اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

کم آبی بلای جان شماست

بر اساس آمار منتشر شده توسط وزارت بهداشت و درمان ایران، زمین خوردن عامل بروز نیمی از آسیب‌های مغزی در ایران است…

زمین خوردن می‌تواند برای همه اتفاق بیفتد. یک دقیقه روی پاهای‌تان ایستاده‌اید؛ لحظه‌ای دیگر روی زمین افتاده‎‌اید؛ زمین خوردن مهم‌ترین عامل آسیب‌دیدگی‌ها و متداول‌ترین علت مراجعه سالمندان به بخش اورژانس بیمارستان‌ها است.
نتیجه یک پنجم زمین خوردن‌ها شکستن مچ دست‌ها و پاها، مفصل ران‌ها و آسیب دیدن مغز است. آماری که توسط پزشکان منتشر شده نشان می‎دهد زمین خوردن دومین عامل آسیب دیدگی‌های منجر به مرگ پس از تصادف با خودروها در میان سالمندان است.
دکتر آلیسون آوریل، مدیر انستیتو توانبخشی سالمندان دانشگاه اورگان گفت:«سر و کار ما بیشتر با کودکان یا سالمندان است، اما بیش از همه ۵۰ و ۶۰ سالگان زمین خوردن را تجربه می‌کنند.»
او افزود:«در حالی که در برخی موارد زمین خوردن اجتناب‌ناپذیر است، اما با ساختن محیط امن‌تر درون و بیرون از خانه می‎‌توان از بروز آسیب‎دیدگی جدی در سالمندان پیشگیری کرد.»
با انجام کارهای زیر در فرصت کوتاه پیش برخورد با زمین می‌توان از بروز آسیب دیدگی‌های شدید جلوگیری کرد:

۱- از سرتان حفاظت کنید

بر اساس آمار منتشر شده توسط وزارت بهداشت و درمان ایران، زمین خوردن عامل بروز نیمی از آسیب‌های مغزی در ایران است. اگر از پشت در حال زمین خوردن هستید سرتان را به قفسه سینه‎تان بچسبانید. اگر از جلو در حال زمین خوردن هستید سرتان را به چپ یا راست بچرخانید.

۲- آرام باشید

مضطرب و نگران‌شدن پس از زمین خوردن طبیعی است، اما تکان نخورید، دست‌های‌تان را زیر سرتان بگذارید و دراز بکشید تا اورژانس برسد.   

۳- اول نشیمنگاه

زمین خوردن دومین عامل آسیب‌دیدگی‌ ستون فقرات است. سعی کنید ضربه‌ای که از زمین خوردن به ستون فقرات تان وارد می‌شود را تقسیم کنید. بدن‌تان را به گونه‌ای قرار دهید که با بخش‌های گوشتی و عضلانی روی زمین بیفتید.
کم کردن خطر زمین خوردن نیز اهمیت زیادی دارد. در این راستا توجه به راهکارهای زیر سودمند است:

– حذف به هم ریختگی‌ها

مبلمان، فرش، موکت، اسباب بازی و… را از راهی که به سمت آشپزخانه، دستشویی، حمام و اتاق نشیمن می‌روید، بردارید.

– تمرکز بر ایمنی

مطمئن شوید اتاق‌ها به اندازه کافی روشن هستند. دستگیره‌ها را در راه پله‌ها و حمام نصب کنید. بیرون از خانه، به پیاده‌رو یا سایر سطوح و موقعیت‌ها توجه کنید. حتی در بازار یا پاساژ، به زمین نگاه کنید تا خطرات بلقوه را شناسایی کرده و از آنها فاصله بگیرید.

– متعادل شدن

افزایش قدرت و انعطاف‌پذیری بدن با فیزیوتراپی و ورزش کردن تعادل‌تان را بیشتر خواهد کرد.

– کنترل کردن چشم‌ها و داروها

ضعف بینایی، مصرف داروهای خاص، پیروی کردن از رژیم غذایی خاص، عوارض سکته مغزی و بیماری‌های روماتیسم، ام اس، پارکینسون و آلزایمر می‌توانند تعادل و هماهنگی اندام‌های بدن را کم کرده و باعث زمین خوردن شوند. با بروز یکی از این بیماری‌ها یا مصرف داروهای خاص بلافاصله با پزشک‌تان مشورت کنید.
دکتر آلیسون آوریل گفت:«زمین خوردن اتفاق خواهد افتاد. بهترین کار برای جلوگیری کردن از زمین خوردن در داخل و خارج از خانه، محل کار و … به حداقل رساندن عوامل خطر زا است.»

منبع: https://b2n.ir/thirdage
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.