اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

واکسن آنفلوانزا برای گروه های پر خطر رایگان شد

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از رایگان شدن واکسن آنفلوانزا برای گروه های پر خطر خبر داد.

 

محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: واکسیناسیون آنفلوانزا در کشور سابقه طولانی دارد، وزارت بهداشت هر ساله این واکسن را در اختیار گروه‌های پرخطر مردم که در معرض ابتلای شدیدتر به این بیماری هستند قرار می‌داد که شامل کارکنان خط مقدم بهداشت و درمان، بعضی از بیماری‌های خاص، بعضی از کسانی که در مراکز اقامتی بهزیستی به سر می‌برند و گروه‌های پرخطر زندانیان بوده است و بقیه مردم چنانچه نیاز به واکسن داشتند می‌توانستند با نسخه پزشک و از طریق داروخانه‌ها واکسن دریافت کنند.

او افزود: تاکید وزارت بهداشت بر این نکته بوده که واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های پرخطر است و همه مردم لازم نیست که این واکسن را دریافت کنند و براساس دستورالعمل‌‌هایی که هرساله برای این منظور تهیه می‌شد، به این نکته اشاره شده و امسال هم همینطور است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه تجویز واکسن آنفلوانزا هیچ ارتباطی با ایمنی در برابر ویروس کرونا ندارد، افزود: مهم این است که در فصل سرما اجازه ندهیم همزمان شاهد هر دو همه گیری کووید ۱۹ و آنفلوانزا باشیم و خطر وقوع همزمان این دو همه گیری را به حداقل برسانیم.

او گفت: تجربه همزمانی کووید۱۹ و آنفلوانزا در نیم کره جنوبی زمین نشان داده است که می‌توان با اقدامات موثر، وقوع آنفلوانزا را به طور جدی در فصل سرما کاهش داد.

گویا افزود: وزارت بهداشت از سال گذشته بعد از وقوع همه گیری کووید۱۹ برنامه آمادگی در برابر آنفلوانزا و وقوع همزمان این دو همه گیری را در فصل سرما مورد ملاحظه قرارداده است که حاصل جلسات و پیشنهادات کمیته علمی آنفلوانزا و نیز معاونان و تاکید وزیر بهداشت، تقویت سیستم آزمایشگاهی، تامین کیت‌های تشخیصی همزمان دوگانه آنفلوانزا و کووید۱۹ و تامین واکسن برای تعداد بیشتری از افراد گروه‌های پرخطر که مهمترین آن‌ها خانم‌های باردار هستند، است.

او ادامه داد: با برنامه ریزی صورت گرفته در سال جاری تعداد زیادی از واکسن در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است تا برای گروه‌های پرخطر یعنی کادر‌های بهداشتی درمانی خط مقدم، کلیه خانم‌های باردار، مبتلایان به بیماری‌های خاص، کسانی که به علت بعضی بیماری‌های خاص تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند، ساکنین سرای سالمندان، جانبازان بالای ۵۰ درصد و همچنین کلیه جانبازان شیمیایی، افراد پرخطر ساکن در زندان ها، مبتلایان به عفونت HIV و بعضی بیماری‌های خاص دیگر هستند، استفاده شود که کلیه این افراد با هماهنگی با سازمان‌های مربوطه به صورت رایگان واکسینه خواهند شد.

 گویا گفت: در حال حاضر بخش قابل توجهی از این واکسن‌ها که از بهترین کمپانی‌های تولید کننده واکسن آنفلوانزا در دنیا که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است، تهیه شده و در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور توزیع و مقرر شده است این افراد با هماهنگی با مراکز بهداشتی سراسر کشور به صورت زمان بندی شده، واکسن خود را دریافت کنند. عملیات واکسیناسیون از روز شنبه، ۵ مهر در بعضی از شهرستان‌ها و از روز یکشنبه، ۶ مهر در کلیه شهرستان‌های کشور شروع شده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از افراد واجد شرایط دریافت واکسن درخواست کرد حتماً قبل از مراجعه برای دریافت واکسن با مراکز بهداشت محل خود تماس گرفته و پس از تعیین وقت تزریق، مراجعه کنند تا مراجعات غیرضروری و همچنین ازدحام در مراکز بهداشتی به دلیل انتقال بیماری کرونا جلوگیری شود.
او تصریح کرد: از مردم تقاضا داریم به اطلاعیه‌های مراکز بهداشتی شهرستان‌ها و استان‌ها توجه جدی داشته باشند.

گویا همچنین در مورد کسانی که در گروه‌های پرخطر اعلام شده برای دریافت رایگان واکسن، قرار نمی‌گیرند، گفت: این افراد می‌توانند با تجویز پزشک خود واکسن را از داروخانه‌ها تهیه کنند که به محض توزیع واکسن در داروخانه ها، به پزشکان و مردم اعلام خواهد شد.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.