اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

علل کاهش وزن ناگهانی و خطرناک سالمندان چیست؟

نشانه ها و خطرات کاهش وزن ناگهانی در سالمندان کاهش وزن ناگهانی در سالمندان می­ تواند نشانه بروز مشکلات پزشکی باشد.

دکتر گریس بروکهافمن، استاد رشته پیری­شناسی مدرسه پزشکی دانشگاه هاروارد در مقاله­ ای که در ژورنال انجمن سالمندان آمریکا منتشر شد، هشدار داد:«سالخوردگانی که وزنشان را ناخواسته و ناگهانی از دست می ­دهند، بیشتر از همسالانشان که چنین نیستند در معرض ابتلا به بیماریهای مزمن قرار دارند.»

کم شدن تحرک، مصرف داروها، مشکلات مالی و … از جمله عوامل کاهش وزن ناگهانی هستند. افسردگی افسردگی یکی از مهم­ترین عوامل کاهش وزن ناگهانی در سالمندان است.

به گفته کارشناسان انجمن سلامت روان آمریکا، تشخیص افسردگی سالمندان می­ تواند دشوار باشد. عوارض جانبی داروها، ابتلا به بیماری، بی­ حاصلی و ترس از مرگ از جمله عوامل بروز افسردگی هستند.

بیشتر بخوانید:

آیا کمبود خواب سبب افزایش وزن می شود؟

کاهش تعاملات اجتماعی، تنهایی و فعالیت­های روزمره می­توانند باعث بروز افسردگی شوند. تبعات کاهش وزن تبعات کاهش وزن ناگهانی در سالمندان ، آمار مرگ و میر را افزایش می­ دهند.

دکتر بروکهافمن می­ گوید:«رابطه مستقیمی میان کیفیت زندگی و کاهش سریع، ناگهانی و ناخواسته وزن سالمندان وجود دارد.

کاهش وزن ناگهانی سالمندان

کاهش توده عضلانی بالافاصله پس از کم شدن ناگهانی وزن شروع شده، سیستم ایمنی بدن تضعیف شده و احتمال ابتلا به بیماریهای حاد افزایش می­ یابد. عملکرد تشخیص این که اول مشکلات پزشکی بروز می ­کنند یا کاهش وزن، دشوار است.

در حالی که کاهش ناگهانی وزن می ­تواند باعث بروز افسردگی شود، تغییر روحیه نیز می ­تواند باعث کم شدن اشتها و میل به خوردن غذا بشود.

توانایی حس کردن طعم و بو با افزایش سن کم می­ شود و میل به خوردن غذا را کم می ­کند. برخی از داروها نیز می ­توانند بر حس ­ها تاثیر بگذارند.

کاهش وزن ناگهانی سالمندان چرا رخ می دهد؟

بروز زوال عقل نیز از جمله علل کاهش وزن ناگهانی است. ویژگی­ها کاهش ناگهانی بیش از ۱۰ درصد وزن می ­تواند نشانه بروز بیماری حاد باشد. پزشک با بررسی علایم کاهش وزن ناگهانی در سالمندان ، بیماری – سرطان، بیماری کبد یا پر کاری تیروئید – را تشخیص می­ دهد.

کاهش وزن مکرر در دوره­ای شش ماهه نیز نشان دهنده به خطر افتادن سلامت است. راه حل سوخت و ساز بدن با افزایش سن کاهش – میزان مصرف کالری کم می ­شود.

فعالیت بدنی نیز پس از ورود به دوران سالمندی کاهش می­ یابد. به گفته بنیاد سلامت سالمندان آمریکا، پرستاران و اعضای خانواده می­ توانند با زیر نظر گرفتن تغذیه، تاثیر کاهش اشتها و میل به غذا خوردن سالمندان را کم کنند.

نوشیدن میلک شیک، خوردن پنیر و غلات کامل به افزایش وزن کمک می ­کنند.

منبع: livestrong.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.