اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

دست‌ها؛ آینه سلامت بدن ما هستند

در این نوشتار دکتر نانسی ادواردز، رئیس بخش دندان‎پزشکی مرکز درمانی رونالد ریگان در لس آنجلس به برخی از سوالات درباره بهداشت دهان و دندان در سالمندان پاسخ می‎دهد.

لثه و دندان‎های‌تان در طول زندگی به سختی کار می‌کنند و وقت پا به سن می‌گذارید نیازمند توجه بیشتر هستند.
حتی اگر از لثه و دندان‌هایتان به خوبی مراقبت می‌‎کنید آشنا شدن با بیماری‌‎های دهان و دندان و روش‌های درمان‌شان خالی از لطف نیست.
در این نوشتار دکتر نانسی ادواردز، رئیس بخش دندان‌پزشکی مرکز درمانی رونالد ریگان در لس آنجلس به برخی از سوالات درباره بهداشت دهان و دندان در سالمندان پاسخ می‌دهد.
 

۱- دندان‌های سالمندان پوسیده نمی‌شوند؟

پوسیدگی دندان تنها مختص کودکان نیست. پوسیدگی دندان‌ها بیشتر در بین بزرگسالان مشاهده می‌‎شود. علل بروز پوسیدگی و ایجاد حفره‌های دندانی عبارتند از:
– فلوراید همیشه در خمیر دندان‌‎ها و آب آشامیدنی نیست. اگر در دوران جوانی فلوراید کافی دریافت نکنید، دندان‌هایتان هزینه‌اش را خواهند داد.
– دندان‌های پر شده مهم‌‎ترین نقاط بروز پوسیدگی‌‎های تازه هستند.
– با افزایش سن لثه‌‎ها نشست می‌‎کنند ودندان‌ها لق ‎می‌‎شوند. بدون مراقبت کردن از مینای دندان آنها پوسیده خواهند شد.
– ممکن است از خشکی دهان رنج ببرید. بروز این مشکل نشانه نمایان شدن بیماری یا عوارض جانبی مصرف دارو است. بزاق، دهان را خیس و مرطوب کرده و از دندان‌ها در مقابل پوسیدگی حفاظت می‌کند.
 

۲- دندان‌هایم به آب گرم و سرد حساس هستند. چه کنم؟

این موضوع برای هر کسی می‌تواند اتفاق بیفتد. از بین رفتن بافت لثه وبی حفاظ ماندن ریشه دندان می‌تواند این نقطه را به حرارت حساس کند. راه کنترل این مشکل، استفاده از دهان شویه حاوی فلوراید یا خمیر دندان ویژه دندان‌های حساس است. اگر مشکل برطرف نشود دندان پزشک پیوند بافت لثه با استفاده از مواد مصنوعی یا بخشی از دهان را توصیه خواهد کرد.

۳- بعضی وقت‌ها حس می‎کنم دندانم لق است. چه کنم؟

لق شدن دندان می‌تواند نشانه از بین رفتن استخوان فک باشد. بهترین کار مراجعه کردن به جراح لثه و فک است. او پس از بررسی سوابق پزشکی‌تان نوع درمان را انتخاب خواهد کرد. برخی از بیماری‌ها مثل دیابت بر لثه و دندان‌هایتان تاثیر می‌گذارند.
 

۴- سال‌ها سیگاری بودن چه تاثیری بر سلامت دهان و دندان می‌گذارد؟

دهان‌تان بوی ناخوشایندی می‌دهد و دندان‌‎هایتان زرد رنگ است. جای دندان کشیده شده دیرتر التیام می‌‎یابد و پروسه درمان دندان‌های پوسیده طولانی‌تر خواهد شد. اما مشکل اصلی افزایش احتمال بروز سرطان دهان با بالا رفتن سن است. بلافاصله پس از مشاهده توده یا زخم در دهان، زبان و لثه به دندان‎ پزشک مراجعه کنید.
 

۵- دندان دوستم پوسیده است. باید به دندان پزشک مراجعه کند اما آلزایمر دارد، چه باید کرد؟

زمانی که دوست‌تان هوشیار است او را به دندان پزشکی ببرید. پیش از مراجعه به دندان پزشکی دوست‌تان و دندان پزشک را در جریان امور قرار دهید. در صورت امکان یکی از اعضاء خانواده دوست‌تان نیز همراه‌اش باشد تا درباره انتخاب روش درمان تصمیم بگیرد.
 

۶- وقتی دندان ندارم چرا باید به دندان پزشک مراجعه کنم؟

مراجعه سالانه به دندان پزشک برای حفظ سلامت دهان و لثه‌ها الزامی است. دندان پزشک ‎دهان و لثه‌ها را با هدف یافتن علایم و نشانه‌های بروز بیماری‌ها و سرطان‌‎های دهان، زبان و گردن معاینه می‌کند.
 

۷- دندان پزشک باید بداند چه داروهایی می‌خورم؟

هر بار که دندان پزشک‌تان را می‌بینید باید درباره داروهایی که می‌خورید حرف بزنید. فهرستی از نام داروها و میزان مصرف‌تان تهیه کنید و در اختیارش قرار دهید.
 

۸- آرتروز دارم. دست‌‎هایم درد می‌کنند. مسواک زدن سخت است.

شما می‌‎توانید به توصیه‌‎های زیر عمل کنید:
– از مسواک‌های برقی استفاده کنید.
– از نخ دندان استفاده کنید.
– با دندان پزشک‌تان مشورت کنید.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.