اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

نوه ها پدربزرگ و مادربزرگ ها را سالم تر نگه می دارند

مطالعات نشان می دهد که رابطه نوه ها با پدربزرگ و مادربزرگ ها تأثیر متقابلی روی سلامتی و کیفیت زندگی هر دو گروه دارد؛ درحال حاضر، ابزاری برای ارزیابی این رابطه در ایران وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان،مطالعات نشان می دهد که رابطه نوه ها با پدربزرگ و مادربزرگ ها تأثیر متقابلی روی سلامتی و کیفیت زندگی هر دو گروه دارد؛ درحال حاضر، ابزاری برای ارزیابی این رابطه در ایران وجود ندارد.
دوران سالمندی روندی طبیعی از تغییرات فیزیولوژیکی، روانی و اجتماعی است که از جنینی شروع و تا مرگ ادامه مییابد، به دنبال افزایش امید به زندگی، افزایش طول عمر، ارتقای بهداشت و بهبود استانداردهای زندگی، کاهش مرگ و میر و اعمال سیاست کنترل موالید، جمعیت جهان با سرعت باالیی در حال سالمند شدن است. جمعیت سالمندان جهان در سال ۲۰۱۴ ،۱۲ درصد بود که پیش بینی میشود در سال ۲۰۵۰ به ۲۱ درصد برسد.

بیشتر بخوانید: تاثیر بابونه بر کیفیت خواب سالمندان مقیم سرای سالمندان

در ایران نیز به دنبال سیاستهای بهداشتی دولت در سه دهه گذشته از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۹۵ نرخ سالمندی از ۷/۵ به ۳/۹ رسیده است.
مروری بر مطالعات نشان میدهد که یکی از عوامل مهم در کیفیت زندگی سالمندان، داشتن رابطه با نوه هاست و داشتن رابطه با نوه باعث شادی و نشاط در سالمند میشود و به فرد سالمند احساس هدف داشتن در زندگی را القا میکند.

نتایج مطالعات نشان میدهد که رابطه نوهها با پدربزرگ و مادربزرگ ها باعث افزایش امید به زندگی، افزایش رضایت از زندگی و افزایش شادکامی در سالمندان میشود، خانواده به عنوان یک منبع حمایتی-حیاتی به افراد سالمند کمک میکند تا تعامالت اجتماعی خود را حفظ و تداوم بخشند و آنها را در مقابل مسائلی مانند احساس تنهایی، انزوای اجتماعی و افسردگی محافظت میکند.

بیشتر بخوانید:تاثیر روغن به لیمو بر اختلالات خواب سالمندان

بعد عاطفی به رابطه بین نوه و پدربزرگ و مادربزرگ، میزان احساس عشق، علاقه، صمیمیت، دلبستگی، تحسین و تشویق کردن و احساس تکیه گاه بودن برای نوه ها از طرف پدربزرگ بعد مشارکتی به میزان تعامل و همکاری مادربزرگ ها اشاره دارد و به بین پدربزرگ مادربزرگ ها با نوه ها مثل مراقبت کردن از نوه ها در زمانی که والدین حضور ندارند، نصیحت کردن برای زندگی آینده، کمک مالی کردن، شرکت کردن در فعالیت های اجتماعی مورد علاقه نوه ها و فعالیتهای مربوط به مدرسه مربوط است.

طبق نتایج دیگر مطالعات انجام شده، پدربزرگ و مادربزرگ ها نقش های مختلفی در زندگی نوه های خود از قبیل مراقب، همبازی، مشاور و دوست را دارند. آنها برای نوه های خردسال خود نقش حمایتی و محافظتی دارند و برای نوههای بزرگسال در قالب محرم یا مشاور ایفای نقش میکنند.

این پژوهش با عنوان بررسی اعتبار سنجی نسخه فارسی پرسش نامه رابطه نوه_ پدربزرگ/مادربزرگ توسط مونس مدرسی فر،یدالله ابوالفتحی ممتاز و احمد دلبری در بهار ۹۹ منتشر شده است، شما می‌توانید با کلیک بر روی عنوان بررسی اعتبار سنجی نسخه فارسی پرسش نامه رابطه نوه_ پدربزرگ/مادربزرگ متن کامل این مقاله را مشاهده کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.