اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چه عواملی باعث پرخوابی سالمندان می‌شوند؟

پرخوابی

در بعضی از افراد سالمند نشانه های پرخوابی مشاهده می‌شود به این صورت که آنها هنگام صبح تازه از خواب بیدار شده اند احساس خستگی و خواب آلودگی دارند و دوست دارند همچنان در رختخواب خود باقی بماند و حتی در طول روز هم بیشتر زمان خود را در خواب سپری می‌کند.

به گزارش شادمان، میزان خواب در افراد مختلف با سنین متفاوت متغیر می باشد همانطور که میدانید زمانی که سن افراد بالا می‌رود سیستم بدنی آنها دستخوش تغییراتی می‌شود و باعث می‌شود این افراد مدت زمان بیشتری را در خواب بگذراند و در یک سری از افراد میزان خواب به حداقل برسد لازم است بدانید میزان زمان خواب خوب برای افراد سالمند ۷ ساعت در شب می باشد و زمان این خواب به یک خوابه خوب و باکیفیت تبدیل می شود که بدن افراد سالمند دمای بدن آنها کم شود و ملاتونین بدن آنها ترشح بیشتری داشته باشد.

آیا پرخوابی در سالمندان در زندگی آنها مفید واقع می شود؟

درست است که خوابیدن برای سلامتی جسم و روح آدمی لازم است اما اگر میزان آن از حد بگذرد و تنها برای افراد سالمند مفید نیست بلکه احتمال دارد نشانه‌ای از وجود یک بیماری در آنها باشد و خطرات زیادی را برای آنها به دنبال داشته باشد طبق تحقیقات به عمل آمده افراد سالمندی که پر خواب هستند دچار بیماری افسردگی می باشند و احتمال دارد این افراد در شرایط نامساعد اقتصادی و اجتماعی قرار گرفته باشند که این عوامل روی روحیه آنها تاثیر مستقیم دارد و می تواند عواقبی را به دنبال داشته باشد .

پرخوابی

علت پرخوابی در سالمندان چه چیزی می تواند باشد

 

۱) وجود عفونت در بدن افراد سالمند

اگر بدن دارای عفونت باشد علائم آن در ظاهر مشخص می‌شود اما گاهی این علائم را نمی توان دید و از داخل افراد را دچار بی حالی و خستگی می کند و باعث پرخوابی در سالمندان میگردد که باید در همچین مواقعی حتماً به پزشک مراجعه شود.

۲) وجود حساسیت در بدن سالمند

اگر یک سالمند با استشمام بوی بدنش حساسیت نشان بدهد هیستامین در بدن و ترشح می‌کند که این مسئله باعث می‌شود فرد سالمند دچار خواب‌آلودگی و پرخوابی شود.

۳) عارضه کم خونی

اگر فرد سالمند به عارضه کم خونی مواجه شود یعنی گلبول های قرمز خون تواند اکسیژن لازم را به سایر اندامهای بدن برساند احساس خستگی و پرخوابی در سالمندان به وجود می آید.

۴) نامنظم بودن هورمون ها در زنان سالمند

با افزایش سن در میان افراد سالمند به خصوص زنان سالمند و میزان هورمون های استروژن آنها کم می‌شود و آنها دچار لاغری و کم شدن وزن خواهند شد و در نهایت باعث پرخوابی در زنان سالمند گردد.

۵) عدم تغذیه کافی و کم شدن اشتها در سالمند

اگر افراد سالمند دچار بی میلی به غذا شوند و تغذیه کافی و مناسب را به بدن خود نرساند افراد سالمند دچار خستگی مفرط و پرخوابی خواهند شد پس لازم است پرستار سالمند توجه و دقت بیشتری روی تغذیه افراد سالمند خود داشته باشد تا بتواند از بروز این مسئله پیشگیری لازم را داشته باشند.

پرخوابی

۶) اختلال در غده تیروئید

تیروئید یک غده درون جلوی گردن می باشد که سوخت و ساز بدن را تحت کنترل خود دارد اگر این غده با اختلالاتی مثل کم کاری مواجه شود باعث پرخوابی در سالمندان می گردد و آنها همیشه احساس خستگی دارد.

۷) داشتن کبد چرب

کبد نقش مهمی در بدن افراد ایفا می‌کند و وظیفه آن این است که گلوکز را به گلیکوژن تبدیل می کند و آن را به عنوان ذخیره در بدن نگه می دارد حالا اگر کبد افراد سالمند و چربی شده باشد و به اصطلاح کبد چرب داشته باشند این افراد در صورتی که خواب خوبی در طول شب هم داشته باشند باز هم احساس خستگی و بی‌حالی می‌کنند و این عارضه باعث پرخوابی در سالمندان خواهد شد.

۸) بیماری دیابت

زمانی که سالمند به بیماری دیابت مبتلا می‌شود دیگر از سلول های بدن قادر نیستند از گلوکز خون استفاده کننده نتیجه این گلوکز در بدن سالم نمی‌ماند و دیگر انرژی لازم برای سوخت گلوکز را به دست نمی آورد و در این مواقع و تن دچار خستگی می‌شود و سالمند احساس نیاز به خواب بیشتری پیدا می‌کند.

جلوگیری از پرخوابی در سالمندان با انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی

هر چقدر بعد از سالمند در رختخواب به مانند کسلی و خواب آلودگی و بیشتر خواهد شد از برای جلوگیری از این مشکل افراد سالمند باید حرکات بدنی داشته باشند و در یک هوای آزاد و فعالیت کنند تا اندورفین ها آزاد شود و آنها احساس سرزندگی و شادابی پیدا کند.

پرخوابی

درمان کم خونی و افزایش گلبول های قرمز

همانطور که در بالا گفتیم یکی از علت پرخوابی در سالمندان وجود بیمار کم خونی می باشد. برای برطرف کردن کم خونی در بدن افراد سالمند لازم است مواد غذایی سرشار از آهن مصرف شود و خوردن ویتامین c به همراه آن می تواند این مشکل را برطرف نماید زمانی که گلبول های قرمز به اندازه لازم تولید شود و اکسیژن رسانی در بدن بالا می‌رود و عارضه بی حالی و پرخوابی در سالمندان رفع خواهد شد.

 

نوشیدن آب لیمو

افراد سالمند روزانه با نوشیدن یک لیوان آب لیمو ترش می تواند انرژی لازم را به بدن خود برساند و خود را از شر پرخوابی فاصله زیر برهاند.

 

جذب منیزیم

مصرف مواد غذایی مانند غلات سبزیجات مزدوره منیزیم بالای هستند می توانند در عملکرد ماهیچه های سالمند و اعصاب آنها تاثیر خوبی داشته باشد و آنها را از خواب آلودگی به دور کند.

 

استفاده از نوشیدنی هایی که انرژی زا هستند

افراد سالمند می‌توانند نوشیدنی های خانگی را در طول روز مصرف کند تا بتواند انرژی لازم را به آنها بدهد و آنها را سرحال نماید.

 

 

منبع: پرستاران سلامت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.