیزها ، غالباً همیشه مربوط به کمیت نیست، بلکه کیفیت آن اهمیت دارد. در این میان انسان که پا به سن می گذارد، بیشتر خواهان زندگی با کیفیت است و برای او کمیت ها کم ارزش می شوند. در کنار تمام مسایل پزشکی و نیازهای پزشکی که آنها دارند، از نظر روحی نیز نیازهای مهم و اساسی دارند. 
توجه ما به نیازهای عاطفی آنها می تواند نگاه مثبتی در سالمندان به زندگی ایجاد کند. آنها با این ۵ اقدام ما انرژی مثبت می گیرند و روند پیری شان کندتر می شود.

۱٫ درمان افسردگی
میلیون ها سالمند بالای ۶۵ سال دچار افسردگی البته در درجات مختلف هستند. افسردگی آنها می تواند علت های متفاوتی از جمله از دست دادن همسر، خانه نشینی و بازنشستگی داشته باشد.
به همین منظور ابتدا باید کمک کنیم تا افسردگی در آنها از بین برود. ضمن اینکه فراموش نکنیم با مشاهده اولین« نشانه های افسردگی» سالمند را نزد روانپزشک یا روانشناس ببریم تا روند درمان آغاز شود.

بیشتر بخوانید:

۲٫ انتقال احساس مفید بودن به سالمند

افراد در هر سنی می خواهند که اهمیت داشته باشند دیده شوند و دیگران به آنها نیاز داشته باشند. از بین رفتن این حس در انسان وی را دچار آشفتگی و افسردگی می کند.
گاهی هم روند پیری را آنقدر تسریع می کند که انسان بلافاصله بعد از بازنشست شدن از کار افتاده هم می شود.
این حس در سالمند که او یک بار اضافه بر دوش خانواده است، برایش آزاردهنده است بنا براین باید همواره کاری کنیم که او احساس کند انسان مفیدی برای جامعه و خانواده است.
هرگز به پدر یا مادری که تازه وارد سن سالمندی (۶۰ سالگی) شده اند، نگویید «تو نمی توانی» «برای تو خوب نیست» و از دست دست جملات.
آنها باید بدانند و احساس کنند که سربار کسی نیستند و حتی کمک رسان بقیه هم هستند. حتما از آنها راهنمایی بگیرید و کمک بخواهید تا احساس سرزنده بودن کنند.

۳٫ تشویق به فعالیت بدنی
همیشه سعی کنید آنها را به فعالیت بدنی منظم تشویق کنید، مانند رفتن به استخر یا پیاده روی. حتی اگر مشکل بدن خاصی ندارد آنها را تشویق به ورزش های سبک مانند بدمینتون، پینگ پونگ و … کنید.
حتی ساز زدن نیز سبب تحریک جریان خون می شود و همه این ها در نهایت موجب از بین رفتن اضطراب، استرس شده و سلامت قلب را به بار می اورد.
ورزش دشمن افسردگی نیز هست و به همین وسیله می توانید مانع افسرده شدن سالمندان شوید.

بیشتر بخوانید:
۴٫ تشویق به فعالیت ذهنی
همه انسان ها به تحرک ذهنی نیاز دارند و افراد سالمند بیشتر از همه. سالمندان برای حفظ یا بهبود عملکرد شناختی و همچنین تقویت حافظه باید به ذهنشان تحرک دهند.
فعالیت ذهنی مانند حل کردن جدول، معما، خواندن کتاب، حفظ شعر می تواند به تقویت حافظه کمک کرده و مانع زوال عقل شود.

۵٫ حفظ ارتباط اجتماعی سالمندان
انزوا و تنهایی نه تنها موجب افسردگی سالمندان می شود بلکه اشتهای آنها را نیز از بین می برد و موجب ضعف و آسیب جسمانی در آنها می شود.

 
افراد تنها بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل هستند و عمر کوتاه تری دارند. بنابراین دایره افرادی که با سالمندان در ارتباط هستند را گسترده کنید.
حتی آنها را تشویق به انجام کارهای اجتماعی و داوطلبانه کنید تا ضمن احساس مفید بودن، دوستان جدیدی پیدا کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.