اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

ریزش مو یکی علائم ابتلا به ویروس کرونا

یک متخصص پوست، مو و زیبایی گفت: بسیاری از افراد بعد از بهبودی کرونا، ریزش موهایشان شروع شده بنابراین یکی از علائمی که افراد مبتلا شدند و بهبود پیدا کردند یا اینکه مبتلا هستند ریزش مو است.

زهره نیک بخت متخصص پوست، مو و زیبایی گفت‌وگو با خبرنگار شادمان توصیه‌های لازم با توجه به مصرف زیاد الکل و شستشوی مداوم دست‌ها و جلوگیری از بیماری‌ اگزما، اظهار کرد: اگزما‌ دست بیماری شایعی است که در خانم‌های خانه دار که با انواع شوینده‌ها در ارتباط هستند، بچه‌هایی که فوتبال و والیبال بازی میکنند، افرادی که با خاک سر و کار دارند و یا کار‌هایی مثل گچ کاری میکند شایع است،

این متخصص پوست، مو و زیبایی با اشاره به اینکه در حال حاضر در سراسر دنیا بیماری اگزما شایع است، بیان کرد: چراکه روزی چند بار شستشو با انواع شوینده‌ها انجام می‌شود. در این روز‌ها پوست دست بیشتر خشک می‌شود که گاهی همراه با خارش و گاهی هم با عفونت همراه است.

وی افزود: با توجه به اینکه شستشوی جزء کار‌های ضروری در دوران کرونا است، پس از شستشو و خشک کردن دست همراه با یک کرم مرطوب کننده معلومی و گاهی هم کرم‌هایی که کمی هم چربی دارند، رطوبت لازم را به دست برسانید که دچار اگزمای دست نشوید.

نیک بخت در پاسخ به این سئوال مبنی بر اینکه برای جلوگیری از خشکی پوست به دلیل استفاده طولانی مدت از ماسک چه پیشنهادی دارید؟، گفت: خشکی پوست و کیست‌های میلیا که کیست عرق هم گفته می‌شود به دلیل مدت زمان طولانی که از ماسک استفاده میکنیم ایجاد می‌شود که با شستشوی مداوم و استفاده از کرم مرطوب می‌توانید پیشگیری کنید (از ساده‌ترین کرم‌های مرطوب استفاده کنید، چون آلرژی ندارند)

ریزش مو با تغییرات فصل؟

این متخصص پوست، مو و زیبایی در پاسخ به این سئوال مبنی بر اینکه ریزش مو همزمان با تغییر فصل را تایید میکنید؟ تصریح کرد: بله ما در تغییر فصل‌ها می‌توانیم ریزش مو بیشتری داشته باشیم. در پاییز به دلیل عفونت‌های مجرای تنفسی، سرما خوردگی و آنفولانزا که همیشه وجود داشته، اما امسال به دلیل کرونا که از طریق مجاری تنفسی و سینوس و دهان و بینی حتی گوش و چشم میتونه انتقال پیدا کند بنابراین می‌تواند ریزش موی شدید ایجاد کند.

وی گفت: از مراجعین ما تقریبا یک سوم شکایت‌ها از ریزش موی سر است اگر از همان اوایل، درمان شروع شود که دارو‌ها را چه موقعی شروع و چه موقعی قطع کنند همچنین از لحاظ بهداشت توصیه‌های لازم به آنها شود هم ریزش مو قطع می‌شود و هم کم مویی پیش نمی‌آید.

نیک بخت در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه توصیه یا مراجعه خاصی در دوران کرونا داشتید که متفاوت از مراجعان قبلی بوده به جز بحث اگزمای دست قبل بود داشته اید، گفت: خیلی از مراجعین ما که به دلیل ریزش مو مراجعه می‌کنند بعد از یکی دو ماه ما متوجه می‌شویم که این افراد در معرض تماس با ویروس بودند و کرونا گرفتند یا کرونا را سبک کنار گذاشته‌اند و یا بعدا به پزشک مراجعه کردند و تمام آزمایشتاشان مثبت است و بعد از بهبودی تازه ریزش موهایشان شروع شده بنابراین یکی از علائمی که مبتلا شدند و بهبود پیدا کردند یا اینکه مبتلا هستند ریزش مو است.

این متخصص پوست، مو و زیبایی با بیان اینکه کرونا هنوز ناشناخته است،ادامه داد: به جای مراجعه به بیمارستان‌ها که هم ابتلا را شدیدتر میکند و هم اگر مبتلا نیستند مبتلاشان میکند استراحت در منزل و صحبت با پزشک خانوادگی و خوردن مایعات زیاد غذای ساده و دوری از تجمعات و رعایت فاصله و توصیه شدید به استفاده ازماسک پیشنهاد می‌شود.

بیشتر بخوانید

علائم آنفلوآنزا A چیست و چگونه درمان می شود؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.