اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

حقوق بازنشستگان چگونه افزایش می‌یابد؟ – شادمان

درآمدزایی در دوران بازنشستگی بسیاری از افراد در سنین جوانی و میانسالی معمولا به فکر درآمد بازنشستگی خود نیستند. آنهایی هم که شغل دولتی دارند و به آنها حقوق بازنشستگی از دولت تعلق می‌گیرد، خیال‌شان راحت است و دیگر برای افزایش درآمدشان در آن دوره تمهیداتی نمی‌اندیشند. در حالی که حقوق بازنشستگی معمولا به سختی کفاف مخارج بازنشستگان را می‌دهد و این موضوع مختص کشور خاصی نیست.
بر اساس آمار ۷ میلیون نفر از جمعیت حال حاضرِ کشور ما را بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی و خانواده‌های آنها تشکیل می‌دهند. با توجه به گرانی اجناس و هزینه های بالای درمان، حقوق بازنشستگان فقط ۳۰ درصد از هزینه‌های آنها را پوشش می‌دهد. از طرفی ۶۰ درصد از بازنشستگان حداقل حقوق بازنشستگی را دریافت می‌کنند. به همین دلیل قدرت خرید بسیاری از بازنشستگان کاهش یافته است و بنابراین این افراد باید به فکر افزایش درآمد بازنشستگی برای خودشان باشند.
روش‌هایی برای افزایش حقوق و درآمد بازنشستگی به تعویق انداختن تاریخ بازنشستگی یکی از روش‌های اصلی و مهم برای افزایش درآمد بازنشستگی و مستمری تأمین اجتماعی، این است که افراد تاریخ بازنشستگی‌شان را به تأخیر بیندازند. مسلما هر چه میزان سابقه کار بیشتر باشد، مقدار حقوق بازنشستگان افزایش می‌یابد. برای نمونه، اگر فرد پس از ۲۰ سال کار (دولتی یا خصوصی) هنوز هم به اندازه کافی فعال است و می‌تواند بیشتر کار کند، بهتر است تاریخ بازنشستگی را عقب بیندازد. مستمری بگیران تأمین اجتماعی نیز در صورتی که خودشان حق بیمه را پرداخت می‌کنند می‌توانند با اضافه کردن سال‌های پرداخت حق بیمه، از حقوق مستمری بیشتری برخوردار شوند. به عنوان مثال اگر فردی ۲۳ سال سابقه بیمه دارد تقریبا دو سوم از مستمری کامل تأمین اجتماعی را دریافت می‌کند. اگر فرد در سنین جوان‌تر اقدام کرده باشد بهتر است ۸ سال دیگر را هم پرداخت کند تا مستمری کامل به او تعلق بگیرد.
کار نیمه وقت روش دیگری که برای افزایش درآمد بازنشستگی  وجود دارد، اضافه کردن منابع درآمد در دوره بازنشستگی است. بازنشستگان می‌توانند از منابع متنوعی درآمد خودشان را افزایش دهند. یکی از این روش‌ها داشتن یک شغل نیمه‌وقت است. بازنشستگانی که هنوز سرحال و فعال هستند می‌توانند شغلی برای خودشان در دوران بازنشستگی داشته باشند. در برخی موارد برای بازنشسته‌ها در همان محیط کار سابق‌شان شغل مناسبی وجود دارد (برای نمونه، نگهبانی سازمانی که در آنجا
مشغولِ کار بوده‌اند). در غیر این صورت، می‌توانند از یک شغل نیمه‌وقت سبک که به سلامتی آنها خدشه وارد نکند برای افزایش درآمدشان استفاده کنند. برای نمونه، معلمان می‌توانند پس از بازنشستگی تدریس خصوصی داشته باشند یا نظامی‌ها می‌توانند یک کتابفروشی کوچک یا مغازه باز کنند. افرادی که بازنشسته دادگستری هستند نیز می‌توانند در دادگاه‌ها مشاغل پاره‌وقتی را برای خودشان پیدا کنند. گزینه‌های زیادی وجود دارد که برای سالمندان مناسب‌تر از جوانان است و می‌تواند به آنها کمک کند علاوه بر داشتن درآمد با جامعه تعامل برقرار کنند و از بی‌حوصلگی و بیکاری در خانه رها شوند.
تبدیل دارایی ها یکی از منابع اضافی درآمد بازنشستگی ، دارایی‌های بازنشستگان است. برخی دارایی‌ها ارزشمند هستند و می‌توان از آنها کسب درآمد کرد. به عنوان مثال، برخی بازنشستگان تنها یا با همسرشان در خانه‌های بزرگ زندگی می‌کنند. این افراد می‌توانند با فروش منزل‌شان در موقعیت مناسب به منزل جمع‌وجورتری نقل‌مکان کنند. با این کار هم می‌توانند درآمدی اضافی به دست آورند و آن را سرمایه‌گذاری کنند و هم اینکه کار نظافت و رسیدگی به کارهای منزل برایشان راحت‌تر می‌شود. اگر بازنشستگان نگران هستند که ممکن است با فروش خانه پول آن را از دست بدهند، می‌توانند منزل‌شان را به جای فروش اجاره دهند و خودشان هم در بخشی از همان خانه زندگی کنند یا اینکه خانه کوچکتری را اجاره کنند. بازنشستگانی که اتومبیل دارند و دیگر توانایی رانندگی ندارند، می‌توانند اتومبیل‌شان را به رانندگان مورداعتماد بسپارند تا با آن مسافرکشی کنند و از این طریق درآمدی برای خودشان داشته باشند.
راهبردهای فوق فقط برخی از روش‌های افزایش درآمد بازنشستگان هستند. هر کسی با توجه به موقعیت‌ها و فرصت‌هایی که در اطرافش وجود دارد می‌تواند از انواع روش‌های درآمدزایی در دوران بازنشستگی بهره گیرد. با این حال، بازنشستگان باید توجه داشته باشند که افزایش درآمد به معنای افزایش مخارج نیست. یعنی این افراد همچنان باید به اندازه کافی در هزینه‌هایشان صرفه‌جویی کنند. همه افراد باید از همان سنین میانسالی، آموزش‌های لازم را در این زمینه ببینند و با آگاهی کامل به فکر درآمد بازنشستگی باشند.
| شادمان |
منابع:
https://money.usnews.com/money/blogs/on-retirement/2014/12/18/5-ways-to-increase-your-retirement-income
https://www.moneyadviceservice.org.uk/en/articles/ways-to-boost-your-pension-in-the-run-up-to-retirement#the-two-key-options–pay-in-more-or-defer

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.