اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

علائم کمبود کلسیم چیست؟/ریش ریش شدن ناخن‌ها یکی از شایع‌ترین عوارض کمبود کلسیم

کمبود کلسیم می تواند با نشانه هایی همراه باشد که منجر به بیماری شود، که در ادامه با خواندن این مطلب با این نشانه ها آشنا خواهید شد

به گزارش گروه شادمان، کلسیم یکی از مهمترین عناصر معدنی مورد نیاز بدن است؛ از این رو کمبود این عنصر بسیار مهم ممکن است باعث مشکلات بسیاری برای سلامت بدن شود.

از جمله مهمترین عوارض کمبود کلسیم در بدن پوسیدگی دندان‌ها، پوکی استخوان، راشیتیسم و برخی بیماری‌های خطرناک دیگر است؛ بنابراین بسیار مهم است که خیلی زود به کمبود آن پی ببریم و درصدد جبران آن برآئیم. در این گزارش با عوارض مختلف کمبود کلسیم آشنا خواهید شد.

گرفتگی عضلات

کلسیم نقشی اساسی را در رشد و نمو عضلات ایفا می‌کند و هنگامی که بدن ما کمبود کلسیم دارد، عملکرد طبیعی عضلات ما شروع به ضعیف شدن می‌کند که این موضوع به صورت اسپاسم، گرفتگی عضلات، لرزش، درد زیر ران‌ها و بازوان و غیره بروز خواهد کرد؛ در واقع گرفتگی و اسپاسم عضلات بیشترین و شایعترین نشانه کمبود کلسیم است.

ضربان قلب نامنظم

هنگامی که سطح کلسیم بدن کاهش می‌یابد عضلات قلب به شکل صحیح کار نمی‌کنند، از این رو، انقباض عضلات قلب با ضربان آن متناسب نخواهد بود که این موضوع منجر به ضربان قلب نامنظم می‌شود. این یک اتفاق بسیار خطرناک است و تنها زمانی که سطح کلسیم بدن کاهش یافته رخ می‌دهد.
 

احساس خستگی مداوم

کمبود میزان کلسیم بدن بر سلامت عقل و جسم تاثیر می‌گذارد؛ افرادی که از کمبود کلسیم رنج می‌برند بیش از سایرین احساس خستگی خواهند کرد. بر اساس پژوهشی که در مجله فیزیولوژی کاربردی منتشر شده است، ساختاری به نام شبکه سارکوپلاسمی( SR) در سلول‌های عضلانی وجود دارد که مسئول آزدسازی کلسیم است. هنگامی که کلسیم به شکل صحیح آزاد نشود فرد احساس خستگی می‌کند.

ناخن‌های سست و ضعیف

ریش ریش شدن ناخن‌ها یکی از شایع‌ترین عوارضی است که خیلی سریع پس از کمبود کلسیم ظاهر می‌شود. اگر مشاهده کردید که ناخن هایتان به آسانی می‌شکند یا مستعد ترک خوردن است و رشد صحیحی ندارد، این موضوع نشان می‌دهد که شما دچار کمبود کلسیم هستید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.