اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

در روزهای بارانی چگونه از ماسک استفاده کنیم؟

با شروع فصل بارندگی دانشمندان نسبت به استفاده از ماسک خیس برای مقابله با ویروس کرونا هشدار دادند و البته راه حل های جایگزینی را نیز اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار شادمان؛ با شروع فصل پاییز در نیمکره شمالی، مقامات بهداشتی کشور‌ها نسبت به جهش دوباره شیوع کرونا در جامعه هشدار داده اند. به دلیل آنکه هنوز هیچ راه موثری برای مقابله با کرونا کشف نشده است، رعایت نکات بهداشتی تنها راهکاری است که افراد می‌توانند برای قطع زنجیره شیوع ویروس در جامعه انجام دهند. حفظ فاصله گذاری اجتماعی، شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون، و نیز استفاده از ماسک ساده‌ترین اقداماتی است که می‌توان در این زمینه انجام داد. با این حال، با شروع فصل بارندگی دانشمندان نسبت به استفاده از ماسک خیس هشدار دادند.

ماسک‌های جراحی یکبار مصرف هستند؛ ودر برابر آب آسیب دیده و از هم وا می‌روند و بنابراین بی فایده می‌شوند.در عین حال سایر ماسک‌ها مانند ماسک‌های پارچه‌ای و یا N۹۵ و… نیز در آب و هوای مرطوب، مانند ماسک‌های جراحی آسیب‌پذیر هستند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، در هنگام استفاده از ماسک، به محض اینکه صورتتان خیس شد، باید آن را خشک کنید و از ماسک جدید و خشک استفاده کنید.

بر این اساس، سازمان جهانی بهداشت و متخصصان اعلام کردند زمانی که ماسک صورت در پی بارش باران خیس شود دیگر کارایی لازم را نخواهد داشت. آن‌ها تاکید دارند زمانی که ماسک مورد استفاده افراد مرطوب یا خیس شود باید بلافاصله تعویض شود، زیرا دیگر نمی‌تواند مانع از انتقال ویروس میان افراد شود. به همین دلیل مقامات محلی باید اقدام به صدور توصیه‌های شفاف در این زمینه کنند.

بر همین اساس ضروری است که حتما در روزهای بارانی ماسک یدک همراه‌تان داشته باشید.

بیشتربخوانید: علائم آنفلوآنزا A چیست و چگونه درمان می شود؟
 

البته علیرضا فاطمی، عضو هیأت علمی گروه بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره‌ی نحوه‌ی استفاده از ماسک در هوای سرد و نمناک، گفته است: استفاده از شال‌گردن به‌جای ماسک (در مواقع ضروری) در سرما منعی ندارد و  چنانچه ماسک در دسترس نبود، می‌توان از شال‌ گردن استفاده کرد؛ در غیر این صورت، ماسک‌های استاندارد تأثیر بهتری برای پیشگیری از بیماری کرونا دارند.

او ادامه داد: مشکل و چالش استفاده از شال‌ گردن این است که اگر شال ‌گردن به هر دلیلی در حین استفاده، مرطوب یا به ویروس آلوده شود، دور انداخته نمی‌شود و ممکن است فرد ویروس را حتی با خود به داخل منزل یا محیط کار ببرد و آن را به دیگران منتقل کند؛ درحالی‌که ماسک‌های یک‌بارمصرف به‌راحتی قابل تعویض هستند.

فاطمی افزود: لازم است شال‌ گردن بعد از استفاده و در اولین فرصت به دقت شست‌وشو شود تا ویروس یا آلودگی احتمالی از سطح آن پاک شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.