اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

سالمندان چه ویتامین‌هایی نیاز دارند؟

سالمونا به عنوان یک بیماری عفونی خصوصا برای سالمندان، خطرات جبران ناپذیری برای سلامتی در پی دارد اما فقط با یک شستن دست ساده می‌توان به جنگ این بیماری رفت.

مهدی رحمانی، متخصص داخلی با بیان اینکه حیوانات خانگی مانند سگ و گربه منبع عفونت سالمونلا هستند و این عفونت به افراد نیز انتقال می‌یابد، افزود: باکتری سالمونلا در روده حیوانات زندگی می‌کند و هر چیزی که با محتویات روده حیوانات در تماس باشد، می‌تواند در معرض خطر آلودگی سالمونلا قرار بگیرد.
 
وی اظهار داشت: همه موارد ابتلا به سالمونلا بر اثر تماس با گوشت خام به‌ وجود نمی‌آید، بلکه ممکن است از طریق گیاهان، بادام‌زمینی، ادویه جات و حتی آب‌نبات‌های میوه‌ای انتقال پیدا کند، حتی غذاهای غیرپاستوریزه مانند شیرهای غیرپاستوریزه می‌توانند خطر ابتلا به سالمونلا داشته باشند.
 
رحمانی ادامه داد: یکی از ساده‌ترین و مهم‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از سالمونلا، شستن دست‌ها است، برای همین همیشه قبل و بعد از دست زدن به گوشت‌های خام، حیوانات خانگی یا گیاهان، حتی بعد از شنا کردن، یا قبل از غذا خوردن دست‌های خود را  به‌ خوبی بشویید.
 
وی اضافه کرد: علائم مسمومیت با سالمونلا ۱۲ تا ۷۲ ساعت بعد از مواجهه بروز می کند و شامل اسهال، ورم شکم و تب است. این علایم می‌توانند چهار تا هفت روز ادامه یابند و با دریافت کافی مایعات به خودی خود رفع شوند.
 
به گفته این پزشک، مسمویت با سالمونلا در افراد بسیار جوان یا سالمند و در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مشکلات جدی می تواند بوجود آورد و در موارد اسهال شدید نیاز به بستری شدن در بیمارستان است، برای  پیشگیری از منتشر شدن باکتری‌ها، باید فورا هر وسیله یا سطح یا ظرفی که در آشپزخانه با گوشت خام در تماس بوده را با آب گرم و صابون بشویید و تمیز کنید.
 
وی افزود: فریز کردن محصولات غذایی نمی‌تواند سالمونلا را از بین ببرد و در واقع فریز کردن این میکروب‌ها را نمی‌کشد و فقط آنها را بطور موقت غیرفعال می‌کند و موقعی که گرم‌شان کنید، دوباره به حالت اولیه و فعال برمی‌گردند.
 
رحمانی با بیان اینکه هر غذایی را با مایکروویو گرم نکنید، تصریح کرد: گرمای مایکروویو خیلی کنترل‌شده نیست و همه بخش‌های غذا را یکسان گرم نمی‌کند، این اتفاق دمای ناهمسانی را به غذا می‌رساند و باکتری‌ها در بخش‌هایی از غذا که درست داغ نشده‌اند، زنده می‌مانند و دوباره فعالیت می‌کنند.
 
وی گفت: سالمونلا به مانند دیگر بیماری‌های عفونی از فردی به فرد دیگر می‌تواند منتقل شود، در صورتی که فرد مبتلا، بهداشت فردی مناسبی نداشته باشد، می‌تواند در تماس با افراد دیگر و همچنین وسایل خانه، این باکتری را گسترش دهد و افراد بیشتری را آلوده سازد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.