اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

ارتباط با نوه ها و فرزندان در عصر دیجیتال

آشنایی با اپلیکیشن های موبایل با وجود اینکه میزان استفاده سالمندان از تکنولوژی کمتر از عموم مردم است اما امروزه این گروه بیشتر از همیشه در ارتباط با دنیای دیجیتال هستند. در واقع، برخی از سالمندان مثل کسانی که جوانتر هستند و از لحاظ مالی در وضعیت خوبی به سر می‌برند و یا دارای تحصیلات بالاتری هستند، گزارش شده است که از تکنولوژی برخوردارند و به میزان مشابه بزرگسالان زیر ۶۵ سال از فناوری‌های گوناگون  و اپلیکیشن های موبایل استفاده می‌کنند. در عین حال، تعدادی از سالمندان نیز که از وضعیت درآمدی خوبی برخوردار نیستند و یا به دلایل گوناگون دیگر، با دنیای دیجیتال فاصله دارند.
یکی از فناوری‌های جدید ،تلفن‌های همراه هوشمند و اپلیکیشن های موبایل می‌باشند که می‌توانند نقش مهمی در حفظ کیفیت مناسب زندگی سالمندان داشته باشند. این تکنولوژی باعث فعال ماندن سالمندان و اجتماعی شدن آنها، در حالی که می‌توانند زندگی مستقلی در فضایی امن داشته باشند، می‌شود. به تازگی، این فناوری مورد توجه بسیاری از سالمندان قرار گرفته است و بسیاری از آنان برای اهداف گوناگون شروع به استفاده از آن کرده‌اند.
رسانه‌های اجتماعی و دیگر اشکال تکنولوژی پیشرفته در دهه‌های قبل وجود نداشتند، بنابراین برای برخی از سالمندان –به ویژه نسل‌های قدیمی‌تر- عادت کردن و استفاده از فیسبوک[۱]، پیام کوتاه[۲]، اسکایپ[۳] و نحوه کارکرد برنامه‌ها[۴] و اپلیکیشن های موبایل مشکل است. همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم در حالی که برخی از سالمندان ممکن است فوراً تکنولوژی را نپذیرند، بسیاری از آنها بعد از امتحان کردن، استفاده از آن و برنامه‌های موجود در آن را آسان می‌بینند. براساس مطالعه‌ای که توسط مجله روانپزشکی، رفتاری و شبکه‌های اجتماعی[۵] بر روی ۵۹۱ شرکت‌کننده با میانگین سنی ۶۸ سال انجام شده است، ۷۷ درصد از آنان معتقد بودند که استفاده از فناوری دشوار نیست. علاوه بر این، ۷۲ درصد از آنان گفته بودند که مخالف یادگیری تکنولوژی جدید نیستند.
زمانیکه در حد اعتدال از این تکنولوژی استفاده شود،  اپلیکیشن های موبایل و رسانه‌های اجتماعی دارای مزایایی برای سلامت افراد نیز هست. به این دلیل که برقراری ارتباط با دیگران –به خصوص نوه‌ها- می‌تواند از خستگی و تنهایی در سالمندان جلوگیری کند اما برای افراد دارای مشکل حرکتی آسان نیست. سالمندانی که از فیسبوک و دیگر اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند دارای زندگی شادتری هستند و کمتر دچار افسردگی می‌شوند. آنها همچنین کمتر مبتلا به فشار خون و یا بیماری‌های مزمنی چون دیابت می‌شوند.
