اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

بیش از ۲ میلیون بازنشسته تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری هستند

براساس آمار سال ۱۳۹۸، جمعیت تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری دو میلیون و ۵۷۷ هزار و ۷۴۱ نفر است که یک میلیون و ۸ هزا رو ۶۶۸ نفر آن را شاغلان کسور پرداز تشکیل می‌دهند.

سالنامه آماری ۱۳۹۸ صندوق بازنشستگی کشوری به همت دفتر برنامه ریزی و تعالی سازمانی این صندوق در ۵ بخش و ۱۰۵ صفحه منتشر شد.

این سالنامه که با پیشگفتار دکتر اکبر افتخاری مدیرعامل صندوق بازنشستگی منتشر شده، در ۵ بخش، نمایی کلی از آمار و اطلاعات این حوزه را نشان می‌دهد.

براساس آمار سال ۱۳۹۸، جمعیت تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری دو میلیون و ۵۷۷ هزار و ۷۴۱ نفر است که یک میلیون و ۸ هزا رو ۶۶۸ نفر آن را شاغلان کسور پرداز تشکیل می‌دهند. همچنین ۸۲ درصد از حقوق بگیران صندوق بازنشستگی گروه «بازنشسته»، ۱۳ درصد «بازنشسته متوفی»، چهار درصد «شاغل متوفی» و یک درصد نیز «از کارفتادگان» هستند.

این آمار نشان می‌دهد، تا پایان سال ۱۳۹۸، تعداد یک میلیون و ۴۷۷ هزار و ۴۹۱ نفر حقوق بگیر صندوق بازنشستگی کشوری هستند که این جمعیت در مقایسه با سال پیش از آن (۱۳۹۷) تعداد ۴۷ هزار و ۶۳۰ نفر بیشتر شده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در بخشی از پیشگفتار این سالنامه آماری تاکید کرده است: «وجود حجم بزرگی از اطلاعات که هر لحظه در فضای مجازی در حال تولید است و نیز سختی تشخیص صحت یا عدم صحت آن، لزم ارائه آمار‌های رسمی توسط هر سازمان را دو چندان می‌کند. نقش این مهم در عصر اطلاعات به قدری بدیهی است که نه تنها یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه یافتگی به شمار می‌رود، که متقابلا سیاست گذاری و برنامه ریزی بدون در اختیار داشتن آمار و اطلاعات، دقیق و بهنگام نیست.»

سالنامه آماری سال ۱۳۹۸ صندوق بازنشستگی کشوری شامل ۵ بخش مجزا است که بخش اول آن مربوط به «افراد تحت پوشش» است و موضوعاتی، چون جمعیت تحت پوشش، حقوق بگیران به تفکیک جنسیت، دستگاه، استان، رسته شغلی، مدرک تحصیلی و .. را شامل می‌شود.

در بخش دوم این سالنامه به آمار و اطلاعات حوزه «رفاهی و حمایتی» مثل خدمات رفاهی، وام‌های پرداخت شده، بیمه عمر و حادثه، بیماران خاص، بیمه تکمیلی، خانه‌های امید و تور‌های زیارتی و سیاحتی پرداخته شده است.

بخش سوم با عنوان «مالی و اقتصادی» به مسائلی، چون میزان منابع صندوق بین سال‌های ۹۴ تا ۹۸، مصارف صندوق در این سال ها، وضعیت هلدینگ‌ها و شرکت ها، ارزش و ترکیب سرمایه گذاری ها، سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی و میزان سرمایه گذاری‌ها اختصاص دارد.

موضوعاتی مثل ترکیب نیروی انسانی صندوق به تفکیک استان، نوع قرارداد، مدرک تحصیلی، مدت خدمت و سن و همچنین دوره‌های برگزار شده آموزشی در بخش چهارم با عنوان «منابع انسانی» گردآوری شده است.

بخش پنجم و پایانی سالنامه آماری سال ۱۳۹۸ صندوق بازنشستگی کشوری با عنوان «سایر اقلام»، آماری را در حوزه‌های حقوقی، فناوری اطلاعات، مراجعه به پیشخوان، پیام‌های صوتی مشترکان، پاسخ دهی مرکز ارتباط با مشترکان، تعداد خدمات دریافتی از تلفن گویا، مسائل اطلاع رسانی و در نهایت نرخ نفوذ خدمات اینترنتی صندوق بازنشستگی را به مخاطبان و محققان ارائه می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.