اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

نکاتی برای حفظ سلامت ریه در پاییز و زمستان

سلامت ریه

معضل آلودگی هوا به ویژه در دو فصل پاییز و زمستان به یک نگرانی جدی تبدیل شده، دود و آلودگی هوا در این دو فصل بر وضعیت کلی سلامت افراد به خصوص سلامت ریه، تاثیر می گذارد.

به گزارش شادمان، علیرغم پیشرفت هایی که در سال های اخیر در حوزه مقابله با آلودگی هوا بدست آمده، این بحران همواره یک موضوع نگران کننده است که اثرات منفی آن بیشتر متوجه افرادی است که از اختلالات تنفسی مانند برونشیت، آسم، ذات الریه، سرماخوردگی، فیبروز ریه، سرفه و حتی مشکلات قلبی عروقی رنج می برند.

دود و آلودگی هوا نه تنها بر سلامت جسم بلکه سلامت و آرامش روان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و ممکن است سلامت بیماران ریوی و قلبی را وخیم سازد به همین دلیل حفظ سلامت و تغذیه مناسب در دوران تشدید آلودگی هوا ضروری است.

سلامت ریه

 

آیا آلودگی هوا فقط سلامت ریه ها را به خطر می‌اندازد؟

به گزارش شادمان به نقل از apnlive ،آلودگی هوا نه تنها ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه می تواند باعث ایجاد عفونت قفسه سینه، ذات الریه، برونشیت، سرطان ریه، سوزش چشم، بینی و گلو شود. در نتیجه این بیماری ها، آسیب های ریوی بیشتر شده و همچنین افزایش عوارض و مرگ و میر را به همراه خواهد داشت. افرادی که از قبل به بیماری ریوی دچار هستند، افراد مسن، زنان باردار و سالمندان در معرض خطر بیشتری قرار دارند و باید اقدامات احتیاطی را انجام دهند.

 

برای حفظ سلامت ریه در ماههای سرد سال چه کاری می توان انجام داد؟

– هنگام خروج از خانه ماسک زده یا صورت خود را بپوشانید. علاوه بر این، در صورت وجود مه دود یا آلودگی بیش از حد هوا از بیرون رفتن خودداری کنید.

– برای آنکه تنفس راحتتری داشته باشید در خانه از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید.

– واکسن آنفلوآنزا و ذات الریه تزریق کنید تا در ماههای سرد سال ریه های خود را سالم و دور از بیماری حفظ کنید.

سلامت ریه

– مایعات زیادی بنوشید، مجرای بینی خود را تمیز نگه دارید و از امتحان کردن هر گونه درمان خانگی خودداری کنید زیرا می تواند خطرناک باشد و مشکل را بدتر کند.

– از مواد غذایی همچون گردو، توت ها، سیب، لوبیا، کلم بروکلی، کیوی،آناناس، کلم، زردچوبه، سبزیجات دارای برگ سبز و زنجبیل که برای ریه ها مفید هستند، مصرف کنید. این نوع مواد غذایی نه تنها سالم هستند بلکه از بدن در برابر بیماری ها محافظت کرده و ایمنی آن را تقویت می کنند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.