اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

مواد غذایی گیاهی برای سالمندان

رژیم غذایی سالمندان گیاه خوار گیاه‌خواران بشقاب‌هایشان را با فیبر و سبزی‌های تازه پر می‌کنند و کمتر با بیماری‌هایی که سالمندان از آنها رنج می‌برند مثل دیابت، چاقی، بیماری قلبی و افزایش کلسترول خون، دست و پنجه نرم می‌کنند. در این نوشتار، با چهار توصیه درباره پیروی کردن از رژیم غذایی گیاهی توسط سالمندان گیاه خوار آشنا می‌شوید فواید پیروی کردن از رژیم غذایی عاری از گوشت عبارتند از: مصرف کمتر روغن‌های اشباع، نمک و دریافت اندک کالری از طریق مصرف گوشت قرمز
به گفته متخصصان انجمن قلب آمریکا، پیروی کردن از رژیم غذایی گیاهی به حفظ سلامت کمک می‌کند.
.نوشیدن آب همراه با غذا برخی از سالمندان گیاه خوار به سختی می‌توانند سبزی‌های تازه را بجوند و ببلعند. آنها باید سبزی‌ها را بپزند تا نرم شوند و همراه با نوشیدن آب‌میوه‌های تازه بجوند و ببلعند. تقسیم کردن مواد غذایی به تکه‌های کوچک و صرف زمان بیشتر برای خوردن آنها می‌تواند مفید باشد. وقتی پروتزهای دندانی آسیب می‌بینند باید تعمیر یا تعویض شوند. به گفته متخصصان انجمن دندان پزشکان آمریکا، نوشیدن روزانه هشت لیوان آب می‌تواند مشکل بلعیدن غذا را حل کند.
طبخ غذای ساده یکی از ساده‌ترین شکایت‌های سالمندانی که تنها زندگی می‌کنند، کمبود زمان و انگیزه برای آشپزی کردن است. پرستار و اعضای خانواده با تهیه، بسته‌بندی و قرار دادن وعده‌های غذای آماده طبح در یخچال و فریزر می‌توانند به سالمندان گیاه خوار در پیروی کردن از رژیم غذایی سالم گیاهی کمک کنند.
فراموش نکردن پروتئین به دلیل اینکه رژیم غذایی سبزی‌ها حاوی پروتئین‌های گوشتی نیست، سالمندان گیاه خوار  باید انرژی مورد نیازشان را از سایر منابع تامین کنند. علاوه بر منابع گیاهی، دانه‌ها، سبزی‌های برگ سبز، آجیل و حبوبات هم سرشار از پروتئین هستند. متخصصان انجمن قلب آمریکا معتقدند، سویا غنی‌ترین منبع پروتئین است.
کنترل کالری دریافت شده به گفته انجمن قلب آمریکا، میزان کالری روزانه موردنیاز بدن با افزایش سن کم می‌شود. در حالی که سالمندان به کالری روزانه کمتری نیاز دارند اما مقادیر زیادی را از طریق کلسیم، ویتامین د، پروتئین و ویتامین ب ۱۲ دریافت می‌کنند. آنها باید مراقب میزان دریافت کالری باشند تا از افزایش وزن و کلسترول خونشان جلوگیری کنند. میزان مصرف شیرینی‌ها و روغن‌های اشباع سالمندان گیاه خوار باید محدود شود.
حسین صرافی
https://www.livestrong.com/article/380263-recommended-dosage-of-vitamin-b12-for-seniors/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.