این خبر خوبی برای پدر بزرگ‌ها و مادربزرگانی است که دور از فرزندان و نوه‌های خود زندگی می‌کنند اما می‌خواهند با آنها در ارتباط باشند. آشنایی با تکنولوژی و اپلیکیشن موبایل  به آنها کمک می‌کند تا روابط خود را حتی با کوچکترین نوه‌های خود تقویت کنند. در اینجا به چند روش برای برقراری ارتباط با اعضای جوانتر خانواده از طریق رسانه‌های اجتماعی و پیام کوتاه اشاره می‌کنیم:
امتحان کردن برنامه اپلیکیشن های موبایل همه نام فیسبوک را شنیده‌اند.  از جمله اپلیکیشن ها موبایل که  راهی عالی برای برقراری ارتباط با دوستان و اعضای خانواده در سراسر جهان است و استفاده از آن نیز آسان است. اگر این برنامه برای شما جدید است به سایت Facebook.com مراجعه کنید و یک صفحه برای خود ایجاد کنید. شما می‌توانید نام نوه‌ها، فرزندان، خواهر و برادر خود و یا هر کسی را که می‌شناسید و می‌خواهید با او ارتباط برقرار کنید، تایپ کنید و به لیست دوستان خود اضافه کنید. هنگامی‌که درخواست‌های دوستی شما را بپذیرند، هر زمان که آنها صفحه‌ی خود را به روزرسانی می‌کنند، مطلع می‌شوید. شما نیز صفحه‌ی خود را به طور منظم به روزرسانی کنید با گذاشتن عکس و مطلب به طوری که دیگران از وضعیت شما باخبر باشند.
توییتر[۶] یکی دیگر از رسانه‌های اجتماعی محبوب و اپلیکیشن های موبایل است. نوه‌های شما عمدتاً در فیسبوک صفحه دارند، بنابراین بررسی کنید که آیا در توییتر هم دارای حساب کاربری هستند. اگر چنین است، می‌توانید حساب کاربری خود را ایجاد کنید و با آنها در توییتر هم در ارتباط باشد. فقط به سایت Twitter.com بروید و اعضای خانواده خود را دنبال کنید. نوشتن متن و یا به روزرسانی صفحه را در توییتر، “توییت”[۷] می‌نامند که شامل ۱۴۰ کاراکتر و یا کمتر است، که این تفاوت عمده توییتر با فیسبوک است. نوشتن متن در توییتر کوتاه و مختصر است، درحالیکه فیسبوک هیچ محدودیتی در تعداد کلمات ندارد. توییتر به نظر کمی پیچیده‌تر است، فقط لازم است که بدانید مجبور به استفاده از تمامی امکانات موجود در این رسانه نیستید.
اینستاگرام[۸] نیز دارای محبوبیت است اما با دو مورد فوق متفاوت است به این صورت که بیشتر بر روی عکس تمرکز دارد تا بر روی مطلب. اینستاگرام این امکان را به کاربران خود می‌دهد تا دنیای خود را در قالب تصویر با دیگران به اشتراک بگذارند. در حالیکه شما می‌توانید در مورد عکس‌های اعضای خانواده خود نظر بدهید، نمی‌توانید به طور مستقیم از طریق اینستاگرام با آنها در ارتباط باشید. با این حال، از این بابت سرگرم‌کننده است که عکس‌هایی را که نوه‌های شما می‌گیرند را ببینید تا بتوانید دنیا را از نگاه آنها مشاهده کنید. برای شروع به Instagram.com مراجعه کنید و اعضای خانواده‌ی خود را دنبال کنید تا آخرین عکس‌های آنها را حتی به صورت ساعتی ببینید.
پینترست[۹] یکی دیگر از رسانه‌های اجتماعی  و اپلیکیشن های موبایل است اما با سه مورد فوق تفاوت دارد. این رسانه به کاربران خود اجازه می‌دهد مواردی را که به آن علاقمندند را در بورد یا صفحه‌ی آنلاین ذخیره کنند. از این برنامه به عنوان یک وسیله‌ی ارتباطی استفاده نمی‌شود اما به شما این امکان را می‌دهد که از علایق نوه‌های خود باخبر شوید و برای خرید هدیه تولد و یا مناسبت‌های دیگر به شما ایده می‌دهد. برای مثال، نوه شما عکس یک لباس، یک سرگرمی، تیم ورزشی، حیوان و یا موارد دیگر را در این صفحه می‌گذارد. برای عضویت در این برنامه می‌توانید به Pinterest.com مراجعه کنید و اعضای خانواده‌ی خود را دنبال کنید و از علایق آنها باخبر شوید.
