اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

ارتقای سلامت سالمندان جامعه مبتنی بر سلامت همراه و تکنولوژی

تأثیرات مثبت تکنولوژی بر زندگی سالمندان دنیای تکنولوژی آنقدر بشر را وابسته به خود کرده است که حالا سالمندان هم باید آن را به عنوان بخش جدیدی از زندگی شان بپذیرند، این پذیرفتن می‌تواند از جهت مثبت و در راستای سهولت زندگی شان و تاثیرات مثبت بر سلامت جسم و روح سالمندان کاربرد داشته باشد. یکی از این موارد آموزش هایی است که امروزه توسط گوشی های همراه هوشمند در هر جایی و هر زمانی بدون احتیاج به دیگران می توانند از آن استفاده کنند.
تکنولوزی تلفن همراه پیشرفت‌های اخیر در فناوری تلفن همراه فرصت‌های زیادی را برای بهبود سلامت و رفاه افراد، توانایی نظارت و گزارش سریع تغییر وضعیت سلامتی ،کمک به ایجاد شیوه زندگی سالم، تشخیص سریع شرایط بهداشتی، تسهیل اطلاع‌رسانی و ترویج مراقبت‌های بهداشتی و درمانی فراهم می‌کند. این فناوری می‌تواند در احساس استقلال و امنیت سالمندان مؤثر باشد و موجب ارتقای کیفیت زندگی آنان شود. همچنین استفاده از این ابزار می‌تواند باعث افزایش رضایتمندی سالمندان و باانگیزه‌تر شدن آنان برای ادامه درمان و حیات شود.
همانطور که گفته شد اهداف استفاده از روش‌های نوین آموزشی با استفاده از گوشی‌های هوشمند می‌تواند در کنترل بیماری‌ها و کاهش عوارض آن مؤثر باشد. کاربرد فناوری‌های ارتباطی در عرصه ارائه خدمات سلامت و مدیریت صحیح آن از طریق تغییر رفتار مردم و به ویژه خودمراقبتی می‌تواند روند روبه‌رشدی را در زمینه پیشگیری، درمان و آموزش پزشکی در سنین مختلف و به خصوص در سالمندان داشته باشد. با وجود افزایش امید به زندگی افراد و رشد فزاینده جمعیت سالمندان در جامعه، نقش حمایتی خانواده‌ها رو به کاهش است. این مسئله ناشی از افزایش شکاف نسلی بین جوانان و سالمندان، کاهش تعداد فرزندان و افزایش طول عمر سالمندان است که افزایش مراقبت‌های بیشتر در دوره سالمندی و تهیه مقدمات مورد نیاز را که فناوری اطلاعات سلامت یکی از مهم‌ترین اجزای آن است، لازم می‌سازد.
یافته های زیر هم مطالعه ای مروری از طریق جست‌وجو در منابع علمی معتبر از جمله الزویر، ساینس دایرکت، اسکوپوس، پروکوئست، کوچرین، اس‌ای‌دی و جست‌وجوی پیشرفته در گوگل و گوگل اسکولار در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷  توسط «رضا صفدری»، دانشجو گروه مدیریت اطلاعات سلامت «احمدرضا شمس آبادی»، «شهربانو پهلوانی نژاد»، از دیگر اعضای گروه مدیریت اطلاعات سلامت است که با موضوع «ارتقای سلامت سالمندان جامعه مبتنی بر سلامت همراه و تکنولوژی »، در مجموع بین ۶۵ مقاله و کارتحقیقاتی بررسی شد که از این تعداد، ۲۹ مقاله در این پژوهش استفاده شدند.
مقاومت برای استفاده از فناوری 
یافته‌ها حاکی از آن است که عمده‌ترین چالش در استفاده از سلامت همراه در سالمندان، نداشتن سواد الکترونیکی و مقاومت برای استفاده از تکنولوژی  است. این موضوع به فراهم‌ساختن زیرساختارها، نظام‌نامه و استاندارد و تحقیقات بیشتری در این زمینه نیازمند است. فناوری تلفن‌های همراه می‌تواند در کنترل سلامت بیماران مسن دیابتی نقش کلیدی بر عهده داشته باشد. استفاده از این فناوری‌ها در ایران و کشورهای دیگر با توجیه قابل قبولی همراه بوده است و در آینده می‌تواند در نقش ابزار مکمل در پزشکی نوین استفاده شود.
اطرافیان سالمندان باید بتوانند سالمندان خانواده خود را در جهت استفاده از تلفن همراه مجاب کنند چرا که به کارگیری آن در ارائه مراقبت نه تنها در کاهش هزینه‌ها و دسترسی آسان به مراقبت و جنبه‌های متنوع آن مؤثر است، بلکه باعث بهبود در روابط بیمار و ارائه‌دهندگان مراقبت و همچنین افزایش تأثیر خودمراقبتی به خصوص در سالمندی می‌شود.
منبع: مرکز تحقیقات سالمندی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.