اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چه بیماری هایی موجب لرزش بدن می شود؟

لرزش بدن و علتش بر اساس یک معاینه فیزیکی و عصبی و اخذ تاریخچه پزشکی توسط متخصص مغز و اعصاب تشخیص داده می شود.

به گزارش خبرنگار شادمان،لرزش یا رَعشه به حرکاتی غیرارادی در ماهیچه‌های بدن گفته می‌شود که حالت نسبتاً ریتمی و نوسانی به جلو و عقب دارند و یک نوع اختلال حرکتی است. بیماری هایی مانند: ام‌اس، سکته مغزی، ضربه مغزی، بیماری مزمن کلیه و تعدادی از بیماری‌های عصبی است که بخش‌هایی از ساقه مغز و مخچه در آن‌ها مورد آسیب یا نابودی قرار می‌گیرد عامل اصلی لرزش در بدن هستند. بیماری پارکینسون نیز در بیشتر موارد با لرزش همراه است. البته عواملی دیگری همچون استفاده از آمفتامین‌ها، کوکائین، کافئین، کورتیکواستروئیدها، اس‌اس‌آرآی، الکل، مسمومیت با جیوه یا ترک مواد مخدر و ترک الکل هم باعث ایجاد لرزش در اندام‌های بدن می‌شوند.

بیشتر بخوانید: ۷ راهکار طلایی برای کاهش فشار خون

لرزش بدن و علتش بر اساس یک معاینه فیزیکی و عصبی و اخذ تاریخچه پزشکی توسط متخصص مغز و اعصاب تشخیص داده می شود،لرزش بدن، ممکن است در دست ها، پاها، شکم، سینه، پشت، سر، باسن، کشاله ران، و یا حتی کل بدن حس شود و مانند حس لرزش، تکان دادن و یا ارتعاش است.به نظر می رسد که بدن شما کلا می لرزد. لرزش بدن ممکن است قابل مشاهده یا غیر قابل مشاهده باشد، لرزش بدن می تواند در یک منطقه باشد یا در کل بدن اتفاق بیوفتد یا گاهی ممکن است لرزش از نقطه ای به نقطه دیگر مهاجرت کند.

درمان لرزش بدن

اگر چه برای اکثر اشکال لرزش درمان قطعی پیدا نشده است، گزینه های درمان برای کمک به کاهش علائم وجود دارد. در برخی موارد، علائم فرد ممکن است به قدری ملایم باشند که درمان آنها نیازی نباشد.
پیدا کردن یک درمان مناسب بستگی به تشخیص دقیق علت دارد.به عنوان مثال، لرزش ناشی از پرکاری تیروئید باعث بهبودی یا حتی حل شدن (بازگشت به حالت عادی) با درمان نقص عملکرد تیروئید خواهد شد. همچنین اگر لرزش توسط دارو ایجاد شود، متوقف کردن دارو باعث از بین رفتن لرزش می شود یا لرزش را بطور قابل توجهی کاهش می دهد.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.