اسکایپ[۱۰] وسیله‌ی ارتباطی دیگری از اپلیکیشن های موبایل است که توصیه می‌شود پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها داشته باشند. اسکایپ یک رسانه اجتماعی نیست اما راهی است که به شما این اجازه را می‌دهد از طریق اینترنت تماس تصویری داشته باشید که برای استفاده از این برنامه باید به کامپیوتر و یا تلفن همراه دارای دوربین دسترسی داشته باشید. سالمندان می‌توانند اعضای خانواده‌ی خود را به صورت تصویری ببینند که برای افرادی که فرزندانشان در کشورها یا شهرهای دیگر و دور از آنها زندگی می‌کنند بسیار مناسب است و از این طریق می‌توانند بزرگ شدن نوه‌های خود را ببینند. اسکایپ همچنین دارای قابلیت ارسال پیام می‌باشد که به فرد این اجازه را می‌دهد به طور مداوم در طول روز با اعضای خانواده‌ی خود در ارتباط باشد.
پیام کوتاه:
ارسال پیام کوتاه در بین نوجوانان و جوانان و بزرگسالان نیز محبوب است. برنامه‌های پیامکی به شما این اجازه را می‌دهد در طول هفته و ۲۴ ساعته به دستگاه تلفن یکدیگر پیام ارسال کنید. بسیاری از مردم می‌خواهند در طول روز به طور مداوم با دوستان و اعضای خانواده‌ی خود از طریق اپلیکیشن های موبایل در ارتباط باشند و برنامه‌های پیامکی این امکان را فراهم کرده‌اند.
متاسفانه، بسیاری از جوانان در دریافت ایمیل یا داشتن تماس تلفنی برای پاسخ صبور نیستند. بنابراین، پیام کوتاه ارتباط سریع و آسان را که تنها چند ثانیه وقت می‌گیرد، پیشنهاد می‌دهد. با وجود تمام اصطلاحات و شکلک‌ها، بسیاری از افراد سالخورده ممکن است پیام کوتاه را نادیده بگیرند، به این خاطر که نمی‌توانند پیام‌ها را درک کنند. در حالیکه، با مرور زمان می‌توانند با این موارد آشنا شوند و به آن عادت کنند. اپلیکیشن های موبایل بهترین راه برای ارتباط خانواده‌های پرمشغله هستند.
دیگر برای ارسال پیام نیازی به بهانه ندارید و به سادگی می‌توانید به نوه‌ی خود بگویید که به او فکر می‌کنید. ممکن است بخواهید از نوه‌ی خود بپرسید مدرسه چطور بود. نوه‌های شما به احتمال زیاد سریعاً جواب پیام کوتاه شما را می‌دهند. هنگامی که پیامی دریافت می‌کنید، می‌خواهید به سرعت حداقل تا پایان روز، در صورت امکان حتی زودتر به آن پاسخ دهید.
ارسال پیام یک روش غیر رسمی ارتباط است. بنابراین، مجبور نیستید در مورد املای صحیح و علائم صحیح نگران باشید. در حقیقت، شما احتمالاً با اصطلاحات و مخفف‌های متعددی مواجه خواهید شد که معنای آن را ندانید و برای حل این مشکل می‌توانید از راهنماهایی استفاده کنید که اختصارات را در پیام کوتاه به شما معرفی می‌کند و با یادگیری آنها شکاف ارتباطی خود را با نوه‌هایتان از بین ببرید.
با استفاده از برنامه‌ها و روش‌های ارتباطی فوق دیگر نگران از دست دادن ارتباطتان با اعضای خانواده نخواهید بود.
منبع: senior.com
مترجم: المیرا بیاتی
[۱]. Facebook
[2]. texting
[3]. Skype
[4]. apps
[5]. the Journal of Cyber psychology، Behavior، and Social Networking
[6] . Twitter
[7] . tweets
[8] . Instagram
[9] . Pinterest
[10] . Skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.