اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

تغذیه مناسب برای فصل پاییز چیست؟

یک متخصص تغذیه گفت: در فصل پاییز برای ابتلای کمتر به سرماخوردگی و سایر بیماری ها باید از خوردن غذاهای خشک و سرد پرهیز کنید.

علیرضا اشرفی متخصص تغذیه در گفت و گو با خبرنگار شادمان با اشاره با اینکه با کنترل تغذیه د فصل پاییز می توان از ابتلا به بیماری های فصل پاییز جلوگیری کرد، گفت: در فصل پاییز خطر ابتلا به سرماخوردگی و ویروس آنفولانزا بسیار است بنابراین باید از خوردن غذاهایی که خطر ابتلا به این بیماری ها را زیاد می کند خودداری کرد.

او با اشاره اینکه درفصل پاییز باید از خوردن غذاهای خشک و سرد خودداری کرد، بیان کرد: گوشت گاو و گوساله، سوسیس، کالباس، فست‌فودها، سرخ‌کردنی‌ها، غذاهای مانده و گوشت نمک‌، ادویه تند و تیز، رب و انواع سس‌، کنسرو و کمپوت، قارچ، بادمجان، عدس، پنیر شور، ترشی‌ها، لبنیات ترش، کشک، کلم و گل کلم، چای پررنگ، یخ، شوری‌ها، چیپس، پفک و… نباید استفاده شود.

متخصص تغذیه عنوان کرد: همچنین برای جلوگیری از خشکی پوست از روغن بادام شیرین، زیتون و بنفشه برای چرب کردن پوست استفاده شود؛ در این فصل ورزش کردن به‌دلیل برقراری تعادل در بدن مناسب است و سردی مزاج را کاهش می‌دهد، در پاییز از اقداماتی نظیر: فصد، حجامت بی‌دلیل، خوابیدن با شکم پر، خوابیدن در مجاورت هوای سرد، نوشیدن آب سرد و حمام یا نشستن در آب سرد، خشم و اندوه و اضطراب (به‌دلیل افزایش سودا) پرهیز کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.