اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

دلایل کمردرد در سالمندان چیست؟

کمردرد

کمردرد شایع ترین بیماری دوران سالمندی است و علت های متعددی دارد، با بالا رفتن سن تغییراتی در استخوان و عضلات روی می دهد و شکل بدن تغییر می کند، خمیده می شود و شکم به سمت جلو برجسته می شود، گودی کمر بیشتر می شود و همه این موارد باعث کمردرد می شود.

به گزارش شادمان، علائم کمردرد به صورت درد و خشکی در پایین کمر هنگام صبح و عصر بروز می کند و خواب فرد را مختل می کند.

گرفتگی عضلانی، شکستگی و صدمات ناشی از آن از شایع ترین دلایل کمردرد در سالمندان است؛ همینطور حرکت های ناگهانی دست و پا، روش نادرست بلند کردن اجسام سنگین از زمین، ایستادن و نشستن طولانی مدت، استفاده زیاد از رایانه، کشیدگی گردن به جلو و رانندگی طولانی مدت باعث کمـردرد می شود. همچنین مشکلات ساختاری مثل سیاتیک، پوکی استخوان، آرتروز و تنگی نخاع در بانوان سالمند دیده می شود که منجر به کمردرد می شود.

کمردرد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

کمـردرد در سالمندان اگر به خاطر آسیب های محیطی باشد، اغلب خود به خود انجام می شود. اما در مواردی که کمردرد به قدری شدید باشد که با استراحت بهتر نشود، باید به پزشک مراجعه کرد.

علائم جانبی به دنبال کمـردرد شدید، می تواند شامل تب، کاهش وزن شدید، بی اختیاری ادرار و مدفوع، بیدار شدن از خواب هنگام درد و بی حسی اطراف زانو باشد که در صورت یکی از علائم باید به پزشک مراجعه کرد.

کمردرد

برای پیشگیری از کمردرد باید چه کنیم؟

– تا حد امکان از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

– گردن و کمر را صاف نگه داشته و با خم کردن زانو و مفصل ران در نزدیکی شی مورد نظر بنشینید و به آرامی جسم را از زمین بردارید.

– ورزش و نرمش کنید تا بدن انعطاف پذیر باشد.

– خواب کافی داشته باشید و از بالش مناسب استفاده کنید.

– پوشیدن کفش مناسب

– بهتر است به جای روی زمین، روی صندلی بنشینید.

– در صورت نشستن به جایی تکیه دهید و به مدت طولانی ننشینید و هر ۲۰ دقیقه یک بار بلند شوید و راه بروید.

 

منبع: مفاد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.