اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

شما می‌توانید در سالمندی یک شاعر معروف شوید

فعالیت های جذاب در دوران سالمندی در عصر حاضر به دلیل پیشرفت‌های دانش پزشکی،عمر افراد طولانی‌تر شده است. اما زندگی طولانی‌تر به معنای انجام فعالیت‌های بیش‌تر و پر کردن زمان زیادی است که فرد در دوران سالمندی دارد. حال این پرسش مطرح می‌شود که فعالیت های جذاب برای دوران سالمندی کدامند؟ پاسخ این است که تقریبا هیچ محدودیتی وجود ندارد. این به خود سالمند بستگی دارد که آیا می‌خواهد فعالیت‌های موردعلاقه‌اش را که در دوران زندگی‌اش هرگز فرصتی برای انجام آنها نداشته است ادامه دهد، یا اینکه می‌خواهد به عرصه‌های جدیدی پا بگذارد.
بسیاری از افراد حتی در سنین سالمندی همچنان خلاق هستند و می‌توانند در زمینه‌های مختلف هنری بدرخشند. نمونه‌های زیادی از سالمندان در جهان وجود دارند که در سنین بالاتر از ۶۰ و ۷۰ توانسته‌اند استعدادهای نهفته خودشان را در نویسندگی، شعر، بازیگری و سایر زمینه‌های هنری شکوفا سازند.
انجام فعالیت‌های خلاقانه به سالمندان هدف می‌دهد هنگامی که افراد به دوره سالمندی می‌رسند، سبک زندگی و اولویت‌های آنها تغییر می‌کند. مسلما آنچه که برای سالمندان از همه چیز مهم‌تر است، داشتن دوران سالمندی موفق است. بر اساس یک مطالعه که در مجله Aging Studies منتشر شد، شرکت‌کنندگان این مطالعه که در سنین ۶۰ تا ۹۳ سال بودند، شش ویژگی سالمندیِ موفق را در هدف‌دار بودن، تعامل با دیگران، رشد فردی، اعتماد به نفس، استقلال و سلامتی تعریف کردند. بنابراین فعالیت‌های خلاقانه مانند نوشتن، نقاشی کردن، بافتنی و هنرهای دستی، شعر، موسیقی و حتی بازیگری حس هدف‌دار بودن و رشد فردی را به شدت تقویت می‌کنند.
حس هدف‌داری برای سالمندان بسیار مهم است، چرا که بیشتر آنها سال‌های جوانی‌شان را با شغل تمام‌وقت، بچه‌داری یا رسیدگی به امور منزل گذرانده‌اند. هنگامی که این مسئولیت‌ها برداشته می‌شود، سالمندان می‌توانند به فعالیت‌هایی بپردازند که بر بهداشت و سلامت کلی آنها تأثیر می‌گذارد و هدف زندگی آنها را مشخص می‌کند. پرداختن به این فعالیت های جذاب در تقویت روحیه سالمندان بسیار مؤثر است. البته فقط فعالیت‌های حرفه‌ای نیستند که سالمندان می‌توانند وقت‌شان را با آنها پر کنند؛ این افراد می‌توانند برخی از سرگرمی‌هایی را که هرگز انجام نداده‌اند در پیش بگیرند.
ثبت‌نام در کلاس‌های آموزشی – خوشبختانه در حال حاضر فرصت‌هایی برای شکوفاسازی و آموزش سالمندان در سراسر جهان و نیز در کشورمان ایجاد شده است. سالمندان و بازنشستگان با شرکت در این کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی که معمولا در مراکز فرهنگی برگزار می‌شوند، می‌توانند هنرمندی  درون‌شان را کشف کنند. با شرکت در این کلاس‌ها سالمند می‌تواند استعداد بازیگری، صدای زیبا، ذوق تصویرسازی یا هر نوع خلاقیت هنری دیگر را در خودشان تشخیص دهند و به عرصه‌های جدید پا بگذارند. این کارگاه‌ها حتی می‌توانند موقعیت‌های مناسب را برای شروع فعالیت به سالمندان معرفی کنند.
ملحق شدن به گروه‌های هنری مانند نمایش و تئاتر – سالمندانی که از استعداد بازیگری و نمایش برخوردار هستند می‌توانند با پیوستن به گروه‌های نمایشی، تئاتر و بازیگری این توانایی را در خودشان پرورش دهند. این فعالیت‌ها در افزایش اعتماد به نفس، عزت نفس و عدم وابستگی سالمندان بسیار مؤثر است. برای سالمندان نقش‌های مناسبی وجود دارد و می‌توانند از همین گروه‌ها کارشان را آغاز کنند.
مجلات، روزنامه‌ها و وبلاگ‌ها- یکی از فعالیت های جذاب و بهترین عرصه‌هایی که سالمندان می‌توانند به آن وارد شوند و در آن موفق باشند، نویسندگی است. نوشتن داستان زندگی یا تجربیات حاصل عمر برای بسیاری از افراد جذاب است. برخی از مجله‌ها و وبلاگ‌ها به‌دنبال افرادی هستند که تجربیات‌شان را با دیگران به اشتراک بگذارند. می‌توان با کمی جستجو در اینترنت یا درخواست نویسندگی برای مجلات این فرصت‌ها را شناسایی کرد. افراد خانواده هم می‌توانند با تشویق سالمندان و خواندن نوشته‌های آنها به آنها کمک کنند تا ورود آنها به این عرصه با انگیزه بیشتری صورت گیرد. نوشتن در بهبود عملکرد شناختی و کاهش استرس بسیار مفید است.
می‌توانید خودتان یک وبلاگ درست کنید و در آن از هر چه تمایل دارید بنویسید. اگر استعداد شعر دارید، از اشعارتان بنویسید. حتی می‌توانید یک وبلاگ هنری درست کنید و کاردستی‌های خلاقانه مانند نقاشی، بافتنی، قلاب‌دوزی و هنرهایی که دارید را در آن قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید با افراد مجازی هم تعامل برقرار کنید و شاید حتی بخواهند که به آنها آموزش بدهید. هنرهای تجسمی و صنایع دستی هماهنگی چشم با دست و قدرت تمرکزتان را بالا می‌برند.
سالمندی آغاز دوره جدیدی از زندگی است. فرصت‌های فراوانی در انواع حرفه‌ها و کارهای هنری وجود دارد که می‌توانید در آنها وارد شوید و چالش‌های جدیدی را تجربه کنید. این فعالیت های جذاب می‌توانند کاملا متفاوت از شغل سابق شما باشند. یک پزشک ممکن است در دوران سالمندی به این نتیجه برسد که می‌تواند بازیگر خوبی باشد، یک خانم خانه‌دار می‌تواند استعدادش را در نقاشی یا مجسمه‌سازی محک بزند یا حتی یک کارمند بازنشسته می‌تواند نویسنده خوبی شود؛ کافی است با این چالش‌ها روبه‌رو شوید و شرایط اولیه را فراهم کنید. سپس با پشتکار ادامه دهید و بدانید هرگز برای هیچ نوع فعالیتی دیر نیست.
https://www.holidaytouch.com/retirement-101/senior-living-articles/creativity-and-aging-benefits-of-art-on-senior-health
https://www.umh.org/assisted-independent-living-blog/creativity-boosting-tips-for-older-adults
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0890406599000213

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.