اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۹ قدم تا تقویت سیستم ایمنی بدن سالمندان

از هر ۱۰ هزار نفر یک فرد آمریکایی به صد سالگی می‌‎رسد. به عبارت دیگر، در حدود ۶۰ هزار صد ساله در ایالات متحده زندگی می‌کنند. در دهه گذشته، محققان از این‎که بیشتر این افراد در دهه نهم عمرشان بدون این‎که از مشکلی رنج ببرند به به تنهایی زندگی می‌کردند شگفت زده شدند. پژوهشگران برای درک بهتر طول عمر استثنایی صدسالگان روی تعدادی از آنها آزمایش‌های جسمی و ژنتیکی انجام دادند…

صد سالگان ممکن است به دانشمندان در یافتن راز و رمز عمر طولانی کمک کنند. دانشمندان معتقدند این افراد ممکن است حاوی ژن‌هایی باشند که در سنین بالا آنها را در مقابل بیماری‎ها محافظت ‎می‌کنند.
از هر ۱۰ هزار نفر یک فرد آمریکایی به صد سالگی می‌رسد. به عبارت دیگر، در حدود ۶۰ هزار صد ساله در ایالات متحده زندگی می‌کنند.
در دهه گذشته، محققان از این‎که بیشتر این افراد در دهه نهم عمرشان بدون این‌که از مشکلی رنج ببرند به به تنهایی زندگی می‌‎کردند شگفت زده شدند.
پژوهشگران برای درک بهتر طول عمر استثنایی صدسالگان روی تعدادی از آنها آزمایش‌‎های جسمی و ژنتیکی انجام دادند. یکی از نکاتی که نظر متخصصان را جلب کرد این بود که برخی از سالمندان سابقه دود کردن سیگار و ابتلا به چاقی را داشتند. اما با این وجود، اکثر صدسالگان تا ماه‌های انتهایی عمرشان سالم بودند.

علی رغم این‎که شانس نقش انکار ناپذیری در سالم بودن و افزایش طول عمر ایفاء می‌کند اما دکتر نیر بارزیلای، متخصص ژنتیک کالج آلبرت انیشتن دانشگاه نیویورک می‌‎گوید:«سابقه خانوادگی قابل توجه‎ای وجود دارد که از یک مؤلفه ژنتیکی پشتیبانی می‌کند. در واقع شانس جشن گرفتن صد سالگی سالمندی که این سابقه خانوادگی پشتیبانی‌اش می‌کند ۲۰ برابر بیشتر از سایر همسالانش است.»
دکتر جودی کمپسی، دانشمند ارشد آزمایشگاه مرکزی دانشگاه برکلی معتقد است:«هدف، یافتن تفاو‌ت‌‎های ژنتیکی ظریف بین افراد در ژن‌‎های مرتبط با طول عمر است. به احتمال زیاد طراحی و تولید داروهای حفظ سلامت سالمندان و پیشگیری از بروز سرطان‎، دیابت، آرتروز، پر‎فشاری خون و بیماری قلب رواج خواهد یافت.»
نخستین سرنخ‌های ژنتیکی برای کند شدن سالمندی از مدل‌های حیوانی به دست آمده است. پژوهشگران تاثیر ژن‌های فردی بر طول عمر را می‌‎سنجند.  
نتایج نخستین مطالعات نشان داد هورمون انسولین و گیرنده‌هایش نقش زیادی در حفاظت سلول‌های بدن در مقابل عفونت‌‎ها دارند.

دکتر بردلی ویلکوکس، فوق تخصص پیری شناسی دانشگاه هاوایی می گوید:«انسولین در مرکز مسیر بیولوژیکی قرار دارد که نقش‌اش تأثیرگذاری بر روند تبدیل مواد غذایی به انرژی است.»
او و همکارانش به تازگی ژن FOXO3A را در مردان ژاپنی ۹۵ ساله کشف کردند که نقش اساسی در بهبود روند تبدیل مواد غذایی به انرژی ایفاء می‌کند.
همچنین بررسی‌های دکتر دانیل رادر، دانشیار مدرسه پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا و همکارانش بر صد سالگان نشان داده خون آنها حاوی سطوح بالای لیپوپروتئین با چگالی بالا یا کلسترول خوب (HDL)  است.
غربالگری‌‎های متعدد نشان داد ۲۴ درصد آنها حاوی ژن CETP ( آنزیمی مهم برای متابولیسم کلسترول که با شیوع پرفشاری خون، بیماری قلب و عروق و ضعف حافظه ارتباط دارد.) هستند.
محققان امیدوارند دارویی که شرکت داروسازی Merck آزمایش می‌‎کند با مهار کردن ژن CETP بتواند خطر بروز بیماری قلب و عروق – مهم‌ترین عامل مرگ و میر در ایالات متحده – را کاهش دهد.
اما پروفسور رامیرز رابینسون، استاد ژنتیک دانشگاه هاروارد معتقد است این تحقیق بحث برانگیز است زیرا ژن‌های صدسالگان متنوع هستند. او باور دارد با پرهیز از دود کردن سیگار، ورزش کردن، پیروی کردن از رژیم غذایی سالم و کنترل استرس می‌توان عمر را تا ابتدای دهه نهم عمر افزایش داد.  

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.