اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

خواص شگفت انگیز هویج برای سلامتی بدن

هویج

هویج دارای فواید زیادی برای سلامتی بدن است که می‌تواند باعث درمان بیشتر بیماری‌ها شود.

به گزارش شادمان، هویج دارای فواید زیادی برای سلامتی بدن است و از خانواده چتریان به حساب می‌آید که در این خانواده گیاهانی مانند جعفری، شقاقل و شوید یافت می‌شود. هویج دارای برگ سبز بوده و ریشه بلندی دارد.

حدود پنج هزار سال پیش از هویج استفاده می‌شده است، در آن زمان هویج به رنگ‌های سیاه، قرمز، زرد و سفید یافت می‌شده و تنها به رنگ نارنجی نبوده است. جالب است بدانید هویج برای اولین بار در افغانستان کشت شده است.

هویج

هویـج دارای طعم خوبی بوده که دارای مقادیر زیادی از بتاکاروتن است. همچنین هویج دارای آنتی اکسیدان‌های زیاد برای سلامت چشم، پوست و گوارش است. کسانی که هویـج میل می‌کنند دارای هوش بالاتری نسبت به سایرین هستند.

خیلی از خواص هویـج را می‌توان با آب هویـج به بدن تزریق کرد، برای درمان بسیاری از بیماری‌ها آب هویـج توصیه شده است. همچنین هویج را می‌توان به صورت خام و پخته استفاده کرد. هویـج کم کالری بوده، ولی پر از انرژی برای بدن است.

هویـج گیاه پر فایده و مفیدی است و خواص بسیار زیادی دارد که در مطلب زیر به برخی از آن‌ها اشاره کرده ایم.

فواید هویج برای خون

هویـج دارای کاروتنوئید است که باعث می‌شود برای کنترل قند خون موثر باشد. هویـج دارای خواص قلیایی برای بدن بوده که باعث پاکسازی خون می‌شود. همچنین هویـج تعادل هورمونی را در بدن ایجاد می‌کند.

 

مناسب برای افرادی با پوست خشک

کمبود پتاسیم باعث می‌شود خشکی پوست ایجاد شود، هویج غنی از پتاسیم است، نوشیدن آب هویـج باعث می‌شود تا پوست شما هیدراته شود.

 

سرشار از کلسیم

هویـج دارای کلسیم زیادی است که برای رشد استخوان‌ها در کودکان و زنان موثر است.

 

کنترل فشار خون

همانطور که گفته شد هویـج دارای پتاسیم است که باعث می‌شود تا سدیم اضافی در بدن کنترل شود و فشار خون کاهش پیدا کند.

 

منبع ویتامین‌های گروه B

هویـج سرشار از ویتامین‌های گروه ب است، اسید فولیک و تیامین در هویـج به وفور یافت می‌شود.

هویج

بهبود کارکرد دستگاه گوارش

هویـج دارای فیبر است که باعث می‌شود تا حرکات روده تنظیم شود. هویـج باعث می‌شود تا فرآیند هضم به درستی انجام شود و همچنین برای رفع اختلالات گوارشی مانند یبوست مفید است. هویـج باعث می‌شود تا از افزایش قند خون در بدن جلوگیری شود.

 

آرامش بخش پوست صورت

برای آرام کردن پوست می‌توان از هویـج کمک گرفت، اگر حس می‌کنید پوست شما تیره شده است از اسپری هویج استفاده کنید. اسپری هویـج برای آرام کردن پوست صورت موثر است.

 

خواص ضد سرطانی هویـج

مطالعات نشان می‌دهد که هویج باعث جلوگیری از سرطان‌های ریه، سینه و سرطان روده بزرگ می‌شود. هویج سرشار از آنتی اکسیدان پلی استلین و فال کارینول می‌باشد که باعث از بین بردن سلول‌های سرطانی می‌شود. همین امر باعث می‌شود تا هویج به عنوان یک میوه ضدسرطان شناخته شود.

 

کالری و چربی پایین

هویـج دارای کالری کمی است و چربی این میوه صفر است، کسانی که مشکلات کلسترول دارند از بابت مصرف هویـج نگران نباشند.

 

پاکسازی سموم بدن

هویـج دارای مقادیر زیادی از ویتامین A است که به کبد کمک می‌کند تا سموم مختلف از بدن انسان خارج شود. هویـج باعث می‌شود تا چربی در کبد کاهش پیدا کرده و مواد زائد از بدن خارج شود.

 

تقویت استخوان‌ها

هویـج دارای ویتامین K است، همین امر باعث می‌شود تا ترمیم استخوان‌ها به سرعت انجام شود، پتاسیم موجود در هویـج باعث تقویت استخوان‌ها می‌شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.