اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

تفاوت‌های جنسیتی در الگو‌های گذراندن اوقات فراغت سالمندان ایرانی

سرپرست دبیرخانه شورای ملی سالمندان با انتقاد از نگاه درمان‌محور به سالمندی، گفت: برنامه‌ریزی بودجه‌ای تمامی سازمان‌هایی که در حوزه سالمندی وظیفه‌مند هستند باید مبتنی بر سند ملی سالمندی باشد.

حسام‌الدین علامه در مراسم معارفه خود خدمت به سالمندان را توفیق الهی و احترام به سالمندان را مایه برکت الهی دانست و گفت: امیدواریم در مسیر خدمت پیشکسوتان و دانش‌آموختگان طب، روانشناسی و سلامت سالمندی راهنما و یاریگر ما باشند.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، سرپرست دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با بیان اینکه حوزه سالمندی امری فرارشته‌ای است، افزود: سند نگارش‌شده ارزشمند در حوزه سالمندی، سندی جامع و کامل است این در حالی است که در نگرش دینی به تکریم سالمندان تاکید شده و در فرهنگ شرقی و ایرانی نیز نگاه ویژه‌ای نیز به این موضوع وجود دارد.
 
وی با بیان اینکه یکی از مولفه‌های دینی، معنویت است، اذعان کرد: سلامت معنوی خواستگاه غربی دارد اما برای مواجهه با حیرت و ابهام در معنای زندگی در پس مواجهه با بیماری باید براساس مولفه‌های دینی و معناداری آمادگی برای مرگ و رضایت بر تقدیر الهی را جا بیندازیم.
 
علامه با بیان اینکه بحث سلامت و مراقبت‌های معنوی در ۹۰ درصد دانشگاه‌های آمریکا وجود دارد، افزود: ادبیات ایرانی مملو از اشعار غنی است که بر تکریم پیران و جان‌دیدگی آنها تاکید کرده است لذا باید از نسخه‌های بومی استفاده و مسیری برای جوانان و نوجوانان ایجاد کنیم که از تجربیات آنها استفاده کنند.
 
سرپرست دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور در ادامه نگاه درمان‌محور به سالمندی را مذمت کرد و گفت: جایگاه ملی شورای سالمندان کشور باید پررنگ‌تر شود و برنامه‌ریزی بودجه‌ای تمامی سازمان‌هایی که در حوزه سالمندی وظیفه‌مند هستند مبتنی بر سند ملی سالمندی باشد بطوری که سازمان برنامه و بودجه کشور با ورود به موضوع به میزان تطابق برنامه‌های سالمندی دستگاه‌های همکار با سند، بودجه را افزایش و یا کاهش دهد.
 
وی در پایان مدیریت سامانه داده‌های آماری جمعیت کشور، تشکیل کارگروه تخصصی متناسب با دستگاه‌ها، نگارش برنامه‌های تاکتیکی در حوزه سالمندی، مناسب‌سازی فیزیکی، ایجاد فضای رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی دوستدار سالمند، ساده‌سازی المان‌های عمومی، غربالگری هوشمند و … را از اقدامات پیشرو دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور برشمرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.