اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

جویدن آدامس مفید است یا مضر؟

جویدن آدامس برای بسیاری از افراد به عادت تبدیل شده است که این عادت بر بدن تاثیرات منفی و مثبت خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان،جویدن آدامس برای بسیاری از افراد لذت بخش است و به یک عادت تبدیل شده است اما این عادت بر بدن افراد تاثیرات مثبت و منفی خواهد داشت.

تاثیر آدامس بر دندان ها
جویدن آدامس ها تاثیر مستقیم بر دندان ها دارد،آدامس های بدون قند در از بین بردن باکتری ها مؤثر هستند و می توانند مثل خمیر دندان عمل کنند. مصرف این آدامس ها باعث تولید بیشتر بزاق دهان می شود که اسیدها و باقیمانده ی مواد غذایی را می شورد، در نتیجه جلوی پوسیدگی دندان گرفته می شود. آدامس های بدون قند همچنین به دلیل داشتن کلسیم و فسفات باعث تقویت لثه ها می شوند، اما درکنار این اثرات مثبت اثرات منفی  بر سلامت دندان ها خواهد داشت. باکتری هایی که درون حفره ی دهان زندگی می کنند، قند موجود در آدامس را قبل از رسیدن به معده مصرف می کنند، در نتیجه روی دندان ها پلاک تشکیل می شود،مصرف آدامس های قنددار به مرور باعث پوسیدگی دندان ها هم می شود.
 
تاثیر آدامس بر روی حافظه
جویدن آدامس باعث افزایش ضربان قلب، جریان خون و اکسیژن رسانی به مغز می شود. یکی از آثار مثبت این امر افزایش توانایی های شناختی است، به طوری که هوشیاری، پردازش فکری، توانایی تصمیم گیری و حافظه بهبود می یابد. متأسفانه آثار آن بلندمدت نیستند و فقط زمانی تأثیرگذار است که قبل از کار چالش برانگیزی یا در حین آن آدامس بجوید.

تاثیر آدامس بر روی فک
جویدن مداوم می تواند منجر به بروز اختلالی شود که مفصل های فک و عضلات اطراف آن را تحت تأثیر قرار دهد. در اینصورت تمامی حرکات فک  از خوردن و خندیدن گرفته تا حتی صحبت کردن با درد شدیدی همراه می شود که گاهی تا گردن و شانه ها ادامه می یابد. این خطر به ویژه زمانی تشدید می شود که در هنگام اضطراب آدامس بجوید، چون آدم ها معمولاً وقتی عصبی هستند ناخودآگاه دندان های خود را به هم فشار می دهند.

تاثیر آدامس بر روی گوش 
عفونت گوش زمانی رخ می دهد که باکتری ها در مجراهای متصل به بینی و گوش ها انباشته شوند. این مشکل بیشتر در کودکان رخ می دهد. مصرف آدامس های حاوی شیرین کننده ی طبیعی زایلیتول به جلوگیری از انباشت باکتری ها در این بخش ها کمک می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.