اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

مصرف ماهی باعث بهبود عملکرد مغزی سالمندان می‌شود

ماهی

به گفته محققان افراد مسنی که چند بار در هفته ماهی می‌خورند، مغزشان عملکرد بهتری دارد.

به گزارش شادمان، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مصرف ماهی، حتی در مقادیر متوسط، به جلوگیری از بیماری عروقی که ممکن است در نهایت منجر به زوال عقل شود، کمک می‌کند.

«آلین توماس»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه بوردو فرانسه، می‌گوید: «مطالعات قبلی ارتباط محافظتی با خوردن ماهی در برابر زوال شناختی و خطر زوال عقل در سنین بالاتر را نشان می‌دهد.»

توماس گفت: «تحقیقات جدید نشان داد که در میان بزرگسالان سالم ۶۵ ساله یا بالاتر، مصرف دو وعده یا بیشتر ماهی در هفته ممکن است از مغز در برابر ضایعات عروقی محافظت کند.» با این حال نتایج نشان داد این اثر حفاظتی فقط در میان سالمندان کمتر از ۷۵ سال دیده شد.

ماهی

محققان در این مطالعه، نتایج اسکن مغزی انجام شده در بین بیش از ۱۶۰۰ مرد و زن بالای ۶۵ سال (میانگین سنی ۷۲) را بررسی کردند. هیچ یک از شرکت کنندگان سابقه قبلی زوال عقل، سکته مغزی یا بیماری قلبی نداشتند. اسکن‌ها سه نشانه آشکار بیماری عروقی را مورد بررسی قرار دادند. بررسی‌ها نشان داد که ضایعات مغزی کوچک در ۲ درصد از بیماران، حفره‌های مغزی در ۸ درصد و تجمع مایع در بافت مغز در ۶ درصد وجود داشت. اگرچه هر سه علامت می‌توانند مدت‌ها قبل از بروز علائم واضح زوال عقل ایجاد شوند، اما همه آنها با افزایش خطر زوال عقل و کاهش کلی در هوشیاری ذهنی مرتبط هستند.

همزمان، از شرکت کنندگان در مورد رژیم غذایی و اینکه چه مقدار ماهـی از جمله ماهی آزاد، ماهی تن یا ساردین در هفته مصرف می‌کنند، پرسیده شد. به طور میانگین، این گروه حدود دو بار در هفته ماهـی مصرف می‌کردند، سپس تیم تحقیقاتی پیشرفت ضایعات مغزی، حفره‌ها و مایعات را با عادات مصرف ماهی هر شرکت‌کننده مقایسه کرد.

هفته ای چندبار ماهی مصرف کنیم؟

مصرف حداقل هفته ای یکبار ماهی توصیه می‌شود، نتایج نشان داد بیماری عروقی که می‌تواند بر جریان خون به مغز تأثیر بگذارد در میان افرادی که چهار بار در هفته ماهـی می‌خوردند تنها ۱۸ درصد بود و در سالمندان زیر ۷۵ سال که سه بار در هفته ماهـی مصرف می‌کردند، ۲۳ درصد بود.

ماهی

در مقابل، تقریباً یک سوم افرادی که ماهـی نمی‌خوردند، دارای نشانگرهای کلیدی برای بیماری عروقی بودند.

به گفته محققان، مغز برای رشد و سالم ماندن در طول زندگی به چربی‌های اُمگا ۳ موجود در ماهـی آزاد و ساردین نیاز دارد. اُمگا ۳ به همان اندازه که برای سلامت قلب مهم است، برای سلامت مغز و افزایش سلامت عروق در مغز نیز مهم است.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.