اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چکار کنیم که از ضعف استخوانی در امان باشیم؟

ضعف استخوانی

مصرف لبنیات در سالمندان می تواند از ایجاد ضعف استخوانی در آنها پیشگیری کند.

به گزارش شادمان، نتایج یک مطالعه بین المللی نشان می دهد که افزایش مصرف غذاهای غنی از کلسیم و پروتئین مانند شیر، ماست و پنیر می تواند باعث کاهش سقوط و شکستگی در افراد مسنی شود که در مراکز مراقبتی سالمندان زندگی می کنند.

توجه به این رویکرد مهم مراقبتی و تغذیه ای می تواند پیامدهای گسترده ای را به عنوان یک اقدام بهداشت عمومی به منظور پیشگیری از شکستگی به همراه داشته باشد.

افراد مسنی که در مراکز مراقبتی سکونت دارند، اغلب میزان کلسیم و پروتئین کمی در بدن خود دارند و همین موضوع می تواند منجر به ضعف استخوانی و افزایش خطر سقوط و شکستگی در آن ها شود. بر این اساس تخمین زده می شود که حدود ۳۰ درصد از شکستگی های مفصل ران، مربوط به سالمندان ساکن در مراکز مراقبتی باشد.

ضعف استخوانی

بهترین روش برای پیشگیری از ضعف استخوانی سالمندان

امروز ما به خوبی می دانیم که غذاهای غنی از کلسیم و پروتئین مانند شیر، ماست و پنیر به جلوگیری از شکننده شدن استخوان ها کمک می کنند، اما در این خصوص که آیا افزایش مصرف روزانه این غذاها، یک راه موثر و ایمن برای کاهش خطر شکستگی در افراد مسن است یا خیر، مطالعات اندکی انجام شده است.

محققانی از استرالیا، هلند و آمریکا در یک مطالعه پژوهشی، بررسی کردند که آیا دریافت روزانه مقادیر توصیه شده کلسیم (۱۳۰۰ میلی گرم) و پروتئین (۱ گرم/کیلوگرم وزن بدن) از منابع غذایی نظیر لبنیات، خطر سقوط و شکستگی را در افراد مسن کاهش می دهد یا خیر.

در این کارآزمایی بالینی دو ساله ۶۰ مرکز مراقبت سالمندان در استرالیا مورد مطالعه قرار گرفتند و ۷۱۹۵ نفر شامل با میانگین سن ۸۶ سال در آن مشارکت داشتند.

بررسی های فوق نشان داد که افزایش مصرف منابع غذایی مورد اشاره، باعث کاهش ۳۳ درصدی برای همه شکستگی ها می شود. بر این اساس، ۴۶ درصد کاهش در شکستگی لگن و ۱۱ درصد کاهش در سقوط سالمندان مشاهده شد. این کاهش در خطر نسبی شکستگی مشابه با مواردی بود که در آن ها با استفاده از داروهای قوی برای افزایش استحکام استخوان در افراد مبتلا به پوکی استخوان مشاهده شده بود.

ضعف استخوانی

بهبود مصرف کلسیم و پروتئین با استفاده از غذاهای لبنی، یک مداخله مناسب و آسان است که به خوبی خطر سقوط و شکستگی ها را که در افراد مسن ساکن در مراکز مراقبتی کاهش می دهد.

این مداخله تغذیه ای، می تواند پیامدهای گسترده ای به عنوان یک اقدام بهداشت عمومی برای پیشگیری از شکستگی در سالمندان حاضر در بقیه بخش های جامعه نیز داشته باشد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.