اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چرا کف دستمان عرق می کند؟

عرق کردن کف دست مشکل شایعی است که افرادی کم و بیش از آن رنج می برند.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان، عرق کردن کف دست مشکل شایعی است که تعدادی از افراد به صورت کم و زیاد از آن رنج می برند که این مشکل در افراد میانسال و سالمند بیشتر رنج می برند.

عوامل روانی و هیجانات معمولا بیشتر از گرما در تعریق کف دست نقش دارند، در واقع شما در اثر این که گرم‌ تان شده است ممکن است در ناحیه ی زیر بغل احساس ترشح عرق کنید ولی در هنگام فشار روحی، کف دست ‌تان ممکن است عرق کند و این مساله در موقعیت ‌های مهم که فشار روحی نیز وجود دارد بدتر است.
برای مقابله با این مشکل باید در مواقع هیجانی سعی کنید که متین و خونسرد باشید و از نوشابه‌ های کافئین ‌دار مثل چای و قهوه که محرک هستند دوری کنید؛ هر چند که درمان قطعی برای این مشکل وجود ندارد اما با کنترل هیجانات خود می توانید آن را کنترل کنید.

شستن دست‌ ها و دوش گرفتن مکرر نیز درمان موقتی این بیماری است. اگر با این درمان ‌های موقتی، مشکل شما برطرف نشد، باید با یک متخصص غدد مشورت کنید و آزمایش‌ های تیروئید را انجام دهید تا احتمال نارسایی تیروئید در شما رد شود.
 

وقتی استرس سیستم عصبی سمپاتیک را به واکنش وادار می‌کند، در وهله نخست روی غدد Eccrine موجود در کف دست، صورت، زیر بغل و کف پا اثر می‌گذارد و همزمان منقبض شدن رگ‌های خونی را موجب می‌گردد. این در واقع اصلی‌ترین تفاوت میان واکنش بدن در زمان فعال شدن هیپوتالاموس مغز است؛ در این موارد رگ‌ها بزرگ‌تر می‌شوند و منبسط می‌گردند.

نکته مهم دیگر که باید در نظر داشته باشید این است که تعریق احساسی و تعریق با هدف تعدیل دمای بدن لزوما قابل تفکیک از هم نیستند و طبق بررسی‌ها بر یکدیگر اثر می‌گذارند هرچند که تفاوتشان واقعی است. برای مثال ثابت شده که تعریق احساسی پاسخی به تغییرات دمایی نمی‌دهد و در نتیجه تحت تاثیر هیپوتالاموس نیست. نتیجه این است که شما هیجان زده می‌شوید، اما نیازی نیست که خود را خنک کنید. در واقع غدد Eccrine از طریق سیستم عصبی سمپاتیک شما از ناحیه‌ای درون مغز فعال می‌شوند که لزوما به خنک سازی ارتباطی ندارد.

بیشتر بخوانید: دوش آب گرم یا دوش آب سرد؟

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.