اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

کفش مناسب در سالمندی، در کاهش بیماریها مؤثر است

اگر شما یک جفت کفش خوب و راحت بپوشید، فعالیت و جنب و جوش بیشتری خواهید داشت و هنگامیکه فعالیت داشته باشید از سلامتی بیشتری برخوردار خواهید بود.

کفش مناسب در سالمندی

در هر سنی که قرار داشته باشید به یک جفت کفش مناسب نیاز دارید و همانطور که مسن‌تر می‌شوید، پای شما شروع به تغییر می‌کند و داشتن یک جفت کفش مناسب بسیار مهم است.
با بالا رفتن سن، چربی‌های حفاظتی موجود در کف پا از بین می‌رود که باعث فشار به پاشنه می‌شود و زمانیکه این اتفاق می‌افتد، خستگی و اذیت شدن پای فرد را به دنبال دارد. یک جفت کفش خوب می‌تواند این ناراحتی را کاهش دهد. بدون کفش مناسب، یک تحریک جزئی می‌تواند منجر به خار پاشنه و مشکلات دیگر در پا شود.

مزایای یک جفت کفش خوب:

علاوه بر راحتی، یک جفت کفش خوب دارای مزایای زیادی برای شما و پاهای شماست. کاهش آسیب و افتادن. با افزایش سن تعادلمان نیز کمتر می‌شود که این عدم تعادل منجر به جراحت و افتادن می‌شود. یک جفت کفش محکم و مناسب به ما کمک می‌کند تا احساس تعادل بر روی زمین را داشته باشیم و این امر باعث کاهش جراحات ناشی از افتادن افراد می‌شود.
با بالا رفتن سن، شکل پاها نیز می‌تواند تغییر کند که باعث مشکلاتی چون صافی کف پا و مسائل دیگری به سبب ضعف عضلات خواهد شد. این تغییرات در پا حس عدم تعادل در افراد سالخورده را ایجاد کرده و آنها را بیشتر در معرض افتادن قرار می‌دهد.
اگر شما یک جفت کفش خوب و راحت بپوشید، فعالیت و جنب و جوش بیشتری خواهید داشت و هنگامیکه فعالیت داشته باشیم به بهبود سلامت قلب و جلوگیری از سایر بیماری‌ها مانند چاقی و دیابت کمک می‌کنیم. سرمایه‌گذاری بر روی یک جفت کفش خوب برای سلامتی شما مفید است.
هنگامیکه یک جفت کفش محکم ندارید، پاهای شما می‌تواند ضعیف و در نتیجه باعث می‌شود که از دیگر قسمت‌های بدن برای جبران این ضعف بیشتر استفاده شود. مشکلات کمر و زانو، مسائل رایجی هستند که از پوشیدن کفش‌های نامناسب ایجاد می‌شود. زمانیکه شما از کفش‌هایی که برای پاهای شما خوب هستند استفاده می‌کنید، تمام بدن شما مزایایی را بدست می‌آورد.

مواردی که باید قبل از خرید یک جفت کفش در سنین بالا در نظر گرفت:

در حالیکه ظاهر یک کفش ممکن است اولین چیزی باشد که ما به آن توجه می‌کنیم، گاهی اوقات نیاز دارید قبل از ظاهر به محکم بودن و ایمنی آن توجه کنید. این به آن معنا نیست که تعداد زیادی از کفش‌های محکمی که ظاهر خوبی هم داشته باشند وجود ندارد اما این همیشه صدق نمی‌کند.

در اینجا به مواردی که قبل از خرید کفش نیاز است به آن توجه کنید، اشاره می‌کنیم.
برای خرید کفش تا بعد از ظهر صبر کنید
در حالیکه ممکن است بخواهید بعد از باز شدن فروشگاه یا مغازه، اولین نفری باشید که به آن وارد می‌شود، بهتر است تا بعدازظهر صبر کنید زیرا که این زمان برای پاهای شما مناسبتر است. پاهای شما به طور طبیعی در طول روز پهن‌تر می‌شوند درنتیجه زمانیکه بعدازظهر به خرید می‌روید ، سایز مناسب پاهای شما در آن زمان مشخص می‌شود.
با کفش‌ها قدم بزنید تا ببینید که کفش مناسب و اندازه است!
زمانیکه نشسته‌اید ممکن است احساس کنید کفش مناسب است اما در زمان ایستادن شرایط متفاوت است. آیا فضای کافی برای توپ‌های پا وجود دارد؟ آیا پا در کفش لیز می‌خورد؟ آیا تنگ است؟ با قدم زدن، قادر خواهید بود به تمامی این سوالات پاسخ داده و یک جفت کفش مناسب پیدا کنید.

کف کفش را بررسی کنید
کفش‌ها را بچرخانید و کف آن را نگاه کنید. آیا زیرسازی کف آن برای حفاظت از اشیای تیز مناسب است؟ آیا لایه تخت کفش در مقابل ضربه مقاوم است؟

به چه چیزی در کفش‌ها برای سالمندان توجه کنیم:

هنگام خرید کفش برای خودتان یا یکی از اعضای سالمند خانواده، توصیه می‌شود که ویژگی‌های زیر را در یک جفت کفش جستجو کنید:

کفی کفش باید محکم باشد به صورتی‌که در رطوبت و خشکی لیز نخورد، در عین حال باید سبک و ضد ضربه باشد به طوری که روی پاشنه و مچ پا اثر ملایمی داشته باشد.
اگر جنس کفش نفوذ‌ناپذیر و کفش تنگ باشد، پا در هنگام راه رفتن راحت نخواهد بود.
اگر پشتی کفش بلند باشد، مچ پا را هم پوشش می‌دهد.
پاشنه‌ها باید کمتر از یک اینچ باشد. اگر بلندتر باشد، ممکن است باعث پیچ خوردن پا شود.
دهانه پهن برای پا به خصوص زمانیکه پا متورم می‌شود مفید است. هرچه دهانه‌ی کفش پهن‌تر باشد، احساس راحتی بیشتری برای پا ایجاد می‌کند.
اگر تعادل یک مساله است یا در هنگام خم شدن دچار مشکل هستید، بهتر است از کفش‌های بدون بند استفاده کنید.
بهترین انتخاب، کفش چسبی است. پوشیدن و درآوردن کفش‌های چسبی آسان است و به راحتی باز نمی‌شود. اگر کفش‌ها نرم و بالشتکی باشند، برای پا مناسب است و در برابر تحریک و اصطکاک که ممکن است باعث ایجاد تاول شود از پا حفاظت می‌کند.
دو جفت کفش مناسب در آخر باید به این مطلب اشاره شود که هنگامیکه یک جفت کفش مناسب پیدا کردید که از هر جهت برای شما مناسب بود و تمام ویژگی‌ها را که به دنبال آن هستید در آن وجود داشت بهتر است که دو جفت از آن را تهیه کنید. این امر به شما اجازه می‌دهد زمانیکه آن جفت کفشی که می‌پوشید از بین رفت یک جفت کفش اضافه از آن را داشته باشید. زیرا ممکن است آن سبک خاصی که مدنظر شماست دیگر تولید نشود.
خرید خوبی داشته باشید!
منبع: www.seniorliving.org
مترجم: المیرا بیاتی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.